Trzecia faza porodu

Ocena: 4.71/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Kiedy dziecko kilka minut po urodzeniu zacznie ssać twoją pierś, macica znów podejmie akcję skurczową i rozpocznie się trzecia, ostatnia faza porodu.

W trzeciej fazie porodu zostaje wydalone łożysko.
W trzeciej fazie porodu zostaje wydalone łożysko.

Ból i zmęczenie znikają. Czujesz się szczęśliwa, bo maluszek jest już na świecie. Przed tobą ostatni etap porodu - wydalanie łożyska i błon płodowych (fachowo zwanych popłodem).

Trzecia faza porodu odbywa się pod wpływem skurczy partych, które pojawiają się kilka minut po urodzeniu dziecka i nie są już bolesne. Trwają około 10-30 minut. Jeśli przystawisz dziecko do piersi, pobudzisz wydzielanie się oksytocyny - hormonu, który nasila skurcze macicy, a tym samym przyspiesza odklejenie się i wydalenie łożyska.

Ginekolog sprawdza, czy łożysko urodziło się całe; jeśli nie, wykona łyżeczkowanie. Następnie zszywa krocze, o ile było nacięte - spokojnie, to nie boli, bo uszkodzone tkanki są znieczulone. Maluszek wraca z oceny - dowiadujesz się, ile otrzymał punktów w skali Apgar. Możesz go przytulić i podać pierś.

Przez pierwsze godziny tzw. wczesnego połogu zostaniesz wraz z dzieckiem na obserwacji w szpitalu, położna sprawdzi, czy macica prawidłowo się obkurcza, ty będziesz mogła coś zjeść, a potem także umyć się.

 

Tematy: poród naturalny

Komentarze