Czy seks może wywołać poród?

Ocena: 5/5 Głosów: 10
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Seks w ciąży, o ile nie jest ona zagrożona, może być doskonałą formą relaksu i przyjemności. Wiele pań jednak zastanawia się, czy nie wywoła on przedwczesnego porodu przed 38 tygodniem. Z kolei przyszłe mamy, które mają już przenoszoną ciążę, pokładają w seksie nadzieję, jako naturalnym sposobie na wywołanie porodu.

Dlaczego uprawianie seksu może wywołać poród?

Po pierwsze sperma zawiera niewielkie ilości prostaglandyny, która przyspiesza rozwieranie się szyjki macicy. Nie ma jednak powodu do obaw, że stanie się to przed tym, nim ciąża będzie donoszona. Są to zbyt małe ilości hormonu, by wpłynąć na otwieranie się kanału rodnego przed 38 tygodniem ciąży. Pieszczoty brodawek sutkowych oraz orgazm, wywołują produkcję oksytocyny, która ma wpływ na wywołanie akcji porodowej. Także penetracja jest swego rodzaju masażem szyjki macicy, przygotowującym ją na poród. Te wszelkiego rodzaju aktywności na około 4 tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu mogą co najwyżej wywołać skurcze przepowiadające, ale na pewno nie doprowadzą do rozpoczęcia się akcji porodowej, jeśli ciąża jest zdrowa i rozwija się prawidłowo.

Jeżeli zaś kobieta jest już w 40 tygodniu lub jeszcze dłużej w ciąży, może te właściwości seksu wykorzystać do tego, by spróbować wywołać poród. Czy to zawsze działa? Niekiedy tak, ale czasem również nie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by ten seks uprawiać, jeżeli tylko przyszła mam ma na to ochotę i czuje się dobrze.

 

Seks przed porodem – badania i obserwacje?

Badania nie potwierdziły jasno i jednoznacznie, że stosunki seksualne indukują poród, jednakże wiele kobiet potwierdza, że ma właśnie takie doświadczenia. Spekulacje na ten temat są różne. Niektórzy znawcy tematu uważają, że jest to efekt samospełniającej się przepowiedni. Para uprawia seks, aby wywołać poród i w związku z tym, że bardzo tego pragnie, tak też się dzieje. Inne opinie zaś głoszą, że po 38 tygodniu ciąży, poród może się zacząć w zasadzie w każdej chwili i niekoniecznie łączy się to z aktywnością seksualną. Tak, czy inaczej istnieją pewne przesłanki, które pozwalają wierzyć w to, że współżycie przed porodem może wpływać na jego wywołanie. Tak na przykład twierdzi wiele mam, których wypowiedzi można znaleźć na forach dla rodziców. Jeżeli nawet seks nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, będzie doskonałą metodą na odprężenie i odstresowanie się przed udaniem się do szpitala.

 

Seks przed porodem – na co uważać?

Seks w ostatnich tygodniach ciąży może być pod pewnymi względami trudny jeżeli chodzi o jego stronę techniczną.  Należy wybierać pozycje, które nie będą uciskać brzucha. Najlepiej także kochać się w taki sposób, by dla kobiety nie było to zbyt męczące. Wymagające pozycje niestety trzeba zostawić na okazje po porodzie, ponieważ kondycja pani w bardzo zaawansowanej ciąży jest słaba.

Jeżeli kobieta nie ma ochoty na klasyczny seks, bądź jest to dla pary w jakiś sposób niekomfortowe, można postawić na stymulację sutków lub łechtaczki. To również wpłynie na wydzielanie się oksytocyny, a co za tym idzie, może spowodować indukcję porodu. Trzeba również pamiętać o tym, że niektóre panie w ciąży cierpią na częste i nawracające infekcje intymne i jedynie wtedy trzeba się wstrzymać z seksem.

 

Seks w ciąży - czy może jakoś zaszkodzić  dziecku?

Jak już wspomniano, seks uprawiany przed 38 tygodniem ciąży nie wywoła porodu czy poronienia,  więc można go śmiało uprawiać, jednakże tylko wtedy, kiedy ciąża przebiega zdrowo i prawidłowo oraz lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań do współżycia. Jednakże jeżeli ciąża jest zagrożona, czyli mnoga, występują krwawienie czy łożysko przodujące oraz jeżeli wcześniej kobieta przeszła poronienie lub przedwczesny poród, uprawianie seksu może być zagrożeniem dla płodu. Mimo tego, że dziecko w łonie matki chronią zarówno mięśnie macicy, jak i wody płodowe, to ta ochrona działa jedynie w przypadku ciąż przebiegających bez zarzutu. W innym wypadku należy zrezygnować z wszelkiej aktywności seksualnej aż do porodu. W tym czasie para może sobie okazywać bliskość na inne sposoby.

Komentarze