Szefowa na porodówce

Ocena: 4.3/5 Głosów: 9
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Tak naprawdę to ona jest najważniejszą osobą podczas porodu (oczywiście po rodzącej :)) Pomaga kobiecie rodzić i jako pierwsza wita maleństwo na świecie. Dowiedz się, jak ją wybrać i dlaczego to takie ważne.

W szpitalu dowiedz się, czy możesz skorzystać z opieki osobistej położnej.
W szpitalu dowiedz się, czy możesz skorzystać z opieki osobistej położnej.

Kobiety po porodzie mówią, że największą rolę na porodówce odgrywa położna. To prawda, lekarz ma też swoje zadania, i nie zamierzamy ich umniejszać. Ale świeżo upieczone mamy zazwyczaj pamiętają, że ginekolog-położnik przyjął je do szpitala i wykonał badania wstępne, a następnie kilka razy zawitał na porodówkę i np. uzgodnił podanie znieczulenia, na koniec zaś zaszył krocze. W ich pamięci pozostała położna, bo to ona towarzyszyła rodzącej niemal non stop. Jakie są jej zadania?

  • Panuje nad porodem. Nie tylko monitoruje akcję porodową, ale i kieruje nią.  Mówi jak oddychać i pilnuje, byś nie wstrzymała oddechu podczas skurczów (wtedy dziecko jest niedotlenione). Informuje, jakie są postępy porodu i zapowiada, kiedy należy przeć. Warto jej słuchać i współpracować z nią, by poród przebiegał sprawnie.
  • Bacznie obserwuje ciebie i maleństwo. Bada stan rozwarcia szyjki macicy oraz sprawdza tętno maleństwa. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek komplikacje, wzywa lekarza, gdyż tylko on może podjąć decyzję np. o użyciu próżnociągu czy cesarskim cięciu.
  • Pomaga rodzącej przetrwać ból i podpowiada metody jego łagodzenia. Obserwuje ciebie i np. w pierwszej fazie może zaproponować ćwiczenia na piłce porodowej i przy drabinkach, kąpiel lub prysznic. Poproś ją o zrobienia masażu rozluźniającego lub pokazanie twojemu partnerowi, jak się go wykonuje.
  • Daje wsparcie psychiczne, zwłaszcza jeśli kobieta rodzi bez partnera. Trzyma za rękę, dodaje otuchy.

Położną możesz spotkać dopiero na porodówce. Ale dobrze jest wcześniej wybrać taką, do której masz zaufanie. Dzięki temu będziesz czuła się bezpieczna, a komfort psychiczny podczas porodu jest bezcenny. Jeśli zdecydujesz się na opiekę indywidualną (dostępna w wielu szpitalach jako tzw. usługa akuszerska), będziesz pewna, że w chwili największego cierpienia nie zostaniesz pozostawiona sama sobie. Życzliwa położna będzie cały czas przy tobie - od momentu przekroczenia progu porodówki (gdy zaczniesz rodzić, bez względu na porę dnia i nocy, dzwonisz do niej i ona przyjeżdża do szpitala) aż do chwili narodzin maleństwa.

 

Gdzie szukać położnej?

1. Jeśli masz wybrany szpital, w którym chcesz rodzić, zapytaj, czy istnieje możliwość indywidualnej opieki położnej. Jeśli tak, dowiedz się, jakie położne pracują i najlepiej umów się z nimi na spotkania. Możesz też podpytać kobiety leżące na oddziale o ich opinie na temat położnych.

2. Zorientuj się w szkole rodzenia. Zwykle położne prowadzą zajęcia z przyszłymi rodzicami.

3. Zapytaj znajome mamy, czy mogą polecić ci położną, z którą rodziły. To "wdzięczny" temat np. na placu zabaw, gdzie mamy bawią się ze swoimi pociechami - koniecznie tam zawitaj.

4. Poszukaj dobrej położnej przez forum dla rodziców. A następnie poszukaj o niej informacji na różnych forach.

Casting dobiegł końca i wybrałaś położną? Spotkajcie się wcześniej. Zapytaj ją o wszystko, co cię niepokoi. Poproś, by opowiedziała ci, co może się dziać na porodówce. Niestety, nie ma uniwersalnego scenariusza, ale doświadczona położna na pewno ma wiele historii do opowiedzenia. Porozmawiajcie też nieco o pierwszych dniach z maleństwem.

WAŻNE! Niestety, poród z indywidualną położną kosztuje ok. 300-1500 zł, w zależności od miasta i doświadczenia położnej.

Tematy: poród naturalny

Komentarze