Samotność w ciąży – jak sobie z tym poradzić?

Odeszłaś od ojca dziecka, które nosisz w sobie? Twój partner przestraszył się odpowiedzialności? Jesteś w ciąży i… jesteś sama. Co teraz? Jak sobie radzić, gdy oczekujesz na pojawienie się maleństwa w samotności?

Zostałaś sama z całym bagażem lęków, zmartwień i problemów. Masz wahania nastrojów, nie masz z kim dzielić radości, kiedy poczujesz pierwsze ruchy dziecka, i obaw, kiedy coś jest nie tak. Ogarniają cię wątpliwości, czy dasz sobie radę sama i co powiesz dziecku, gdy zapyta o tatę.

Zadbaj o was

Jeśli jesteś samotną kobietą w ciąży, przede wszystkim zadbaj o siebie i dziecko. Wiadomo, że twoje życie zmienia się diametralnie, bo łatwiej iść przez nie z kimś, kto kocha i daje wsparcie. W obecnej sytuacji możesz czuć gniew i złość, ból i rozpacz. Jednak pamiętaj, że nosisz w sobie dziecko, o które musisz się zatroszczyć. Otocz się przyjaznymi ludźmi, którzy życzliwym słowem będą cię wspierać. Im więcej wsparcia teraz otrzymasz, tym silniejsza będziesz do dnia porodu, skupisz się też na prawidłowym przebiegu ciąży.

Przeczytaj również: Depresja ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie

Wsparcie specjalistyczne

Nie walcz z uczuciami żalu i rozpaczy, które być może cię wypełniają. Jeśli czujesz, że sytuacja cię przerasta, zwróć się po pomoc do specjalistów - psychologa, psychoterapeuty. Psycholog wysłucha i wskaże sposoby poradzenia sobie z emocjami. Przydatna może okazać się także grupa terapeutyczna czy grupa wsparcia dla kobiet w takiej sytuacji jak twoja. Być może poznasz tam przyjazne osoby i będziecie mogły towarzyszyć sobie aż do dnia porodu, a nawet później.

To też może Cię zainteresować: Lęk przed ciążą – czy to normalne?

Relacje z teściami

Jeśli miałaś kontakt z rodzicami twego byłego już partnera i byliście sobie bliscy, musisz przemyśleć teraz, jak będzie wyglądała relacja z nimi. Będą w końcu dziadkami twego dziecka. Jeżeli chciałabyś utrzymywać z nimi kontakt, wyjdź z inicjatywą - zaproś ich na herbatę, powiedz, co zamierzasz.

Nowe relacje?

Czas ciąży to nie jest najlepszy okres na szukanie nowego partnera. Lepiej poczekać do czasu, gdy staniesz na nogi po urodzeniu dziecka - oswoisz się z sytuacją, poznasz swoje nowo narodzone maleństwo. Rzucając się w wir poszukiwań ojca dla dziecka, możesz w desperacji uznać, że nawet niezbyt odpowiedni kandydat nadaje się na twego partnera. Pamiętaj, czas leczy rany i pomaga trzeźwo ocenić sytuację i na nowo spojrzeć na życie.

Przeczytaj też: Alimenty na dziecko – komu się należą, jak je uzyskać?

Jak radzić sobie z nowymi obowiązkami?

Kobiety samotnie oczekujące dzieci mogą mieć wiele obaw. "Czy poradzę sobie z kąpielą, karmieniem, zakupami, spacerami, pracą?"- przyszłe mamy zadają sobie podobne pytania. W wielu czasopismach dla rodziców można spotkać się z informacją, że np. do kąpieli noworodka potrzebne są dwie osoby, a najlepsze są duże męskie dłonie. Mogą nurtować cię też kwestie logistyczno-organizacyjne, np. jak zrobić zakupy w razie choroby dziecka, z czego będziesz żyć… Te niepokoje potrafią spędzać sen z powiek. Na pewno jednak znajdą się ludzie, którzy zechcą wam pomóc.

  • Rodzice. To najbliższe osoby, do których możesz zwrócić się z prośbą o pomoc.
  • Sąsiadka. Jeśli w pobliżu mieszka sympatyczna osoba, może także samotna mama, spróbuj się z nią zaprzyjaźnić. Nikt tak nie zrozumie, jak osoba w podobnej sytuacji.
  • Przyjaciele. Twoja trudna sytuacja zweryfikuje grono bliskich ci osób. Jeśli część przyjaciół odwraca się od ciebie na wieść o twojej ciąży, znaczy to, że nie byli prawdziwymi przyjaciółmi. W końcu prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.

Poznaj również: Kalendarz ciąży

Po porodzie

Gdy pierwszy szok poporodowy minie i zaczniesz panować nad sytuacją domową, nauczysz się żyć we dwoje lub we dwie. Szybko dojdziesz do wprawy z przewijaniem, kąpaniem, karmieniem i ubieraniem maleństwa. Mimo kamiennego snu będziesz budzić się, gdy maluszek zakwili. Po kilku dniach zdasz sobie sprawę, że nie pamiętasz już dni bez dziecka.

Prawo jest po twojej stronie

Jeśli twój były mąż/partner nie chce pomóc wam finansowo, możesz wnieść do sądu sprawę o alimenty. Ojciec ma obowiązek dostarczać środki utrzymania dla dziecka. Wysokość alimentów zależy od potrzeb maleństwa i możliwości zarobkowych ojca. W miarę upływu lat możesz ubiegać się o podwyższenie comiesięcznych wpływów od byłego męża/partnera.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Nowy partner mamy - rywal czy przyjaciel

 

Jak walczyć z depresją w ciąży?

 

Samotne macierzyństwo

 

Huśtawka emocjonalna w I trymestrze ciąży – jak sobie poradzić?

 

Wysokość alimentów na dziecko

 

Na karuzeli emocji – jak nie dać się depresji ciążowej?

 

Jak radzić sobie z samotnym macierzyństwem?

 

Samotna inaczej