Ciąża urojona

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ciąża urojona to poważne zaburzenie psychiczne, które dotyka głównie kobiety borykające się z problemem niepłodności.

Leczenie ciąży urojonej jest skomplikowane, wymaga współpracy ginekologa, psychologa i psychiatry.
Leczenie ciąży urojonej jest skomplikowane, wymaga współpracy ginekologa, psychologa i psychiatry.

Ciąża urojona może pojawić się wtedy, gdy leczysz się z niepłodności, bezskutecznie starasz się o dziecko, a jednocześnie odczuwasz bardzo silną potrzebę jego posiadania. Zdarzają się też sytuacje odwrotne - ogromny lęk przed poczęciem sprawia, że kobieta zauważa u siebie typowe oznaki ciąży.

 

Jakie są objawy ciąży urojonej?

Objawy ciąży urojonej dowodzą niewyobrażalnie wielkiego wpływu, jaki psychika wywiera na nasze ciało - kobieta obserwuje u siebie wszystkie typowe dla ciąży dolegliwości, takie jak:

W niektórych przypadkach nawet test ciążowy daje wynik pozytywny (podwyższa się poziom hormonu hCG), w miarę upływu czasu kobieta czuje ruchy dziecka i skurcze porodowe. Lekarz jednak zwykle już podczas pierwszej wizyty bez problemu jest w stanie stwierdzić, czy objawy wynikają z ciąży prawdziwej czy urojonej.

 

Jak leczy się kobietę z objawami ciąży urojonej?

Leczenie ciąży urojonej jest skomplikowane, wymaga współpracy ginekologa, psychologa i psychiatry oraz przyjmowania przez pacjentkę leków. Leki doprowadzają do ustąpienia fizycznych zmian, jakie zachodzą w ciele kobiety, a psychoterapia ma za zadanie wyleczenie zaburzeń psychicznych.

 

Ile trwa ciąża urojona?

Jeśli szybko podejmie się leczenie, objawy powinny ustąpić po około 5 miesiącach. Nieleczona ciąża urojona może trwać o wiele dłużej.

O najczęstszych objawach ciąży mówi ginekolog, Agnieszka Antczak-Judycka:

 

Tematy: ciąża urojona, test ciążowy, objawy ciąży, nudności w ciąży, ruchy dziecko

Komentarze