Jak nawiązać kontakt z dzieckiem

Ocena: 2.87/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Już od pierwszych tygodni ciąży chciałabyś dać dziecku odczuć, jak bardzo je kochasz? Marzysz, by je poznać i móc z nim rozmawiać? To możliwe! Sprawdź, jak możesz już teraz porozumieć się ze swoim dzieckiem!

Mów do dziecka spokojnie i z miłością.
Mów do dziecka spokojnie i z miłością.

Wiele kobiet, gdy tylko dowiaduje się o ciąży, próbuje nawiązywać kontakt ze swoim nienarodzonym dzieckiem, czule do niego mówi, głaszcze brzuch, nie mogąc doczekać się spotkania. Są sposoby na to, by twoje dziecko już teraz stało ci się jeszcze bliższe!

Nadaj mu imię

Nawet jeżeli nie zdecydowałaś się jeszcze na żadne konkretne imię albo po prostu nie znasz płci dziecka, możesz nazywać je w inny, pieszczotliwy sposób: okruszek, kropek, groszek - przyszłe mamy prześcigają się w pomysłach. Ważne, by dziecku, które już jest, rośnie i rozwija się, nadać tożsamość, by nie było "tylko" dzieckiem, ale dzieckiem twoim, niepowtarzalnym, wyjątkowym.

A kiedy badanie USG wreszcie wykaże, czy w twoim brzuchu zamieszkał chłopczyk czy dziewczynka, będziesz mogła nie tylko wybrać dziecku wymarzone imię, ale także wyobrażać sobie, jak będzie wyglądało!

Pomyśl, co robi

Poczułaś kopnięcie, gwałtowne ruchy, zauważyłaś wybrzuszenie w okolicach swojego pępka? Zastanów się, co takiego twoje dziecko może teraz robić, co oznacza ta gimnastyka, może malec ma właśnie ochotę na zabawę i mnóstwo energii? Albo coś go zdenerwowało, ucieszyło? Myślenie o uczuciach i nastrojach nienarodzonego jeszcze dziecka pomoże ci już od samego początku traktować je jak całkiem niezależną, odrębną istotę.

A kiedy czujesz, że dziecko się uspokaja, wyobraź sobie, że zasypia. Jak myślisz, co może mu się śnić?

Rozmawiaj z nim

Mów do swojego dziecka nawet podczas codziennych czynności, zwracaj się do niego z uczuciem i spokojem, a kiedy przyjdzie czas na relaks - poczytaj mu książkę! A może znajdziesz każdego dnia wolną chwilę, którą będziesz poświęcać tylko maleństwu? Wycisz się wtedy, odpocznij i opowiedz maluchowi, co się dziś wydarzyło. Dziecko wyczuwa twoje pozytywne emocje, ale również zapamiętuje twój głos, jego ton i rytm, po przyjściu na świat to m.in. ten właśnie głos zapewni mu poczucie bezpieczeństwa. Świetnym pomysłem będzie też… śpiewanie! Nuć kołysanki, dziecięce piosenki, ale także wymyślone przez siebie, proste melodie.

Masuj brzuch

Na pewno dotykasz go wiele razy w ciągu dnia albo wręcz robisz to nieustannie, spróbuj jednak masować brzuch w szczególny sposób - jakbyś dotykała czy kołysała swoje dziecko, z miłością i delikatnością. Odpręż się, połóż dłonie na brzuchu, być może będziesz nawet w stanie wyczuć, gdzie dokładnie i w jakiej pozycji ułożyło się twoje dziecko. Wyobraź sobie, że je obejmujesz i przytulasz, to wspaniałe przygotowanie do nowej roli mamy!

Planuj przyszłość

Przede wszystkim tę najbliższą, zaraz po narodzinach, ale także późniejszą, gdy maluch trochę podrośnie. Jeśli jeszcze jest za wcześnie na przemeblowanie pokoju i kompletowanie niemowlęcej wyprawki, pomyśl, jak zmieni się wasze mieszkanie, rytm dnia, gdzie będziecie razem chodzić i spędzać wakacje, co jeść i jak się bawić. Pamiętaj, by waszą wspólną przyszłość wyobrażać sobie jedynie w kolorowych barwach, a dziecku opowiadać o swoich planach i marzeniach.

Tematy: imię dla dziecka, kontakt z dzieckiem w brzuchu

Komentarze