Jak przygotować się do porodu? Co warto wiedzieć przed porodem?

Odpowiednie przygotowanie do porodu jest niezwykle ważne. Warto przygotować ciało do porodu poprzez odpowiednią aktywność fizyczną (także ćwiczenia mięśni Kegla), zapoznać się z praktycznymi umiejętnościami w szkole rodzenia, zadać sobie pytania dotyczące tego, gdzie rodzić oraz odpowiednio przygotować wyprawkę do szpitala dla noworodka i dla siebie. Jak przygotować się do porodu? Co trzeba wiedzieć przed porodem?

Szkoła rodzenia – czy warto się zapisać przed porodem?

W świadomym przygotowaniu do porodu niezwykle ważną rolę odgrywa uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia. Udział w zajęciach umożliwia uzyskanie fachowej pomocy w wyjaśnieniu wielu zagadnień i wątpliwości dotyczących ciąży i samego porodu. W szkole rodzenia odbywają się zajęcia dotyczące przebiegu porodu oraz pielęgnacji noworodka. Program szkoły rodzenia składa się z zajęć teoretycznych i zajęć praktycznych.

Część teoretyczna obejmuje następujące zagadnienia:

  • fizjologia ciąży i porodu
  • najczęściej występujące patologie w ciąży i podczas poro
  • przebieg porodu i połogu,
  • stany fizjologiczne noworodka,
  • najczęstsze zaburzenia u noworodka,
  • sytuacje stresogenne w okresie ciąży i porodu.

W części praktycznej przyszła mama może dowiedzieć się, jak pielęgnować noworodka i jak karmić piersią. Poznaje sposoby radzenia sobie ze stresem w ciąży, a także ćwiczenia w III trymestrze ciąży, podczas porodu i w połogu. Uczy się technik relaksacyjnych, które pomogą zmniejszyć lęk przed nieznanymi wydarzeniami.

Szkoły rodzenia najczęściej znajdują się przy szpitalach, dlatego też jest możliwość, aby ciężarna poznała miejsce w którym ma zamiar rodzić oraz personel tam pracujący. Uczestnictwo w zajęciach jest również świetną okazją do poznania innych przyszłych mam.

To też może Cię zainteresować: Lęk przed ciążą – czy to normalne?

Przygotowanie do porodu – jak ćwiczyć w ciąży?

Najlepszym czasem na rozpoczęcie świadomej aktywności fizycznej jest drugi trymestr ciąży. Regularne ćwiczenia pozwolą przygotować ciało do porodu oraz mogą zapobiec wielu nieprzyjemnym dolegliwościom. Wykonywanie odpowiednich ćwiczeń wpłynie na poprawę kondycji oraz korzystnie oddziałuje na rozwój dziecka.

Na odpowiednią aktywność składają się ćwiczenia ruchowe, oddechowe i relaksacyjne. Bardzo korzystny wpływ na ciężarną i jej dziecko mają ćwiczenia oparte na jodze, pływanie, spacerowanie. Należy zwrócić uwagę na to, aby unikać aktywności wiążącej się z dużym wysiłkiem oraz z ryzykiem wystąpienia kontuzji.

Przeczytaj też: Karmienie piersią a powrót do pracy

Ćwiczenia mięśni Kegla – ćwiczenia mięśni dna miednicy

Ćwiczenia mięśni dna miednicy (ćwiczenia mięśni Kegla) są niezwykle ważnymi ćwiczeniami dla kobiety. Mają one za zadanie poprawę ukrwienia tkanek, ich uelastycznienie oraz wzmocnienie mięśni dna miednicy, które odpowiadają za podtrzymywanie macicy, pochwy oraz pęcherza moczowego. Wykonywanie tych ćwiczeń zapobiega obniżaniu się narządu rodnego, zapobiega nietrzymaniu moczu, pozwala na świadome parcie w drugim okresie porodu oraz zmniejsza ryzyko pęknięć krocza.

Wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy jest niezwykle proste:

  • napięcie mięśni dna miednicy (tj. mięśni otaczających pochwę, cewkę moczową oraz odbytnicę); nie należy napinać mięśni brzucha i pośladków;
  • po kilku sekundach rozluźnienie mięśni, a następnie powtarzanie ćwiczenia przez 5–10 minut.

Ćwiczenia mięśni Kegla przed porodem można wykonywać kilka razy dziennie.

Zobacz też: Cesarskie cięcie – planowanie, jak się przygotować, przebieg

Masaż krocza przed porodem

Wykonywanie masażu krocza należy rozpocząć od około 30–34 tygodnia ciąży. Regularne wykonywanie masażu krocza przed porodem przyczynia się do poprawy elastyczności tkanek, a co za tym idzie zmniejsza się ryzyko ich uszkodzeń i pęknięć. Przed rozpoczęciem wykonywania masażu krocza, należy skonsultować się z ginekologiem celem upewnienia się o braku przeciwwskazań do jego wykonywania.

