Nieplanowana ciąża

Ocena: 2.65/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Pierwsza reakcja na nieplanowaną ciążę to strach, gniew i kompletne rozbicie. Co dzieje się dalej?

Gdy odkryjesz, że jesteś w ciąży, jak najszybciej odwiedź ginekologa.
Gdy odkryjesz, że jesteś w ciąży, jak najszybciej odwiedź ginekologa.

Chyba większość kobiet w którymś momencie życia boi się, że zaszła w nieplanowaną ciążę. To jeden z najsilniejszych stresów związanych bezpośrednio z kobiecą płodnością - ciąża, na którą nie jesteśmy gotowe, która zburzy całe nasze dotychczasowe życie, przekreśli plany albo zwiąże na zawsze z niewłaściwym mężczyzną. Chociaż najczęściej obawy się nie potwierdzają, okres pojawia się w terminie, a test pokazuje jedną kreskę, czasem dzieje się inaczej. Co robić, jeśli zaszłaś w niechcianą ciążę, a aborcja nie mieści ci się w głowie?

Nie planowałam ciąży - gdzie mam teraz szukać wsparcia?

Pamiętaj, że uczuć, jakie ci teraz towarzyszą, doświadcza większość kobiet w ciąży. Lęk o przyszłość, wątpliwości co do własnego przygotowania do roli matki, przytłoczenie ogromem odpowiedzialności - zna to każda przyszła mama. Ty jednak borykasz się dodatkowo z poczuciem całkowitego zaskoczenia, a może i niesprawiedliwości, jaka cię spotkała, buntujesz się i pogrążasz w rozpaczy. Pomóc może ci teraz:

  • wsparcie partnera - ojca dziecka. To niezwykle ważne, aby twój partner przyjął na siebie odpowiedzialność, otoczył cię opieką i czułością, nawet jeśli wiadomość o ciąży w pierwszej chwili będzie dla niego szokiem - nie dziw się temu, on również potrzebuje czasu na oswojenie się z sytuacją. Rozmawiajcie jak najczęściej o waszych odczuciach, skupcie się na dobrych stronach rodzicielstwa, snujcie plany - razem będzie wam łatwiej stawić czoła problemom.
  • akceptacja rodziny. Jeśli obawiasz się reakcji rodziców, boisz się, że ich zawiodłaś albo jesteś pewna, że nie będą chcieli cię znać, postaraj się odrzucić te myśli. Jesteś ich córką, a twoje dziecko - ich wnukiem, zadaniem twoich rodziców jest trwanie przy tobie nawet, a może przede wszystkim, w najtrudniejszych życiowych sytuacjach.
  • fachowa opieka lekarska. Jak najszybciej odwiedź ginekologa, jeśli masz taką możliwość, umów się na wizytę do poleconego, zaufanego lekarza. On wytłumaczy ci twój stan, powie, jak będzie zmieniać się twoje ciało, dlaczego możesz być rozdrażniona albo zmęczona, zadba o wszystkie niezbędne badania. Poczucie bezpieczeństwa, jakie zapewnia dobry specjalista, jest nie do przecenienia. Bardzo ważnym wydarzeniem będzie pierwsze badanie USG - po raz pierwszy zobaczysz swoje dziecko i usłyszysz bicie jego serca - tego się nie zapomina, łatwiej zaakceptujesz ciążę, a może nawet… pokochasz swoje dziecko.
  • bliska osoba, której możesz zwierzyć się ze swoich trudnych przeżyć. To może być przyjaciółka, mama albo ciocia, ważne, by umiała cię wysłuchać, nie oceniała, ale służyła mądrą radą. Nie tłum emocji, mów o wszystkim, nie wstydź się, wszystko, co teraz przeżywasz, jest normalne.
  • specjalistyczna pomoc. Jeśli nie radzisz sobie z sytuacją, nie podejmuj pochopnych decyzji, ale poszukaj fachowej pomocy, grup wsparcia, dobrego terapeuty. Warto pomóc sobie najlepiej, jak to tylko możliwe, zwłaszcza teraz, gdy twoje życie się zmienia.

Sprawdź, jakie są najczęstsze objawy ciąży:

Komentarze