Czop śluzowy

Ocena: 4.38/5 Głosów: 29
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Działa na zasadzie korka – przez całą ciążę chroni twoje dziecko przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego. Sprawdź, co musisz wiedzieć o czopie śluzowym!

Odejście czopu śluzowego może nastąpić miesiąc, tydzień albo nawet kilka godzin przed porodem.
Odejście czopu śluzowego może nastąpić miesiąc, tydzień albo nawet kilka godzin przed porodem.

Co to jest czop śluzowy?

Czop śluzowy powstaje już na samym początku ciąży, składa się z galaretowatego, gęstego śluzu, a jego zadaniem jest zatkanie szyjki macicy. Ten naturalny korek uniemożliwia przedostanie się groźnych drobnoustrojów do wnętrza macicy, a więc i do rozwijającego się płodu.

Jak wygląda?

Czop śluzowy jest gęsty, lepki, mleczny, przypomina galaretkę lub budyń. Nie ma zapachu. Gdy wypada, może być lekko podbarwiony krwią, ponieważ w czasie rozwierania się szyjki macicy pękają drobne naczynia krwionośne.
Uwaga! Jeśli po odejściu czopa śluzowego zauważysz zupełnie inne, wodniste i przezroczyste upławy, mogło dojść do pęknięcia pęcherza płodowego.

Kiedy wypada?

Gdy twój organizm zacznie przygotowywać się do porodu i szyjka macicy będzie się powoli skracać i rozwierać, czop śluzowy wypadnie - zaobserwujesz wtedy gęste, lepkie upławy o lekko brązowym zabarwieniu. Odejście czopu śluzowego może nastąpić miesiąc, tydzień albo nawet kilka godzin przed porodem. Nie zawsze dzieje się to za jednym razem, czop śluzowy może wypadać stopniowo przez kilka dni.

 

Tematy: poród naturalny, czop śluzowy, odejście czopa śluzowego, odchodzenie wód płodowych, wody płodowe

Komentarze