Odchodzenie wód płodowych

Ocena: 2.42/5 Głosów: 6
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wody płodowe przez całą ciążę ułatwiały dziecku swobodne poruszanie się, zapewniały stałą temperaturę i transportowały substancje odżywcze oraz produkty przemiany materii. Ich odejście świadczy o rozpoczynającym się porodzie.

Po odejściu wód płodowych trzeba jak najszybciej jechać do szpitala.
Po odejściu wód płodowych trzeba jak najszybciej jechać do szpitala.

W prawidłowo przebiegającej ciąży wody płodowe (inaczej płyn owodniowy) są cały czas produkowane i wchłaniane, dziecko je połyka, wydala do nich produkty przemiany materii.

Kiedy odchodzą wody płodowe?

Odejście wód płodowych to znak, że pękł pęcherz płodowy, a więc poród się zaczął. Do momentu pojawienia się dziecka minie jednak jeszcze około kilkunastu godzin.

Zazwyczaj pęcherz płodowy pęka dopiero w drugiej fazie porodu - dziecko napiera na kanał rodny, a w pęcherzu robi się szczelina. Wody płodowe rzadko wypływają w całości, zwykle kobiety mają szansę dostrzec zaledwie ¼ ich objętości.

Może się zdarzyć, że wypływ płynu owodniowego jest jednym z pierwszych objawów rozpoczynającego się porodu - dzieje się tak w przypadku około 10% ciąż.

Jak powinny wyglądać wody płodowe?

Wody płodowe powinny być przejrzyste lub białawe, mogą mieć charakterystyczny zapach świeżych ryb. Ich zanieczyszczenie, np. zielonkawy kolor, może świadczyć o zatruciu dziecka i wydaleniu przez nie smółki. Brunatne, podbarwione krwią wody płodowe są wskazaniem do natychmiastowej interwencji lekarskiej.

 

Jak szybko wypływają wody płodowe?

Wypływanie wód płodowych najczęściej odbywa się stopniowo, płyn owodniowy sączy się powoli (wtedy trudniej go rozpoznać), chociaż niektóre kobiety doświadczają nagłego chluśnięcia. Możesz mieć wrażenie, jakbyś oddawała mocz.

Co powinnam zrobić, gdy odejdą mi wody płodowe?

Po odejściu wód płodowych trzeba jak najszybciej jechać do szpitala, nawet jeśli nie odczuwasz jeszcze regularnych skurczów. Pęknięcie pęcherza płodowego oznacza, że dziecko nie jest dłużej chronione przed bakteriami mogącymi wywołać groźną infekcję.

Jeśli wody płodowe odejdą przed terminem porodu, lekarz może podać ci antybiotyk, który zabezpieczy dziecko przed infekcją, preparaty przyspieszające dojrzewanie pęcherzyków płucnych u dziecka oraz środki opóźniające poród. Z kolei kiedy płyn owodniowy zacznie odpływać w terminie, ale akcja porodowa nie będzie postępować, może być konieczne wywołanie porodu.

Tematy: oznaki porodu

Komentarze