Metody łagodzenia bólu porodowego

Ocena: 4.01/5 Głosów: 4
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Przedstawiamy mniej znane, ale skuteczne, sposoby radzenia sobie z bólem podczas porodu. Sprawdź, jak możesz sobie pomóc.

Im więcej będziesz wiedziała na temat możliwości łagodzenia bólu porodowego, tym będziesz spokojniejsza. / Fot. shutterstock.
Im więcej będziesz wiedziała na temat możliwości łagodzenia bólu porodowego, tym będziesz spokojniejsza. / Fot. shutterstock.

Bardzo boisz się porodu? Przeraża cię myśl o bólu, jaki będziesz musiała znieść? Spokojnie. Jest wiele metod, które mogą go złagodzić. Warto je poznać, bo już sama świadomość, że istnieją i w razie potrzeby można z nich skorzystać, uspokaja i działa… przeciwbólowo.

Masaż pleców

Polecany na rozluźnienie i złagodzenie dolegliwości bólowych podczas porodu. Pomóc może zwłaszcza masowanie okolic lędźwiowych, bo to właśnie z dolnego odcinka kręgosłupa wychodzą nerwy, które dochodzą do narządów miednicy. Ale uwaga - aby masaż był skuteczniejszy, zamiast rąk można użyć do niego np.:

  • ogrzanego w mikrofalówce woreczka wypełnionego pestkami wiśni,
  • schłodzonej butelki wody mineralnej,
  • dwóch piłeczek tenisowych.

Oczywiście masować można także inne części ciała np. ramiona czy stopy. Każda kobieta inaczej przeżywa poród i inne ma potrzeby. Wszystko zależy więc od tego, na co akurat będziesz miała ochotę. Warto, byś wsłuchała się w siebie i otwarcie mówiła, czego ci potrzeba.

Zobacz, jak wykonać relaksujący masaż ciężarnej.

 

Gaz rozweselający

To nie żart - mieszanka tlenu i azotu zyskuje coraz większą popularność w polskich szpitalach. Lekarze zapewniają, że to całkowicie bezpieczna metoda dla kobiety i jej dziecka. Mamy, które miały z nią do czynienia, twierdzą, że gaz zmniejsza i ból, i stres. Jak to działa:

  • kobieta dostaje ustnik, który jest podłączony do butli gazowej;
  • rodząca sama decyduje, kiedy i ile gazu wdycha;
  • po ok. jednej minucie (kilku wdechach) od rozpoczęcia inhalacji, ból zaczyna się zmniejszać (nie należy jednak liczyć na całkowite jego ustąpienie), poziom stresu zaczyna spadać, a nastrój się poprawia;
  • obecność anestezjologa nie jest wymagana, ale cały proces jest nadzorowany przez lekarza lub położną;
  • większość kobiet bardzo dobrze reaguje na gaz rozweselający, chociaż zdarzają się pacjentki, które mają zawroty głowy i szum w uszach; dlatego zaleca się, by rodzące wdychały gaz w pozycji leżącej.

Co ważne, skorzystanie z gazu rozweselającego jest bezpłatne i dostępne na życzenie. Warto więc wcześniej dowiedzieć się, czy w szpitalu, w którym będziesz rodzić jest taka możliwość.

Prądem w ból

TENS czyli Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation (Elektryczna Metoda Pobudzania Nerwów przez Skórę) to metoda łagodzenia różnego rodzaju dolegliwości bólowych. Możesz z niej skorzystać także podczas porodu. Sprawdza się głównie w jego początkowej fazie. W jaki sposób działa:

 

Czytaj na następnej stronie: Metody łagodzenia bólu porodowego.

Tematy: Poród, poród naturalny, ból porodowy, masaż

Komentarze