Gdy dziecko jest za duże

Ocena: 2.65/5 Głosów: 3
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W ostatnich miesiącach ciąży dziecko intensywnie rośnie – przybiera na wadze nawet 200 g tygodniowo. Ile powinno ważyć dziecko w chwili urodzin i jak jego wielkość może wpłynąć na przebieg porodu?

Jeśli twoje dziecko jest duże, przygotuj się na trudniejszy poród.
Jeśli twoje dziecko jest duże, przygotuj się na trudniejszy poród.

Waga noworodków zależy od wielu różnych czynników, zwykle jednak nowonarodzone dzieci ważą około 3000-4000 g, a masa ciała przekraczająca 4500 g jest uważana za zbyt wysoką - to tzw. makrosomia płodu. Niestety, przed porodem trudno jest stwierdzić, jak duże w rzeczywistości jest dziecko i czy jego masa urodzeniowa będzie przekraczać normy.

Czynniki ryzyka, które mogą sprzyjać zbyt dużemu przyrostowi masy ciała u dziecka, to:

Poród dużego dziecka

Urodzenie dziecka ważącego więcej niż wskazują normy może być utrudnione, większe jest też ryzyko wystąpienia komplikacji. Bardzo prawdopodobne, że lekarz zdecyduje o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia, jeśli główka dziecka nie będzie się obniżać w kanale rodnym, a więc poród nie będzie postępował, nawet mimo silnych skurczów i przyjmowania przez ciebie odpowiednich pozycji porodowych. Ważne są też wymiary twojej miednicy kostnej - zwężona miednica najczęściej uniemożliwia urodzenie dużego dziecka drogą naturalną.

Zdarza się jednak, że kobiety rodzą siłami natury nawet dzieci ważące ponad 4500 g. Jest to możliwe, jeśli masz prawidłowo zbudowaną i odpowiednio szeroką miednicę, a doświadczona położna pomoże ci i dobrze pokieruje przebiegiem porodu. Pamiętaj, że główka dziecka - dzięki niezrośniętym jeszcze kościom czaszki - ma zdolność do dopasowywania się do wielkości kanału rodnego.

Co pomoże ci urodzić duże dziecko?

  • Rozluźnienie więzadeł miednicy poprzez: ćwiczenia na piłce, kołysanie biodrami, ruch.
  • Przyjmowanie pozycji, w których rozszerzanie się kanału rodnego jest ułatwione, a działanie siły grawitacji sprzyja przesuwaniu się w nim dziecka. Najlepsze pozycje to: kucanie, klęk z pochyleniem się do przodu oraz pozycje stojące.

Duże dzieci często rodzą się dłużej, bo powiększona główka musi najpierw dopasować się do kształtu i rozmiaru kanału rodnego. Przygotuj się również na wzmożony wysiłek podczas porodu.

Położna, Magdalena Witkiewicz, opowiada o najlepszych pozycjach do porodu:

 

Co ci grozi?

Poród naturalny w przypadku dziecka z makrosomią wiąże się z większym niż zwykle ryzykiem urazów krocza: pęknięciem krocza lub koniecznością jego nacięcia. Spodziewaj się, że podczas porodu utracisz sporo krwi, uszkodzeniu może też ulec twoja kość ogonowa.

Niewykluczone, że dziecko będzie miało problem z wydostaniem się na świat, przypadki urazów obojczyka bądź barków są rzadkie, ale zdarzają się. Tzw. dystocja barkowa polega na zaklinowaniu się barków dziecka między kośćmi miednicy matki w momencie, gdy główka jest już na zewnątrz. Wskazane jest wówczas jak najszybsze zakończenie porodu, ponieważ dziecku grozi niedotlenienie. Niestety, zwiększona siła i gwałtowne ruchy, do wykonywania których zmuszony jest wtedy położnik, mogą doprowadzić do mechanicznych urazów.

Ważne! W ciągu kilku miesięcy po porodzie koniecznie poddaj się badaniom na poziom cukru we krwi, zwłaszcza jeśli cierpiałaś na cukrzycę ciążową - aż u 20% kobiet, które zachorowały na cukrzycę w czasie ciąży, choroba nawraca po urodzeniu dziecka.

Tematy: poród naturalny, cukrzyca, cesarskie cięcie, nacięcie krocza, makrosomia

Komentarze