Ciąża a związek

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Odkąd zobaczyłaś dwie kreski na teście ciążowym, świat stanął na głowie. Jesteś skupiona na sobie i sygnałach płynących z twego ciała. A może ciąża zaskoczyła was oboje i trudno wam zobaczyć samych siebie w roli rodziców? Jak oczekiwanie na dziecko wpływa na związek?

Ciąża może sprawić, że wasz związek rozkwitnie.
Ciąża może sprawić, że wasz związek rozkwitnie.

Wiadomość o ciąży zmienia wszystko. W jednej chwili zrozumiałe staje się, że już nie jesteście sami, dołączył do was ktoś trzeci. Pozytywny wynik testu ciążowego może być szokiem. Jeśli nie planowaliście teraz dziecka, możecie być zdezorientowani, ponieważ mieliście zupełnie inne plany. Jeżeli natomiast jakiś czas staraliście się o potomstwo, informacja o ciąży może być wielką radością. Jednak w każdym przypadku poczęcie dziecka rewolucjonizuje życie, zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Zmienia także ich relacje i związek.

Sprzeczne emocje

Radość z poczęcia dziecka może się mieszać ze strachem i obawą, "jak to dalej będzie?" Wielu mężczyzn wiadomość o ciąży partnerki mobilizuje do działania - zmieni się liczba członków rodziny, a więc trzeba więcej pracować, aby zwiększyć dochody. Rzadko ta informacja powoduje u przyszłego ojca spadek chęci do pracy.

Kobieta przede wszystkim poddaje się zmiennym nastrojom - płacz, radość, niepokój, szczęście, strach, niepewność przeplatają się, a przyszła mama mocno przeżywa tę huśtawkę nastrojów. Jeśli jednak jest wspierana przez ojca dziecka, który jest czuły, cierpliwy i wyrozumiały dla jej łez oraz euforii, nie wyśmiewa się z niej, lecz potrafi przytulić i pocieszyć, wtedy czuje się bezpieczna, wie, że ze swoimi problemami nie zostanie sama.

Rezygnacja

Wielu mężczyzn ma wrażenie, że skoro partnerka spodziewa się dziecka, oni muszą z czegoś rezygnować - trzeba odłożyć wyjście do kina czy do znajomych, bo żonę ogarnęła właśnie przemożna potrzeba snu. Często przyszli ojcowie tracą poczucie niezależności, ale także swojej wyjątkowości - kobieta skupia się bowiem na sobie, objawach ciąży, wciąż myśli o dziecku (ostatecznie to ona nosi dziecko w swoim ciele). Przyszły tata może czuć się pominięty i odtrącony.

Mężczyzna w ciąży?

Czasem zdarzają się jednak i inne scenariusze. Zaangażowany przyszły tata odwiedza z żoną lekarza, razem chodzą na wszystkie badania, podczas USG to on fotografuje i nagrywa film. U niektórych mężczyzn przejęcie się rolą ojca idzie jeszcze dalej - miewają zachcianki, zwiększa się ich masa ciała. Spotykają się i zaprzyjaźniają z innymi mężczyznami podczas zajęć w szkole rodzenia.

Umocnienie

Gdyby spytać kilka par mających dziecko, jak ciąża przewartościowała ich wspólne życie, jaki wpływ wywarła na wzajemne relacje, znakomita większość odpowiedziałaby, że dziewięć miesięcy oczekiwania na narodziny maluszka umocniło ich miłość. Psychologowie i terapeuci uważają, że ciąża zwykle działa budująco na małżeństwa i pary żyjące w związkach. Zwykle to czas wzajemnego poznawania się w odmiennych niż dotychczas okolicznościach - np. kiedy kobieta źle się czuje, gdy ma mdłości, wymiotuje, kiedy powiększa się jej brzuch, zmienia się jej ciało i szuka akceptacji i potwierdzenia własnej atrakcyjności w oczach mężczyzny.

Wiadomość o ciąży czasem pomaga parom będącym w kryzysie. - Nasze małżeństwo wisiało na włosku, byliśmy o krok od rozwodu. - Mijaliśmy się codziennie, właściwie nie rozmawiając - mówi Grażyna, mama czteroletnich Kacpra i Michała. - Gdy dowiedziałam się, że spodziewam się dziecka, poczułam strach o to, jak zareaguje mój mąż. A on tak się ucieszył, że aż mnie podniósł do góry! To był przełom, zaczęliśmy ze sobą rozmawiać. Jakież było nasze zdziwienie, gdy na USG zobaczyliśmy dwa bijące serduszka! Nasze małżeństwo przetrwało - wspomina Grażyna.

Rozstania

Zdarzają się jednak związki, na które wiadomość o ciąży działa destrukcyjnie. Oczekiwanie na dziecko jest czasem swoistej próby, którą niektórzy przegrywają, a związek kończy się rozstaniem.

Nie jest łatwo wejść w rolę ojca i matki; niemożliwe jest, by być nimi jeszcze przed urodzeniem się pierwszego dziecka, gdyż nikt może przewidzieć swojej reakcji na narodziny noworodka i obowiązki związane z jego wychowaniem. Żaden człowiek nie rodzi się mamą lub tatą, dopiero po jakimś czasie się nimi staje. Daj zatem sobie i swojemu mężczyźnie czas, by dojrzeć do roli rodziców.

 

Czytaj też: Plaster, który sprawia, że czujesz się piękniejsza i chłopak, który wymiata

 

 

Tematy: związek, depresja w ciąży, ciąża a związek

Komentarze