Ciąża po poronieniu

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Udało się – zaszłaś w upragnioną ciążę. I chociaż powinnaś się cieszyć, nie potrafisz, paraliżuje cię strach.

Jeśli zauważysz u siebie objawy depresji, jak najszybciej udaj się do lekarza.
Jeśli zauważysz u siebie objawy depresji, jak najszybciej udaj się do lekarza.

Jeśli wcześniej straciłaś dziecko, teraz możesz obawiać się, że i ta ciąża zakończy się poronieniem. Możliwe też, że wciąż opłakujesz swoje nienarodzone dziecko. Pozwól sobie na te uczucia, są całkiem naturalne.

Jak mogę sobie pomóc?

Nie ma jednej recepty na lęk, jaki teraz odczuwasz. Prawdopodobnie kolejne etapy ciąży, pozytywne wydarzenia, jak bicia serca dziecka czy jego pierwsze ruchy, będą cię utwierdzać w przekonaniu, że wszystko dobrze się skończy. Poza tym:

Celebruj każdy dzień. Nie skupiaj się na przyszłości, nie snuj czarnych scenariuszy. Zamiast tego pomyśl, że właśnie mija kolejny dzień, kończy się następny tydzień twojej ciąży i wszystko zmierza w dobrym kierunku.

Dbaj o siebie. Przywiązuj dużą wagę do swojego samopoczucia i stanu zdrowia, wysypiaj się i dobrze odżywiaj, bądź aktywna. To da ci poczucie, że robisz wszystko, co w twojej mocy, by dziecko urodziło się zdrowe; łatwiej ci będzie walczyć ze stresem.

Wypróbuj techniki relaksacyjne, głębokie oddychanie, wizualizację, mów do dziecka. Jeśli zdenerwowanie zakłóca twój sen i trwa to ponad tydzień, skontaktuj się z lekarzem.

Zdobywaj wiedzę. Możliwe, że świadomość i fachowa wiedza na temat tego, co doprowadziło do wcześniejszego poronienia, da ci poczucie większej kontroli nad sytuacją.

Pamiętaj, że nie jesteś sama. Niemal połowa kobiet doświadcza poronienia w którymś etapie życia. To, że straciłaś dziecko, nie zwiększa ryzyka poronienia po raz drugi. Skup się na tym, że teraz twoja ciąża przebiega prawidłowo.

Rozmawiaj ze swoim partnerem. Chociaż możesz mieć wrażenie, że twój partner nie odczuł starty dziecka tak samo boleśnie jak ty i teraz nie podziela twoich lęków, spróbujcie zrozumieć się nawzajem. Mężczyźni na ogół inaczej przeżywają poronienie. Najważniejsze, byście szanowali swoje uczucia i wspierali się nawzajem.

Regularnie odwiedzaj lekarza. Potwierdzenie, że dziecko rozwija się prawidłowo, jest ci teraz bardzo potrzebne. Być może będziesz mogła przychodzić między wizytami kontrolnymi tylko po to, by posłuchać bicia serca dziecka. Jeśli twój lekarz nie wykazuje zrozumienia dla twoich obaw, pomyśl o poszukaniu innego specjalisty.

Poszukaj profesjonalnej pomocy, jeśli zauważysz u siebie objawy depresji. Im szybciej pozbędziesz się stresu, tym zdrowiej będzie przebiegać twoja ciąża.

Tematy: depresja, poronienie, ruchy dziecka

Komentarze