5 rzeczy, których boją się przyszłe mamy

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Każda kobieta w ciąży zna to uczucie – paraliżujący lęk i bliżej nieokreślone obawy: o dziecko, rodzinę, przyszłość, siebie. O co najczęściej zamartwiają się ciężarne kobiety?

Dowiaduj się jak najwięcej o przebiegu ciąży, a jednocześnie dbaj o siebie - pozbędziesz się irracjonalnych lęków.
Dowiaduj się jak najwięcej o przebiegu ciąży, a jednocześnie dbaj o siebie - pozbędziesz się irracjonalnych lęków.

1.      Nie stać nas na dziecko

To oczywiste, że chciałbyś zapewnić dziecku najlepsze ubranka, zabawki, smakołyki, zatroszczyć się o jego rozwój i przyszłość. Boisz się, że mimo starań twoich i partnera zabraknie na to wszystko pieniędzy i będziesz zmuszona odmawiać dziecku wielu przyjemności. Może pocieszy cię fakt, że zdecydowana większość mam przeżywa podobne rozterki, a potem… świetnie sobie radzi. Grunt to nie martwić się na zapas, a przy okazji - rozsądnie gospodarować pieniędzmi. A może obawiasz się, że po porodzie stracisz pracę albo nie będziesz mogła wrócić na dawne stanowisko po urlopie macierzyńskim? Koniecznie zapoznaj się z prawami kobiet w ciąży i młodych matek, by móc zadbać o swoje interesy.

2.      Coś pójdzie nie tak

Dziwny skurcz, nieprzyjemny ból, krwawienie… Codziennie umierasz ze strachu, że twoja ciąża nie będzie przebiegać prawidłowo, urodzisz za wcześnie albo dziecku stanie się krzywda. To naturalne - przeżywasz teraz prawdziwą emocjonalną burzę, każda ciążowa dolegliwość jest dla ciebie nowością i nie wiesz, czy nie oznacza czegoś złego. Dlatego tak ważne jest, by regularnie odwiedzać lekarza i mówić mu o wszystkich swoich wątpliwościach. W twoim organizmie zachodzi mnóstwo zmian i choć niektóre z nich bywają zaskakujące, to niemal wszystkie są zupełnie normalne. Dowiaduj się jak najwięcej o przebiegu ciąży, a jednocześnie dbaj o siebie - zyskasz pewność, że robisz wszystko, aby urodzić zdrowe dziecko.

3.      Utyję i zbrzydnę

A do tego nabawię się cellulitu, rozstępów, trądziku, wypadnie mi połowa włosów… Owszem, w ciąży na pewno przybierzesz na wadze i prawdopodobnie zyskasz kilka rozstępów, ale… czy to naprawdę aż tak ważne? Wiele młodych mam opowiada, że ciąża dała im wielkiego, pozytywnego kopa i motywację, by dbać o siebie bardziej niż zwykle. Taka wyjątkowa pielęgnacja może sprawić ci teraz dużo frajdy. A może zaczniesz ćwiczyć? Do gimnastyki z pewnością zachęci cię fakt, że w ten sposób lepiej przygotujesz się do porodu, a po nim szybciej powrócisz do formy. Sama więc widzisz, jak wiele może zyskać twoje ciało.

4.      Nie dam sobie rady z porodem

Im bliżej tego wielkiego wydarzenia, tym bardziej jesteś przerażona. Pamiętaj jednak, że kobiety rodzą dzieci od wieków, a sam poród jest jednym z najbardziej naturalnych procesów, do którego przygotowała nas natura. Poradzisz sobie, zwłaszcza jeśli będziesz uczęszczać na zajęcia do szkoły rodzenia - wiedza o przebiegu porodu daje siłę i pewność, że nic cię nie zaskoczy. I jeszcze jedno - nie słuchaj i nie czytaj w internecie mrożących krew w żyłach historii o dramatycznych komplikacjach i traumatycznych przeżyciach innych kobiet w czasie porodów. Niepotrzebnie uruchomią one tylko twoją wyobraźnię i podsycą strach. Poza tym - czy masz pewność, że te opowieści są prawdziwe?

5.      Będę złą matką

Czy wyobrażasz sobie, żeby inna kobieta zajęła się twoim dzieckiem lepiej niż ty? Nie? To oczywiste - to ty nosisz je pod sercem i pokochałaś je, jeszcze zanim się urodziło. Pamiętaj, dla swojego dziecka będziesz najwspanialszą mamą na świecie, nikt i nic nie będzie w stanie mu ciebie zastąpić - tak naprawdę tylko to się liczy.

Tematy: poród naturalny

Komentarze