Do masażu krocza należy stosować naturalne oleje np. oliwę z oliwek, olej jojoba czy też olej ze słodkich migdałów. Masaż polega na wykonywaniu palcem okrężnych ruchów wokół pochwy i wewnątrz niej oraz na uciskaniu dolnego brzegu pochwy w kierunku odbytu.

Przygotowanie krocza do porodu obejmuje także depilacje miejsc intymnych. Najlepiej zrobić to samodzielnie na kilka dni przed porodem w domowym zaciszu. Warto poprosić o pomoc partnera.

Czytaj również: Ospa wietrzna – przyczyny, objawy, leczenie, szczepionka

Torba do porodu – co zabrać do szpitala na poród?

Odpowiednie skompletowanie wyprawki do porodu dla mamy i wyprawki dla noworodka jest bardzo ważne. Należy to zrobić odpowiednio wcześnie, aby uniknąć zamieszania przed samym porodem.

Torba do szpitala dla mamy:

  • dokumenty (dowód osobisty, dowód ubezpieczenia, karta ciąży, NIP pracodawcy),
  • wyniki badań (grupa krwi, najświeższa morfologia oraz badanie ogólne moczu, HBS, HIV, WR, GBS, wynik ostatniego badania USG ciąży, wszystkie ważne wyniki badań, które miały wpływ na przebieg ciąży np. konsultacje ortopedyczne, okulistyczne czy kardiologiczne itd.),
  • 2 bawełniane koszule do porodu,
  • szlafrok, skarpetki, 2 ręczniki, gumka do włosów, olejek do masażu, pomadka do ust,
  • woda do picia i przekąski do jedzenia,
  • 2 koszule do karmienia piersią, kilka par majtek,
  • przybory toaletowe, 2 opakowania podpasek poporodowych, wkładki laktacyjne,
  • biustonosz do karmienia piersią,
  • telefon i ładowarka.

Wyprawka dla noworodka do szpitala:

  • 3 bawełniane koszulki lub body, 3 pajacyki lub 3 kaftaniki i 3 pary śpioszków,
  • rożek, cienki kocyk, paczka jednorazowych pieluszek, kilka pieluch tetrowych,
  • 2 lub 3 bawełniane czapeczki, skarpetki do założenia na rączki dziecka,
  • ręcznik niemowlęcy, paczka chusteczek nawilżanych, delikatny środek do mycia i krem pielęgnacyjny.

Gdzie rodzić? Jak wybrać porodówkę?

Większość porodów w Polsce odbywa się w warunkach szpitalnych. Przyszli rodzice muszą zastanowić się, na czym im najbardziej zależy i wybrać placówkę, która w największym stopniu spełnia ich oczekiwania, Przed porodem można odwiedzić kilka szpitali i porozmawiać z położnymi, które w nich pracują. Warto również poczytać opinie w internecie o szpitalach oraz zasięgnąć opinii znajomych.

Istnieje również możliwość odbycia porodu w Domu Narodzin. Warunkiem jest prawidłowy i fizjologiczny przebieg ciąży. Opiekę nad rodzącą w Domu Narodzin sprawują położne. Poród w takiej placówce odbywa się bez żadnych ingerencji medycznych. Jedynie kilkanaście godzin po porodzie ma miejsce wizyta neonatologa, który bada dziecko.

Sale w Domach Narodzin bardzo przypominają domowe pokoje, dzięki czemu rodząca może się odprężyć, zrelaksować. Placówki te ściśle współpracują z najbliższymi szpitalami i w razie potrzeby rodząca jest natychmiast przewożona na oddział szpitalny.

Objawy porodu – kiedy udać się do szpitala?

Do szpitala należy udać się w przypadku wystąpienia następujących objawów porodu:

  • regularne, silne skurcze, z przerwami trwającymi 3–4 minuty,
  • krwawienie z dróg rodnych lub plamienie żywą krwią,
  • odejście czystych wód płodowych (jeśli po kilku godzinach nic się nie dzieje),

Do szpitala należy udać się także po odejściu zielonych wód płodowych oraz w przypadku, gdy pojawia się gorączka i uczucie niepokoju.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Ewelina Gralewicz

Położna

Licencjonowana położna. Ukończyła 3-letnie studia licencjackie na kierunku położnictwo na Wydziale Nauki o Zdrowiu Warszawskiego UM. Obecnie studiuje położnictwo na drugim roku studiów magisterskich. Swoją wiedzę i umiejętności dodatkowo doskonali na konferencjach i warsztatach naukowych.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Najczęstsze objawy porodu: sprawdź, czy to ten moment!

 

Ćwiczenia po cesarce – kiedy wykonywać i jakie są bezpieczne?

 

Cesarskie cięcie – planowanie, jak się przygotować, przebieg

 

Odchody połogowe – jak wyglądają, ile trwają, kiedy do lekarza?

 

Metody łagodzenia bólu porodowego

 

Kangurowanie dziecka – czym jest, jak to robić, zalety i wady, przeciwwskazania, efekty

 

Skala Apgar– co to jest, punkty i wyniki

 

Agenezja nerki – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie