Kiedy zdecydować się na drugie dziecko? Czy to już pora na kolejną ciążę?

Brak zdjęcia

mamazone.pl 15 kwietnia 2022

Zauważyłaś, że zaraz po tym, jak urodziłaś maleństwo cały świat zaczął zastanawiać się nad tym, kiedy zajdziesz w kolejną ciążę. Mąż, rodzice, przyjaciółki – wszyscy zaczynają pytać, doradzać, namawiać. Zaczynasz więc zastanawiać się nad rodzeństwem dla dziecka. Ale czy to dobry moment? Czy istnieje w ogóle dobry moment na kolejne dziecko?

Drugie dziecko – powody, by je mieć

Jest tak wiele powodów, by mieć drugie dziecko. Sama potrafisz podać kilka, resztę podrzucają ci bliscy. Jeśli nie czujesz się jeszcze gotowa na przyjęcie kolejnego dziecka, ale czujesz przytłaczającą wagę argumentów, przyjrzyj im się razem z nami.

Czy jedynak wyrośnie na egoistę?

To prawda, że dzieci, które wychowują się wraz z rodzeństwem od urodzenia, przechodzą naturalny trening umiejętności społecznych, są bardziej wrażliwe na potrzeby drugiego człowieka, szybciej uczą się czekać na swoją kolej, dzielić się zabawkami i słodyczami. Ale to, na jakiego człowieka wyrośnie twoje dziecko, nie zależy jedynie od tego, czy będzie miało rodzeństwo. Najważniejsze w wychowaniu jest modelowanie ważnych dla was wartości, a więc pokazywanie dziecku na własnym przykładzie, jak powinno się zachowywać. Mając jedynaka także masz szansę na nauczenie go empatii i wrażliwości.

Zobacz też: Rywalizacja u rodzeństwa – czy należy z nią walczyć?

Czy mała różnica wieku między dziećmi jest dobra?

Mała różnica wieku zapewnia dobre relacje między dziećmi – to nie do końca prawda. Relacje między maluchami w dużej mierze zależne są od tego, jak dzieci traktowane są przez rodziców. Rywalizacja między dziećmi jest naturalna i wcale nie musi negatywnie wpływać na ich relacje. Ale jeżeli rodzice mają różne oczekiwania wobec potomstwa, traktują je według różnych zasad, inaczej okazują im uczucia i akceptację, to nawet jeśli między dziećmi jest tylko kilkanaście miesięcy różnicy, nie będą potrafiły się porozumieć, będą walczyły między sobą o uwagę i przychylność rodziców.

Czytaj też: 15 sposobów na kłótnie w rodzeństwie

Czy wiek matki wpływa na decyzję o drugim dziecku?

Wiele kobiet zastanawia się, czy jeśli długo będą czekać z decyzją o drugim dziecku, odzwyczają się od trudów macierzyństwa i będzie im ciężko. Czy to prawda? Nieprzespane noce, nieustanna dyspozycyjność, ograniczenie czasu dla siebie i tak na ciebie czekają – niezależnie od tego, jak długo poczekasz na drugie dziecko. Może warto zapomnieć o kilkugodzinnych sesjach usypiania, kolkach i ząbkowaniu, nacieszyć się swobodą, pracą, kontaktami z przyjaciółmi, żeby zatęsknić za dniami spędzanymi na przewijaniu, karmieniu i spacerach?

Czytaj też: Co zrobić, gdy dziecko jest zazdrosne o noworodka?

To oczywiste, że młody organizm lepiej znosi ciążę, poród, zmęczenie związane z opieką nad dzieckiem. Ale kolejne urodziny, nawet jeśli jesteś po trzydziestce, to jeszcze nie powód, by fundować sobie drugą ciążę.

Drugie dziecko naprawi związek?

Twój związek kuleje, czujesz, że między wami nie jest najlepiej, oddaliliście się do siebie. Myślisz, że pojawienie się drugiego malca ponownie zbliży was do siebie. Jeśli to ma być powód, by zajść w ciążę – na jakiś czas zapomnij o tym pomyśle. Pojawienie się dziecka niesie wiele napięć, zmęczenie i stres. To przełomowy moment w związku, który może jedynie pogłębić rozdźwięk między wami i doprowadzić do kryzysu. Sklejanie związku dzięki kolejnemu dziecku to naprawdę nie najlepszy pomysł.

