Ile kosztuje poród w Polsce
Marta PuchowskaSprawdź, ile zapłacisz za poród w szpitalu publicznym, a ile w prywatnej klinice.
Sprawdź, ile zapłacisz za poród w szpitalu publicznym, a ile w prywatnej klinice.
W szpitalu publicznym zapłacisz tylko za dodatkowe usługi.
Zgodnie z polskim prawem każda kobieta w czasie ciąży, porodu i sześciu tygodni połogu ma zapewnioną bezpłatną opiekę medyczną. Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa w tym czasie koszty leczenia pacjentek, także tych nieubezpieczonych. Poród jednak musi odbyć się w szpitalu publicznym, który ma podpisany kontrakt z NFZ.
Opieka w szpitalu publicznym jest bezpłatna, o ile kobieta nie korzysta z dodatkowych usług (np. znieczulenie, osobna sala). Jeśli zatem akcja porodowa już się rozpoczęła i zgłaszasz się do szpitala, który dysponuje wolnymi miejscami, powinnaś zostać natychmiast przyjęta.
Porody rodzinne
Przez wiele lat szpitale pobierały niemałe opłaty za porody z udziałem osób towarzyszących (męża, przyjaciółki czy douli). Jednak zgodnie z aktualnymi przepisami nie mają do tego prawa.
Usługi ponadstandardowe
Wiele szpitali oferuje dodatkowe, płatne usługi: poród w luksusowej pojedynczej sali porodowej, opieka wybranej położnej, prowadzenie porodu przez wybranego lekarza, podanie znieczulenia zewnątrzoponowego na żądanie pacjentki czy pojedyncza sala, w której kobieta przebywa po urodzeniu dziecka i w której partner może jej towarzyszyć całą dobę.
Przeciętne ceny usług ponadstandardowych:
Gdybyś więc chciała skorzystać ze wszystkich wymienionych usług, zapłacisz ok. 3-4 tys. zł.
Niektóre kobiety decydują się na poród w prywatnej klinice, w której standard jest zwykle wyższy, brak też kolejek i przepełnionych sal. Koszty porodu w prywatnym szpitalu są zazwyczaj wysokie, za poród naturalny zapłacisz ok. 3-5 tys. zł, a za cesarkę nawet 5-8 tys.
W wielu klinikach dostępne są też tzw. pakiety porodowe, które obejmują m.in.:
Cena pakietu porodowego: 8-13 tys. zł
Niektóre prywatne placówki, które mają podpisany kontrakt z NFZ, oferują kobietom ubezpieczonym porody częściowo płatne - nie płacisz za poród, a jedynie za opiekę poporodową (2-3 doby w szpitalu to koszt ok. 1000-1500 zł) albo znieczulenie (ok. 300 zł).
Czytaj też: 10 słów, które warto znać, idąc na porodówkę
Komentarze