Jak przebiega poród bliźniaków

Ocena: 2.56/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Poród nie należy do łatwych wyzwań, zwłaszcza poród więcej niż jednego dziecka. Ciąża bliźniacza wymaga zwiększonego wsparcia specjalistów i opieki ze strony bliskich. Czy będziesz mogła urodzić naturalnie, czy tylko za pomocą cesarskiego cięcia? Czym różni się poród jednego dziecka od porodu mnogiego?

Ciąża mnoga i poród bliźniaczy wymagają szczególnej opieki medycznej.
Ciąża mnoga i poród bliźniaczy wymagają szczególnej opieki medycznej.

Według opinii ginekologów-położników prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej wzrasta z wiekiem i liczbą poprzednich ciąż. Niektórzy lekarze zalecają oszczędzający tryb życia od 20. tygodnia ciąży bliźniaczej - dużo odpoczynku, polegiwanie oraz przestrzeganie zdrowej diety i częste wizyty u ginekologa. Dzieci rosnące w brzuchu mamy należy monitorować i obserwować podczas badań USG i KTG pod koniec ciąży.

Ułożenie dzieci przed porodem

Istnieje aż dziewięć kombinacji ułożenie dziecka w brzuchu matki. Od pozycji, jakie przyjmują maluchy, zależy przebieg porodu oraz to, czy odbędzie się siłami natury, czy poprzez cesarskie cięcie.

  • Położenie główkowe. To najlepsza pozycja dla maluszków przygotowujących się do przyjścia na świat. Najpierw rodzi się jedno dziecko, a za chwilę drugie. Wtedy poród odbywa się drogą naturalną. Może się jednak zdarzyć, że tylko jedno dziecko jest w położeniu główkowym, a drugie w miednicowym - wtedy po urodzeniu się pierwszego dziecka prawidłowo ułożonego lekarz dokonuje obrotu zewnętrznego dziecka, by mogło też urodzić się siłami natury.
  • Położenie pośladkowe. W przypadku takiego ułożenia obojga dzieci najczęściej poród przebiega poprzez cesarskie cięcie. Jeśli zaś jedno z dzieci jest w pozycji pośladkowej, a drugie w główkowej, wtedy nie ma innego wyjścia, jak zrobić cesarkę.
  • Inne położenie. Każde inne ułożenie maluszków w brzuchu mamy (główkowo-poprzeczne, poprzeczno-miednicowe, miednicowo-miednicowe i inne) wymaga przeprowadzenia cesarskiego cięcia przez fałdy brzuszne matki.

 

Opieka specjalistów

Ciąża mnoga i poród bliźniaczy wymagają szczególnej opieki medycznej, by uniknąć komplikacji okołoporodowych. Podczas porodu więcej niż jednego dziecka asystują zatem dwie położne (jedna zajmuje się noworodkami, a druga rodzącą), ginekolog - położnik, pediatra, pielęgniarka, anestezjolog i instrumentariuszka. Wszyscy ci ludzie są po to, by zapewnić tobie i twoim dzieciom jak najlepsze warunki do porodu oraz w razie konieczności - udzielić wam niezbędnej pomocy.

Sprzęt medyczny

Sala porodowa podczas porodu bliźniaczego musi być zaopatrzona w dwa aparaty KTG, ultrasonograf, zestawy porodowe, zestaw do opieki nad noworodkami, płyny infuzyjne i rezerwę krwi.

Sytuacje trudne

Bywa czasem, że nawet przy położeniu główkowym poród siłami natury jest niemożliwy. Dzieje się tak w kilku sytuacjach:

W wymienionych sytuacjach konieczne jest przeprowadzenie cesarskiego cięcia.

Do nietypowych okoliczności zaliczyć trzeba także wydarzenia wymagające natychmiastowej interwencji lekarza, np. przedwczesne odklejenie się łożyska, krwotok.

Podwójne szczęście, podwójna praca

To jasne, że radość z narodzenia dzieci w przypadku bliźniąt jest podwojona, jednak miej też świadomość, że urodzenie dwójki dzieci na raz wymaga większego wysiłku. Podczas drugiej fazy porodu fizjologicznego pierwsze dziecko łatwiej wyprzeć, gdyż mięśnie macicy są jeszcze mało rozciągnięte. Trudniej jest z parciem drugiego dziecka, kiedy macica bywa nadmiernie rozciągnięta i jej mięśnie przestają się kurczyć po urodzeniu pierwszego dziecka. Lekarze nie są zgodni co do tego, jak długo można czekać na poród drugiego dziecka. Większość uważa, że odstęp czasu dłuższy niż piętnaście minut zagraża zdrowiu drugiego dziecka, wtedy należy ukończyć poród przez użycie kleszczy lub innych środków.

Po urodzeniu pierwszego dziecka położna bada pacjentkę, by sprawdzić jej stan oraz ułożenie drugiego dziecka, później często przebija pęcherz płodowy drugiego dziecka i zaczyna się parcie.

Czas trwania

Poród bliźniaczy wcale nie musi być dłuższy od porodu pojedynczego. Kiedy dzieci są już na świecie, mama musi jeszcze urodzić łożysko - proces ten wygląda tak samo, jak podczas narodzin jednego tylko noworodka.

Po porodzie

Jako że poród bliźniaczy jest porodem wysokiego ryzyka, lekarze będą chcieli ciebie i dzieci trochę dłużej poobserwować. Komplikacje mogą się pojawić, ale wcale nie muszą. Jeżeli urodziłaś naturalnie, twoja macica z pewnością będzie się dłużej i boleśniej obkurczać, co poczujesz podczas karmienia piersią. Natomiast jeśli dzieci przyszły na świat poprzez cesarskie cięcie, dużo uwagi lekarze poświęcą bliźnie na twoim brzuchu - będą sprawdzać, czy rana prawidłowo się goi.

Tematy: poród naturalny, odklejenie łożyska, ciąża mnoga, bliźnięta, ułożenie dziecka

Komentarze