Parcie spontaniczne podczas porodu

Ocena: 5/5 Głosów: 10
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Parcie to nieodłączna część porodu. Dzięki niemu maluch może wydostać się z kanału rodnego. Od lat w naszej kulturze zakorzeniony jest kierowany sposób prowadzenia porodu, kiedy to położna nakazuje przeć rodzącej w konkretnej chwili, podczas skurczu. Jak się jednak okazuje, chociaż ta metoda jest powszechnie stosowana, wcale nie jest optymalna. Jako alternatywę parcia kierowanego, czyli pod ścisłe dyktando osoby przyjmującej poród, uznaje się parcie spontaniczne. Na czym ono polega i jakie ma zalety?

Dlaczego parcie spontaniczne sprawdza się lepiej niż kierowane?

Według opinii osób, które polecają tradycyjny sposób rodzenia, czyli między innymi parcie kierowane, to klasyczna metoda jest szybsza i co za tym idzie bezpieczniejsza dla dziecka. Jednakże fizjologia porodu wygląda trochę inaczej i kłóci się z parciem kierowanym. Kobieta ma zazwyczaj ochotę przeć wcale nie w chwili, kiedy nakazuje jej położna. Ta naturalna potrzeba parcia niejako kieruje porodem fizjologicznym. Może ona przyjść jeszcze przed pełnym rozwarciem lub po nim. Podczas parcia spontanicznego, czyli takiego, którego potrzeba pojawia się w określonych chwilach porodu, kobieta nie ponosi aż tak dużego wysiłku i po prostu działa tak, jak prowadzi ją ciało. Poród jest zupełnie naturalnym procesem, więc organizm matki doskonale wie, jak sobie poradzić w jego trakcie i kiedy kobieta powinna przeć. Podczas takiego spontanicznego parcia przyszłe mamy nie zaciskają ust, mogą swobodnie oddychać, wydawać z siebie dźwięki, a także ruszać ciałem i przybierać różne pozycje, ponieważ to jest wpisane w plan porodu zgodny z jego fizjologią. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w czasie parcia kierowanego, kiedy to kobieta jest przymuszona do przyjmowania pozycji leżącej i parcia na komendę. 

Trzeba pamiętać o tym, że dziecko musi mieć odpowiednio dużo czasu, by bezpiecznie przejść przez kanał rodny. Sprzyja temu właśnie parcie spontaniczne. Wiele pań określa je jako współpracę z własnym ciałem, które doskonale radzi sobie w sytuacji porodu fizjologicznego. Z kolei wspomnienie parcia kierowanego nasuwa skojarzenia z przemocą oraz poczuciem winy, że nie potrafi się precyzyjnie wykonywać zaleceń położnej, co wcale nie gwarantuje bezpiecznego porodu. Wręcz przeciwnie, to zaniechanie słuchania własnego ciała może doprowadzić do komplikacji. Dlatego każda pani, której zależy na tym, by podczas porodu respektowano jej prawo do spontanicznych zachowań, zgodnie z sygnałami, jakie daje organizm, powinna dokładnie omówić plan porodu ze swoja położną i lekarzem.

 

Jakie są zalety parcia spontanicznego?

Oprócz wymienionej już głównej zalety, polegającej na tym, że poród przebiega sprawnie i szybko, ponieważ ciało samo wie, jak urodzić, można wymienić jeszcze inne atuty takiego wyboru. Przede wszystkim w trakcie porodu, kiedy to kobieta prze spontanicznie, nie dochodzi do sytuacji, kiedy nie ma ona siły przeć na końcówce skurczu. Nic w tym dziwnego, ponieważ poród kierowany zakłada parcia to utraty tchu i sił. Kobieta traci wtedy dużo energii. Po porodzie jest wykończona. Zupełnie inaczej jest, jeżeli postawi się na spontaniczność. Młoda mama jest zdecydowanie mniej zmęczona porodem i szybciej dochodzi do siebie, dzięki czemu od razu może się opiekować dzieckiem.

Ponadto parcie spontaniczne zdecydowanie ogranicza ryzyko pęknięcia krocza. To bardzo ważne, ponieważ ta dolegliwość niezwykle uprzykrza życie wielu młodym mamom i każda z pań chce tego uniknąć za wszelką cenę.

 

Parcie spontaniczne a psychika kobiety

Należy także wspomnieć o kwestii samopoczucia psychicznego kobiety. Młoda mama, która parła spontanicznie zazwyczaj jest pewna siebie, swego ciała i sprawczości. Nie ma poczucia, że była do czegoś przymuszana. Poród najczęściej wspominany jest jako przeżycie pozytywne, chociaż towarzyszy mu ból. Natomiast po porodzie kierowanym pozostaje często lęk, poczucie winy, niedopisania i złe wspomnienia krzyczących położnych. Kobieta, które jest zdecydowana rodzic prąc spontanicznie, powinna ten fakt zgłosić swojemu lekarzowi znacznie wcześniej niż dopiero na izbie przyjęć, kiedy poród się już zacznie. Niestety pozostawienie tej kwestii przypadkowi zazwyczaj sprawia, że poród odbywa się tradycyjnie.

Komentarze