Najlepsze pozycje do porodu

Ocena: 4.5/5 Głosów: 11
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Większość kobiet odczuwa potrzebę częstych zmian pozycji podczas porodu. Znalezienie tej najlepszej może ułatwić i przyspieszyć wydanie dziecka na świat. Pomożemy ci wybrać!

W pierwszej fazie porodu powinnaś unikać leżenia płasko na plecach.
W pierwszej fazie porodu powinnaś unikać leżenia płasko na plecach.

Jakie są najlepsze pozycje do porodu?

Nie istnieje jedna, najbardziej odpowiednia pozycja do porodu. Najczęściej kobiety instynktownie, idąc za głosem swojego ciała, starają się dużo ruszać, chodzą i zmieniają pozycje. Lekarze potwierdzają, że ruch, spacerowanie i pozostawanie w pozycji stojącej  mogą znacznie skrócić pierwszą fazę porodu (utajoną i aktywną). Jeśli kobieta ma możliwość częstych zmian pozycji, rzadziej też korzysta ze znieczulenia.

Skurcze w fazie utajonej z reguły nie są tak silne i dokuczliwe, prawdopodobnie będziesz chciała poruszać się po domu, wziąć kąpiel albo nawet zdrzemnąć się. Kiedy skurcze przybiorą na sile, sama najlepiej się zorientujesz, w jakich pozycjach łatwiej ci poradzić sobie z bólem. W tym czasie powinnaś unikać tylko jednej: leżenia płasko na plecach. Macica uciska wtedy żyłę główną, która odprowadza krew z nóg do serca - skurcze staną się mniej efektywne.

Jakie są najlepsze pozycje na czas aktywnej fazy porodu?

Rodzące kobiety, kierując się własnymi odczuciami, zazwyczaj same wiedzą, w jakich pozycjach najwygodniej będzie im rodzić. Warto jednak wcześniej dobrze przygotować się do porodu i przećwiczyć zalecane pozycje. Oto inspiracje:

  • Stanie i chodzenie. Te pozycje dają ci poczucie większej kontroli nad własnym ciałem, w czasie skurczu oprzyj się o ścianę.
  • Kołysanie się. Poruszaj się w rytm oddechów, opierając się o ścianę lub o ramię partnera. Możesz też skorzystać z bujanego fotela.
  • Siedzenie. Usiądź na łóżku lub krześle, pod plecy podłóż poduszki. Jeśli dokucza ci obciążenie kręgosłupa, pochyl się do przodu.
  • Siedzenie tyłem. Usiądź przodem do oparcia krzesła, między oparcie a brzuch włóż poduszkę. Twój partner może ci w tym czasie masować plecy.
  • Klęczenie z podparciem. Uklęknij na łóżku, podeprzyj się dłońmi. Taka pozycja ulży obolałym plecom.
  • Siedzenie na piłce. Pamiętając o asekuracji osoby towarzyszącej, usiądź na piłce do ćwiczeń, pochyl się do przodu, oprzyj np. o łóżko, poruszaj biodrami. Możesz też oprzeć się na piłce, klęcząc na podłodze.
  • Leżenie na boku. To pozycja, która pomoże ci odpocząć, a jednocześnie nie zahamuje przepływu krwi. Połóż się najpierw na lewym boku, między kolana włóż poduszkę.

Jakie są najlepsze pozycje na fazę parcia?

Wiele pozycji, które okazały się wygodne podczas aktywnej fazy porodu, nadaje się również na fazę parcia. Najważniejsze jednak, byś cały czas słuchała swojego ciała i zmieniała pozycje tak często, jak tego potrzebujesz.

Większość kobiet w tej fazie porodu woli pozostawać w pozycji pionowej: stojąc, siedząc, klęcząc czy kucając - siła grawitacji ułatwia przeciskanie się dziecka przez kanał rodny.

Kucanie ma jeszcze jedną zaletę - sprawia, że średnica ujścia miednicy poszerza się, dzięki czemu dziecko ma więcej miejsca i sprawniej wydostaje się na zewnątrz.

Jeśli to możliwe, wykorzystaj stołek porodowy - ma kształt litery U, a siedzenie znajduje się bardzo blisko podłoża. Stołek podtrzymuje cię, gdy kucasz.

Jeśli z jakichś powodów czas fazy parcia musisz spędzić na łóżku, przyjmij pozycję półsiedzącą, a nogi ugnij w kolanach (położna lub partner mogą ci je podtrzymywać). Spróbuj też przeć, leżąc na boku i uginając nogi; pomiędzy skurczami możesz odpocząć, rozprostowując nogi.

 

Kiedy nie będę mogła zmieniać pozycji podczas porodu?

Nie będziesz miała możliwości przyjmowania dowolnych pozycji, jeśli:

  • wystąpiły powikłania, które wymagają stałego monitorowania,
  • masz stan przedrzucawkowy,
  • przyjęłaś silne znieczulenie.
Tematy: skurcze parte, pozycje do porodu, parcie, druga faza porodu, pierwsza faza porodu, stołek porodowy

Komentarze