Zalety i wady wspólnego porodu

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Poród rodzinny to ostatnio często wybierane przez rodziców rozwiązanie, ale mimo to nie każda kobieta czuje się gotowa rodzić z partnerem. Poznaj argumenty za i przeciw.

Obecność bliskiej osoby da ci poczucie bezpieczeństwa.
Obecność bliskiej osoby da ci poczucie bezpieczeństwa.

Najważniejsze, by decyzję o porodzie we dwoje podjąć wspólnie, nie ma sensu narzucać drugiej stronie swojej wizji tego wydarzenia albo nakłaniać do zmiany poglądów. Wtedy poród rodzinny może przynieść więcej strat niż korzyści.

Co wziąć pod uwagę, rozważając wspólny poród? Przede wszystkim zastanów się, jakie są twoje oczekiwania co do roli partnera w czasie porodu, czy jego obecność będzie dla ciebie pomocna, czy raczej może ci przeszkadzać (nie ma w tym nic złego). Niech on też powie o swoich przemyśleniach i obawach.

Zalety porodu rodzinnego

  • obecność bliskiej osoby działa na kobietę uspokajająco, troska i poczucie bezpieczeństwa, jakie może ci zapewnić, jest nieoceniona,
  • partner pomoże ci w przyjmowaniu niektórych pozycji,
  • wytworzy się między wami szczególna więź - razem powitacie swoje dziecko na świecie,
  • partner może działać mobilizująco na personel w szpitalu, będzie twoim rzecznikiem, kiedy tobie zabraknie sił, by upominać się o swoje prawa,
  • ojciec nawiąże bliższą więź z dzieckiem, zwłaszcza jeśli zdecyduje się na przecięcie pępowiny.

Wady porodu rodzinnego

 Kobiety (a także mężczyźni) boją się, że:

  • widok krwi, śluzu i ran wpłynie na spadek atrakcyjności kobiety w oczach partnera,
  • niekontrolowane, krępujące zachowania i reakcje ciała rodzącej kobiety będą powodem do wstydu,
  • komplikacje i niemożność poradzenia sobie z bólem przyczynią się do poczucia, że kobieta zawiodła,
  • zdenerwowanie partnera udzieli się rodzącej.

Teoretycznie, jeśli jesteście ze sobą naprawdę blisko i widzieliście się w bardzo różnych, także trudnych i niekomfortowych sytuacjach, wspólny poród nie powinien negatywnie wpłynąć na waszą relację. Prawda jest jednak taka, że nikt nie jest w stanie do końca przewidzieć, jak zachowa się w sytuacji, w której nigdy wcześniej nie był, ani jak ta sytuacja na niego wpłynie. Dlatego jeśli jedno z was jest zdecydowanie przeciwne "rodzeniu we dwójkę", nie warto się do tego zmuszać. 

 

 

Tematy: poród naturalny, poród rodzinny

Komentarze