Huśtawka emocjonalna w I trymestrze ciąży – jak sobie poradzić?

Niedawno dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży. Cieszysz się i boisz – twój nastrój zmienia się jak w kalejdoskopie: od łez do euforii. Jak sobie radzić z huśtawką emocjonalną pierwszego trymestru ciąży?

Początki

Zobaczyłaś dwie kreski na teście ciążowym, lekarz potwierdził - będziesz miała dziecko. Nawet jeśli długo na tę wiadomość czekałaś, może pojawić się obawa i wewnętrzny niepokój, czy dasz sobie radę, jak będzie wyglądać twoje życie po urodzeniu maleństwa, co powie rodzina, a co szefowa w pracy? Na szczęście ciąża trwa dziewięć miesięcy, masz zatem dużo czasu na poukładanie sobie wszystkiego i dokonanie koniecznych zmian w życiu.

Przeczytaj też: Ile trwa ciąża?

Śmiech i łzy

Na początku ciąży wiele kobiet zmaga się nie tylko z nieprzyjemnymi objawami fizycznymi, ale również doświadcza trudności emocjonalnych. U większości kobiet jest to wahanie nastroju, bardzo podobne do objawów tzw. zespołu napięcia przedmiesiączkowego, aczkolwiek często bardziej nasilone. Wszystko to jest spowodowane zmianami hormonalnymi związanymi z ciążą, a w szczególności działaniem progesteronu, który może zaburzać równowagę emocjonalną u kobiet - mówi Marta Tulińska, psycholog kliniczny.

Przeczytaj również: Depresja ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie

Zmiana sytuacji życiowej

Dla kobiety pozytywny wynik testu ciążowego często oznacza rewolucję i, choć ciąży jeszcze nie widać, ona już wie, że w jej życiu zajdą nieodwracalne zmiany - stanie się matką. Ta świadomość może powodować wahania nastrojów. Masz przecież swoje plany, ambicje, dążenia, aspiracje, a dwie kreski na teście czasem oznaczają, że będziesz musiała je wszystkie zweryfikować lub odłożyć w czasie. W ciąży nie dasz rady zdobyć ośmiotysięcznika ani zanurkować w Rowie Mariańskim. Odstawienie na boczny tor, narastanie konfliktu wewnętrznego oraz poczucia winy - to właśnie często czuje przyszła mama.

Poznaj również: Kalendarz ciąży

Hormony

Wraz z początkiem ciąży wzrasta stężenie hormonów w organizmie kobiety. Progesteron i gonadotropina kosmówkowa wywołują szereg czasem nieprzyjemnych zmian. Pojawiają się nudności, wymioty, niekiedy bóle głowy, piersi stają się wrażliwe na dotyk. Kiedy te ciążowe objawy kumulują się, przyszła mama może czuć niepokój związany ze zmieniającym się ciałem. Często pojawia się także brak akceptacji ciąży i poczucie zagrożenia.

To też może Cię zainteresować: Lęk przed ciążą – czy to normalne?

Zmiana wyglądu

Choć w pierwszych tygodniach od poczęcia ciąży jeszcze nie widać, brzuszek jest jeszcze płaski, to wiele kobiet już odczuwa zmiany zachodzące w ich ciele. Część przyszłych mam czuje się wtedy w 100 proc. kobieco - stan cery się poprawia, włosy wyglądają zdrowiej, oczy się błyszczą. Jednak wiele przyszłych mam odczuwa trudności z akceptacją samej siebie, a za kiepskie samopoczucie obwiniają poczęte dziecko oraz jego ojca.

Jak sobie poradzić z huśtawką emocjonalną?

Pomocna w przetrwaniu tych trudności jest przede wszystkim świadomość tego, jak ogromne przemiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety podczas ciąży i jaki wpływ wywierają na samopoczucie i zachowanie. Podobnych stanów doświadcza większość kobiet w tym okresie, dlatego nie warto się na nich bardzo koncentrować, czy z nimi walczyć. Ważne jest natomiast, aby szczególnie zadbać o swój komfort psychiczny i fizyczny we wszystkich możliwych wymiarach, czyli: dużo wypoczywać, pozwalać sobie na różne drobne (i większe) przyjemności, spędzać czas z innymi. Kobiety doświadczające huśtawki nastrojów powinny mieć możliwość wyrażania swoich emocji wprost, bez poczucia winy, lęku, czy wstydu. Dlatego tak ważna jest obecność bliskich, wspierających osób, które wykażą cierpliwość i zrozumienie dla tych trudnych, aczkolwiek przemijających stanów - twierdzi Marta Tulińska, psycholog kliniczny.

Sprawdź też: Jak odstawić dziecko od piersi? Sposoby

Bardzo ważna jest postawa ojca dziecka. Jeśli pozostanie obojętny, bierny czy niechętny, frustracja będzie w kobiecie narastać. Ale w sytuacji, gdy przyszły ojciec wesprze przyszłą mamę, okaże jej czułość, miłość i akceptację, kobieta łagodniej przejdzie przez huśtawkę emocjonalną.

Pamiętaj, ambiwalentne uczucia towarzyszą wszelkim zmianom życiowym, także zajściu w ciążę. Masz pełne prawo je przeżywać, nie oskarżaj się i nie myśl, że na pewno będziesz złą matką, bo nie cieszysz się z poczęcia i z dziecka. Kiedy minie kilka tygodni, niepokój ustąpi miejsca radosnemu oczekiwaniu.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Jak leczyć depresję poporodową?

 

Samotność w ciąży – jak sobie z tym poradzić?

 

Jak sobie radzić po stracie ciąży?

 

Jak walczyć z depresją w ciąży?

 

Depresja u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie

 

Smutna prawda o depresji poporodowej

 

Zmęczona jak w ciąży

 

Na karuzeli emocji – jak nie dać się depresji ciążowej?