Kiedy sadzać dziecko na nocnik?

Ocena: 3.1/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wielu rodziców często zastanawia się, kiedy dziecko może i powinno korzystać z nocnika. Jak sprawdzić, czy maluch jest gotowy?

Naukę korzystania z nocnika najlepiej zacząć z co najmniej rocznym dzieckiem
Naukę korzystania z nocnika najlepiej zacząć z co najmniej rocznym dzieckiem

Nauka siusiania do nocnika to jeden z trudniejszych etapów w życiu dziecka. Kiedy maluch nauczy się korzystać z nocnika, rodzice odczuwają ogromną ulgę i dumę. Zawsze pozostaje jednak pytanie: kiedy zacząć tę naukę?

 

Wczesne sadzanie

Przede wszystkim nie wolno sadzać na nocnik dziecka, które jeszcze niepewnie siedzi i chwieje się przy sadzaniu. Przyzwyczajanie do nocnika dziecka 4- czy 6-miesięcznego jest nie tylko pozbawione sensu, ale może mu wręcz zaszkodzić, np. powodować wady postawy. Ponadto mięśnie zwieracza i wypieracza rozwijają się stopniowo i dzieci sadzane na nocnik zbyt wcześnie mogą zacząć używać innych mięśni do kontroli oddawania moczu. To z kolei w znacznie starszym, dorosłym wieku może powodować bóle kręgosłupa i nieprawidłowości w trzymaniu moczu.

Czytaj też: Czy roczne dziecko można nauczyć korzystać z nocnika?

 

Pierwszy nocniczek

Sadzanie na nocnik najlepiej zacząć mniej więcej u 1,5-2-letniego dziecka. Warto przyzwyczaić malucha do nowego przedmiotu, wytłumaczyć do czego służy. Nie zaleca się kupowania nocnika z pozytywką, jako że czynności fizjologiczne to nie zabawa. Jeżeli nocnik gra, dzieci często traktują go jako zabawkę, wsadzają do niego rączki itp.

Ze względu na powszechne obecnie stosowanie pieluszek jednorazowych, nawet roczne dzieci zwykle nie są świadome tego, że to one oddają mocz. Dlatego warto, w miarę możliwości, zacząć dziecku zakładać pieluszkę tetrową tak, aby dziecko nauczyło się, że robi siusiu i że jest mu przy tym mokro (nieprzyjemnie). Najlepiej taką naukę rozpocząć latem, kiedy jest ciepło, dziecko ma na sobie mało ubrań i łatwo je w razie czego przebrać.

Czytaj też: Pieluszki wielorazowe: moda czy wygoda

 

Późne sadzanie na nocnik

Wielu rodziców odwleka moment nauki korzystania z nocnika, czekając aż dziecko samo poprosi, że chce zrezygnować z pieluszki lub nosić majteczki. Nie jest to zła postawa, ale warto zdać sobie sprawę z tego, że wiele chorób związanych z przewodem moczowym ma swoje źródło albo w noszeniu pieluszek, albo w braku kontroli mięśni zwieracza i wypieracza (kontroli tych mięśni dziecko uczy się podczas korzystania z nocnika). Dlatego każdy rodzic powinien przemyśleć, jak i kiedy najlepiej rozpocząć naukę korzystania z nocnika.

Czytaj też: Trening czystości krok po kroku

Tematy: nocnik, pieluchy, pieluchy jednorazowe, pieluchy tetrowe

Komentarze