Na czym polega poród aktywny

Czym charakteryzuje się poród aktywny? Czy zawsze jest możliwy? Czym poród aktywny różni się od zwykłego? Sprawdź, czy ty także możesz urodzić aktywnie!

Zachowaniem kobiety podczas porodu kieruje instynkt. To on podpowiada, co robić, a czego unikać, aby pomóc dziecku przyjść na świat. Jeśli rodząca idzie za jego głosem, to jest w czasie porodu aktywna - kuca, chodzi, klęczy, kręci biodrami, po prostu się rusza. Sposób poruszania dostosowuje do siły skurczów i swoich potrzeb. A dzięki aktywności rodzi szybciej, łatwiej i mniej boleśnie.

Co oznacza poród aktywny?

Określenie "poród aktywny" pojawiło się w Polsce niedawno, na świecie natomiast znane jest od lat osiemdziesiątych XX wieku. Jego pomysłodawczynią jest Janet Balaskas, Brytyjka, zwolenniczka idei, by pozwolić ciężarnym zejść z łóżek porodowych i umożliwić im wydanie dziecka na świat w dogodnej dla nich pozycji. Balaskas twierdzi, że skoro kobiety od wieków mogły zdawać się na swój instynkt i rodziły w pozycjach wertykalnych (pionowych), to należy powrócić do samodzielnego wyboru zachowania podczas porodu, nie narzucać im ciągłego leżenia (pozycji horyzontalnej). O porodzie aktywnym nie stanowi jedynie zdolność do dowolnego poruszania się, ale także zdolność rodzącej do decydowania, co będzie robiła, a czego nie w czasie przychodzenia jej dziecka na świat.

Sprawdź: Kalkulator terminu porodu

Rodzaje aktywności

Podczas porodu aktywnego to kobieta decyduje o tym, w jaki sposób się rusza, kiedy zmienia pozycje i jak realizuje swoje potrzeby.

I FAZA PORODU

Zmiana pozycji i poruszanie się. Podczas całego porodu rodząca sama wybiera korzystną dla siebie pozycję, w której skurcze są najmniej bolesne i jest jej najwygodniej. Podświadomie zwykle wybiera się pozycje wertykalne, czyli takie, w których kanał rodny skierowany jest do dołu. Kiedy kucasz, stoisz, siedzisz w klęku, opierasz się o piłkę lub na niej siedzisz, sprawiasz, że twoje ciało współpracuje z grawitacją. Przesuwająca się w kanale rodnym główka dziecka przyspiesza rozwarcie, przez co czas porodu skraca się.

W pierwszym okresie porodu oprócz zmiany pozycji ważna jest możliwość ruchu - chodzenia, kręcenia biodrami, tańczenia, skakania na piłce. Ułatwia to dziecku prawidłowe wstawienie się w kanał rodny, a także łagodzi ból. Coraz więcej bloków porodowych wyposażonych jest w odpowiedni sprzęt, który można wykorzystać podczas porodu aktywnego: piłki, worki sako, linki, drabinki, krzesełka porodowe czy składane łóżka. Korzystanie z nich pozwala szybciej przejść od pierwszego do drugiego okresu porodu.

Odpoczynek między skurczami . Wielkie znaczenie ma w porodzie aktywnym optymalne wykorzystanie przerw między skurczami. Efektywny odpoczynek pozwala organizmowi zregenerować się, zmęczonej macicy nabrać sił, a sama rodząca szybciej się relaksuje i rozluźnia. To jest także chwila, by zmienić pozycję, napić się łyk wody czy poprosić osobę towarzyszącą o masaż. Niektóre kobiety zasypiają pomiędzy skurczami - to świetny sposób na odpoczynek. Ponadto dobrze wykorzystany czas na relaks między skurczami pomaga uniknąć środków znieczulających i spirali interwencji medycznych.

II FAZA PORODU

Wiele szpitali i oddziałów położniczych zapewnia rodzącym swobodę doboru pozycji w pierwszym okresie (fazie) porodu, gdy szyjka macicy skraca się i rozwiera. Jednak podczas drugiego okresu, gdy zaczynają się skurcze parte, wiele kobiet jest zmuszanych do położenia się na łóżku porodowym. Parcie odbywa się na leżąco, dziecko musi pokonać drogę "pod górę". Żyła główna w organizmie matki jest uciskana, co powoduje niedotlenienie dziecka i zaburzenia krążenia. Sprzyjająca w pozycjach pionowych siła ciążenia nie pomaga, a wręcz przeszkadza. Tym samym poród może się przedłużać. W efekcie stosuje się nacinanie krocza, przebijanie pęcherza płodowego, a niekiedy trzeba sięgnąć po kleszcze czy próżnociąg (vacuum).

Jeśli natomiast rodząca ma możliwość poruszania się także w czasie skurczów partych, kiedy może wybrać pozycję, w której chce urodzić, maluch szybciej przychodzi na świat, kobieta jest mniej spięta i unika wielu zbędnych interwencji medycznych. Niektóre pozycje pozwalają spowolnić nieco akcję porodową w sytuacji, kiedy poród postępuje bardzo szybko (np. pozycja na boku na łóżku porodowym). Inne są korzystne, kiedy kobieta rodzi duże dziecko - parcie w poziomym klęku pomaga barkom maluszka łatwiej się urodzić. Biorąc pod uwagę korzyści płynące z wyboru pozycji do parcia, warto wcześniej dowiedzieć się, czy w szpitalu, w którym zamierzamy rodzić, jest możliwe swobodne poruszanie się w czasie porodu.

Rola położnej

Praca, jaką wykonują położne, jest nie do przecenienia. Wsparcie personelu medycznego odgrywa ogromną rolę i jeśli go brak, może być ci trudno urodzić aktywnie. Położna musi być cierpliwa, godna zaufania. Powinna także znać odpowiednie techniki, by móc przyjąć dziecko, gdy rodząca kuca lub stoi. Jeśli stworzy od początku porodu atmosferę ciepła i przyjaźni, wtedy rodząca i osoba jej towarzysząca będą mogły swobodnie poddać się jej sugestiom z pełnym zaufaniem.

Czytaj również: Ospa wietrzna – przyczyny, objawy, leczenie, szczepionka

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Przerażeni i ciekawi, czyli o mężczyznach przy porodzie

 

Doula – kim jest i czym się różni od położnej? Jak zostać doulą?

 

Fakty i mity o bólu porodowym

 

Nauka prawidłowego oddychania przed porodem

 

Pierwsza faza porodu

 

7. miesiąc ciąży – które tygodnie, objawy, rozwój dziecka, badania, jak zmienia się ciało

 

Twoje prawa na porodówce

 

Poród to walka rozumu z instynktem - wywiad