Stres w ciąży

Ocena: 3.09/5 Głosów: 3
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Strach o dziecko, obawy przed porodem, niepewna sytuacja finansowa lub rodzinna – wszystko może przyprawiać o zawrót głowy i ból żołądka z nerwów. Czy będąc w ciąży, można uniknąć stresu? Czy twoje dziecko jest bezpieczne, gdy się denerwujesz?

Staraj się unikać mocno stresujących sytuacji w czasie ciąży.
Staraj się unikać mocno stresujących sytuacji w czasie ciąży.

W ciąży jesteś wrażliwsza - za sprawą hormonów bardziej emocjonalnie reagujesz na problemy, częściej płaczesz, narzekasz, szybciej się wzruszasz i łatwiej denerwujesz. Pamiętaj, że dziecko doskonale wyczuwa twoje emocje i stres, z którym musisz się zmierzyć. U maluszka wzrasta także poziom hormonów stresowych.

 

Zadajesz sobie pytanie - czy można przeżyć dziewięć miesięcy bezstresowo? Raczej nie. Na każdym etapie ciąży, we wszystkich trzech trymestrach pojawiają się sytuacje stresujące, które dotyczą głównie rozwoju i zdrowia dziecka. Martwisz się, czy ciąża przebiega prawidłowo, ale powodem stresu może też być stan twojego zdrowia, trudne wydarzenia w rodzinie, w związku.

Jak reaguje dziecko na stres przeżywany przez mamę?

Pod wpływem stresu organizm ludzki wytwarza kortyzol - hormon stresu. Jego duże stężenie u matki skutkuje wadami rozwojowymi dziecka - mogą wystąpić wady serca, układu nerwowego, niedożywienie. W pierwszym trymestrze stres może spowodować poronienie, a w późniejszych miesiącach ciąży przyczynia się do przedwczesnego porodu wywołanego przedwczesną akcją skurczową. - W ostatnim miesiącu ciąży, w okolicach 37. tygodnia ciąży, dowiedziałam się, że mam za mało wód płodowych. Bardzo się zdenerwowałam tą sytuacją. Dostałam skierowanie do szpitala na oddział patologii ciąży, ale nie zdążyłam nawet tam dojechać. Pod wpływem stresu zaczęłam rodzić. Zamiast na patologię, trafiłam od razu na porodówkę. Na szczęście, synek okazał się zdrowy mimo przedwczesnego porodu - opowiada Kasia, mama dwuletniego Kacpra.

Skutkiem stresu może być także wzrost ciśnienia krwi, a co za tym idzie - przedwczesne odklejanie się łożyska, niebezpieczne dla mamy i malucha. Długotrwały silny stres zaburza pracę mózgu dziecka przed urodzeniem się, a czasem nawet po porodzie.

Co robić w stresującej sytuacji?

Szybka pomoc. Kiedy jesteś zdenerwowana, szybciej i płyciej oddychasz, porusza się górna część twojej klatki piersiowej, ramiona się unoszą. Mogą pojawić się zawroty głowy spowodowane niedotlenieniem mózgu, a także omdlenia. Jeśli czujesz, że brakuje ci tchu, koniecznie usiądź, weź głęboki oddech przez nos i zamknij oczy. Wyobraź sobie pustą plażę w słoneczny dzień, i szum morza. Następnie zrób wydech ustami. Oddychaj tak, aż się uspokoisz. To najszybszy sposób odzyskania równowagi.

Relaks codziennie. Jeżeli jednak stres trwa dłużej niż kilka minut, musisz zadbać o codzienną porcję relaksu i odpoczynku, nawet kosztem porządku w domu - nie miej wyrzutów sumienia, to nie jest przejaw twego egoizmu, ale raczej troski o siebie i twoje dziecko.

 

Dbanie o ciało. Odwiedź swojego fryzjera, zapisz się na masaż, albo idź na basen. Pływanie to świetny sposób na relaks i wyciszenie skołatanych nerwów - jeśli nie masz przeciwwskazań do korzystania z publicznej pływalni, zapisz się na zajęcia dla kobiet w ciąży. Spacery po lesie, zwłaszcza w dobrym towarzystwie, mogą być dla ciebie zbawienne. Namów męża na codzienną wędrówkę po okolicznym lesie - trochę ruchu i dotlenienie się na świeżym powietrzu zapewni wam zdrowy sen.

Sen. Czasem warto po prostu stres przespać. Podczas snu część mózgu wyłącza się i odpoczywa. Nie walcz ze zmęczeniem. Potrzebujesz teraz dużo siły, a sen to jedna z najlepszych form odpoczynku. Pamiętaj, by przed spaniem przewietrzyć mieszkanie.

Hobby. Jednym z lepszych sposobów radzenia sobie z stresem jest także zajmowanie się swoim hobby. Jeśli lubisz haftować, robić na drutach, czytać książki, układać zdjęcia w albumach, zafunduj sobie codziennie porcję hobbystycznego relaksu. W czasie robótek ręcznych możesz słuchać audiobooków - książek nagranych na CD lub mp3.

Jak unikać stresu w ciąży?

Pewnym sytuacjom możesz się przeciwstawić. Gdy twoje przyjaciółki, ciotki czy kuzynki zaczną wspominać swoje ciąże i straszne porody, powiedz im stanowczo, że nie chcesz tego słuchać, ponieważ nie wolno ci się denerwować. Filtruj również informacje i relacje porodowe znajdujące się na forach internetowych - czasem są przerysowane, a zawsze subiektywne. Twoja ciąża jest inna, tak samo jak nie ma dwóch takich samych porodów. To, w jaki sposób rodziła dziecko sąsiadka, nie ma żadnego wpływu na to, jak przyjdzie na świat twój maluszek.

Nie zamartwiaj się na przyszłość, nie dręcz się wyobrażeniami, że sobie nie poradzisz z noworodkiem, że wasza sytuacja materialna na pewno się pogorszy. Pamiętaj, żadna kobieta nie rodzi się matką, ale się nią staje.

Kiedy do lekarza?

W razie sytuacji dramatycznej, np. śmierci męża, rodziców, kogoś bliskiego, utraty pracy, rozwodu, zdrady, gdy czujesz, że rzeczywistość kompletnie cię przerasta, skontaktuj się z lekarzem. Być może skieruje cię do specjalisty na szczegółowe badania, by sprawdzić, czy z dzieckiem jest wszystko w porządku, i zapisze odpowiednie leki.

Tematy: stres, stres w ciąży, wahania nastroju w ciąży

Komentarze