Sprawdź, jaki kolor oczu będzie miało Twoje dziecko

Co daje szybka decyzja o drugiej ciąży?

Kiedy szybko odchowasz sobie dzieci, będziesz mogła zająć się swoimi sprawami, karierą, rozwojem? Nie do końca. Oczywiście, pierwsze miesiące z maluszkiem są najtrudniejsze – jest całkowicie zależny od ciebie, potrzebuje twojej bliskości, by czuć się bezpieczny i kochany. Ale to nie znaczy, że gdy dziecko będzie miało cztery, dziesięć czy czternaście lat, nie będzie cię potrzebowało. Zmienią się tylko jego potrzeby i problemy związane z jego wychowaniem. Skoro masz już jedno dziecko, nie ma wyjścia – musisz nauczyć się godzić bycie mamą i własne sprawy.

Dziecko będzie miało rodzeństwo

Malec nie będzie samotny. Oczami wyobraźni widzisz swojego smyka za kilkadziesiąt lat, jak nie ma do kogo zadzwonić, jego rodzina skurczyła się do jego związku, bo… was już nie ma. To prawda, rodzeństwo może dawać poczucie więzi, wsparcie, ale nie jest ich gwarancją. Jedynacy mogą mieć za to doskonałe kontakty z dalszym rodzeństwem. Poza tym są jeszcze przyjaciele i partner. Zachodzenie w ciążę tylko po to, by dziecko miało rodzeństwo, to przedmiotowe traktowanie młodszego szkraba. Niech drugie dziecko nie rodzi się w konkretnym celu, tylko dlatego, że bardzo go chcecie.

Te wszystkie argumenty to nic w porównaniu z jednym, który jest absolutnie najważniejszy. Nie zastanawiaj się ani chwili dłużej i już dziś spróbuj zajść w ciążę, jeżeli tęsknisz za zapachem maleńkiej główki, nie myślisz o niczym innym, tylko o przytuleniu maleństwa, marzysz o kolejnej osobie, którą mogłabyś tak bardzo kochać. Jeżeli chcesz drugiego dziecka, czujesz, że jesteś gotowa znowu przeżyć radości i trudy macierzyństwa, że masz dla maluszka solidną dawkę miłości – do dzieła. Niezależnie od tego, jaka będzie różnica wieku między dzieciakami, jak układa się twoja kariera i ile lat będziesz miała, gdy je urodzisz – maleństwo będzie szczęśliwe, jeśli tylko będzie czuło się kochane i chciane w waszej rodzinie.

Przeczytaj też: Jak sobie radzić z baby blues?

Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?

Nawet jeśli twoje małe dziecko nie należy do tych, które same upominają się o braciszka lub siostrzyczkę, już teraz możesz nastroić je pozytywnie do nowego członka rodziny. Pokaż, że traktujesz pierwsze dziecko poważnie. Powiedz, że ty i tata chcecie mu powiedzieć coś ważnego. Gdy już przekażecie nowinę, szczerze odpowiadajcie na pytania, także te trudne. Wspólnie z dzieckiem rozmawiajcie o tym, jak zmieni się wasze życie (unikajcie jednak zapewnień w rodzaju "i tak będziemy cię kochać" – takie dramatyczne deklaracje raczej wywołują niepokój, niż koją). Pozwólcie dziecku uczestniczyć w przygotowaniach – kupnie wózka czy łóżeczka, dyskusji o wyborze imienia... Jeśli wśród waszych znajomych są młodzi rodzice – niech zobaczy niemowlę, będzie wiedziało, czego się spodziewać. Pozwól mu dotykać brzucha i poczuć, jak braciszek lub siostrzyczka kopie. Niech jednak ciąża nie będzie jedynym tematem rozmów – zbytnie skupienie na niej może wywołać zazdrość i niepokój.

Opublikowano: ; aktualizacja: 15.04.2022

Oceń:
5.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Seks w trzecim trymestrze ciąży

 

Szok poporodowy – przyczyny, objawy, leczenie szoku po porodzie

 

Lęk przed ciążą u mężczyzn – jakie są przyczyny?

 

Seks w drugim trymestrze ciąży

 

Nieplanowana ciąża – jak radzić sobie po wpadce?

 

Na karuzeli emocji – jak nie dać się depresji ciążowej?

 

Jak walczyć z depresją w ciąży?

 

Samotność w ciąży – jak sobie z tym poradzić?