Jak stworzyć plan porodu

Ocena: 3.43/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Plan porodu to dokument coraz częściej sporządzany przez przyszłe mamy i bardzo pomocny na porodówce. Sprawdź, co powinien zawierać i jak go napisać!

W planie porodu określ, w jakich pozycjach masz zamiar rodzić.
W planie porodu określ, w jakich pozycjach masz zamiar rodzić.

Przed wyjazdem na urlop przygotowujesz plan zakupów, niezbędnych rzeczy do zabrania. Podobnie przed porodem warto zadać sobie kilkanaście ważnych pytań na temat czekającego cię wydarzenia. Pomocny okazuje się plan porodu, który pozwoli ci poznać samą siebie, swoje potrzeby i wymagania, obawy i wątpliwości. Może być także inspiracją do rozmów z mężem lub inną osobą mającą towarzyszyć ci przy porodzie, by i ona zorientowała się w twoich planach. Plan porodu pozwala także zderzyć własne oczekiwania z tym, co proponuje szpital, w którym będziesz rodzić.

Kiedy sporządzić plan porodu?

Jeśli twoja ciąża przebiega bezproblemowo, zarysy planu porodu możesz zacząć sporządzać w 7.-8. miesiącu ciąży.

Co powinien zawierać plan porodu?

Gotowy plan zawiera listę rzeczy i zabiegów, które uważasz za potrzebne podczas rodzenia się twego maleństwa. Warto naprawdę dobrze je przemyśleć i przedyskutować z kimś doświadczonym (przyjaciółka, która już rodziła, twój lekarz czy położna, którą wybrałaś do porodu). Pamiętaj, że po przyjęciu na blok porodowy z przejęcia bądź stresu o połowie istotnych rzeczy zapomnisz, a przygotowany dokument będzie stanowił niemałą pomoc. Plan porodu musi być jednak tak sporządzony, by położna nie czuła, że ma związane ręce - w sytuacji zagrożenia zdrowia, życia twojego lub dziecka plan porodu nie będzie odgrywał większej roli. Wtedy będzie trzeba zastosować takie zabiegi, które uchronią was oboje przed niebezpieczeństwem.

Oto kilka propozycji:

  • Twoje imię i nazwisko - to niezbędne dane
  • Dane lekarza prowadzącego ciążę
  • Dane osoby towarzyszącej podczas porodu - jeśli chcesz, aby ta osoba była z tobą do końca porodu, zapisz tę informację. Jeśli życzysz sobie być sama w trakcie niektórych zabiegów, też to odnotuj. Czyjekolwiek towarzystwo w trakcie porodu, poza obecnością położnej, zależy tylko od twojej decyzji.
  • Pozycje w pierwszej i drugiej fazie porodu - określ, w jakich pozycjach masz zamiar rodzić. Jeśli zależy ci na aktywnym rodzeniu, wspomnij o pozycjach wertykalnych. Przyjmowanie pozycji w fazie parcia niekiedy zależy od zwyczajów w danym szpitalu. Jeśli będziesz mieć zapewnioną dowolność wyboru pozycji, nie zapomnij o sile grawitacji i pozycjach pionowych, wspomagających rozwieranie się szyjki macicy.
  • Ingerencje medyczne - zastanów się, które z nich mogłabyś zaakceptować i dlaczego, a których wolałabyś uniknąć. Pamiętaj tylko, że jedna interwencja medyczna zwykle ciągnie za sobą kolejną: podanie oksytocyny, przebicie pęcherza płodowego, golenie krocza, lewatywa, masaż szyjki macicy, nacięcie krocza, stałe monitorowanie KTG, kleszcze, próżnociąg, znieczulenie zewnątrzoponowe.

 

  • Dostępne pomoce niemedyczne - pomyśl, czy chcesz skorzystać z alternatywnych form pomocy, które relaksują i łagodzą ból: worek sako, piłka gimnastyczna, drabinki, chusta, wanna/basen porodowy, aromaterapia, masaż.
  • Obecność studentów - jeśli nie życzysz sobie ich obecności, masz do tego prawo. Czasem zdarza się, że studenci bywają bardzo pomocni i wspierają rodzącą oraz jej partnera.
  • Przecinanie pępowiny - kto ma to zrobić? Jeśli przebieg porodu i stan dziecka na to pozwalają, tata dziecka może odciąć pępowinę. W niektórych szpitalach robi to położna - czasem z powodu braku chęci ze strony ojca dziecka lub z… przyzwyczajenia.
  • Pierwsze godziny po porodzie - czy noworodek ma być kąpany, w czyje ubranka ma zostać ubrany, czy zamierzasz karmić piersią już na sali porodowej - zastanów się nad tym.
  • Pierwsze szczepienia dziecka - możesz nie zgodzić się na szczepienie swego dziecka zaraz po urodzeniu. Musisz wtedy przedstawić oświadczenie, w którym napiszesz, że nie życzysz sobie podawania dziecku szczepionek i masz świadomość konsekwencji tej decyzji.

 

Na izbie przyjęć

Podczas przyjęcia do szpitala miej ze sobą plan porodu. Wcześniej pokaż osobie, z którą będziesz rodzić, gdzie go chowasz, by twój towarzysz mógł go na bloku porodowym przedstawić położnej. Plan pomoże personelowi zrozumieć twoje życzenia i potrzeby związane z porodem.

Czy warto zdecydować się na poród rodzinny? Doradza położna:

 

 

Tematy: poród naturalny, KTG, znieczulenie przy porodzie, położna, nacięcie krocza, masaż szyjki macicy, szczepienia noworodka, plan porodu, zabiegi podczas porodu

Zobacz też

Komentarze