Co musisz wiedzieć o skurczach Braxtona-Hicksa

Ocena: 4.35/5 Głosów: 26
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Pierwsze skurcze Braxtona-Hicksa pojawiają się już około 6. tygodnia ciąży, lecz upłynie jeszcze co najmniej kilkanaście tygodni, zanim je poczujesz. Czemu służą skurcze, jak je rozpoznać i jak nie pomylić skurczów Braxtona-Hicksa z początkiem porodu?

Skurcze Braxtona-Hicksa można pomylić z początkiem porodu.
Skurcze Braxtona-Hicksa można pomylić z początkiem porodu.

Skurcze Braxtona-Hicksa to sporadyczne skurcze macicy, których zadaniem jest przygotowanie twojego ciała do wysiłku porodowego. Macica zaczyna "ćwiczyć" dość wcześnie, bo już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu, choć oczywiście wtedy nie możesz jeszcze tego poczuć. Skurcze stają się wyczuwalne mniej więcej w połowie ciąży, ale nie martw się, jeśli ich nie zauważysz - niektóre kobiety po prostu ich nie czują.

Jak je rozpoznać?

Najprawdopodobniej jednak, wraz z upływem kolejnych tygodni ciąży, skurcze Braxtona-Hicksa zaczną wyraźnie przybierać na sile: zaobserwujesz, że stają się częstsze, mocniejsze, a czasem nawet nieco bolesne, chociaż wciąż nieregularne.

Kilka tygodni przed porodem skurcze będą pojawiać się coraz częściej, na pewno też zwrócisz uwagę na ich rosnącą intensywność i większy dyskomfort, jaki powodują. O ile wcześniej skurcze Braxtona-Hicksa nie wywoływały żadnych zmian w szyjce macicy, o tyle teraz - na krótko przed rozwiązaniem - sprawią, że szyjka macicy zacznie "dojrzewać" (mięknąć i skracać się), a nawet lekko się rozwierać.

Co robić, gdy skurcze Braxtona-Hicksa są bolesne?

Kurczenie się macicy może być dla ciebie nieprzyjemne, zwłaszcza w ostatnich tygodniach ciąży. Są jednak sposoby na złagodzenie przykrych dolegliwości i uśmierzenie bólu wywołanego skurczami. Zwykle siła skurczów Braxtona-Hicksa maleje, gdy:

  • Zmieniasz pozycję ciała (przewróć się na drugi bok, usiądź) albo podejmujesz aktywność (jeśli do tej pory siedziałaś albo odpoczywałaś, teraz wstań, poruszaj się, idź na spacer). W innym razie, kiedy skurcze zaczną dokuczać ci podczas wysiłku, połóż się, wycisz i spróbuj wypocząć.
  • Bierzesz ciepłą kąpiel - chwila relaksu w wodzie przyniesie ci ulgę.
  • Zaczynasz powoli, głęboko oddychać. W ten sposób nauczysz się radzić sobie z bólem i lepiej przygotujesz się do porodu. Przeczytaj, jak powinnaś oddychać w czasie porodu!
  • Wypijasz szklankę wody. Możliwe, że skurcze nasilają się z powodu odwodnienia organizmu.

Czy mogę pomylić skurcze Braxtona-Hicksa z początkiem porodu?

W ostatnich tygodniach poprzedzających poród skurcze macicy staną się bardziej regularne, rytmiczne i znacznie silniejsze niż wcześniej, dlatego gdy je poczujesz, możesz podejrzewać, że właśnie zaczynasz rodzić. To jednak najprawdopodobniej jedna z tzw. fałszywych oznak porodu - jeśli siła skurczów stopniowo nie wzrasta, nie trwają one coraz dłużej i nie pojawiają się w coraz krótszych odstępach czasu, to najpewniej masz jeszcze trochę czasu do wielkiego finału.

Jak właściwie rozpoznać początek porodu? Sprawdź 4 fałszywe objawy porodu!

Środki bezpieczeństwa

To całkiem naturalne, że skurcze Braxtona-Hicksa wraz z upływem kolejnych dni ciąży odczuwasz coraz częściej i intensywniej, jeśli jednak ból wywołany kurczeniem się macicy stanie się naprawdę bardzo dokuczliwy, a skurcze rytmiczne i coraz dłuższe, pora jak najprędzej udać się do lekarza. To ważne, zwłaszcza jeśli nie upłynął jeszcze 37 tydzień ciąży. Jakie jeszcze inne objawy powinny cię zaniepokoić?

  • Krwawienie z dróg rodnych
  • Obfite upławy albo nagła zmiana wyglądu wydzieliny z dróg rodnych (wodniste, podbarwione krwią)
  • Bóle brzucha przypominające dolegliwości miesiączkowe
  • Skurcze występujące częściej niż cztery razy w ciągu godziny
  • Silne, nagłe bóle lędźwi
  • Uczucie, jakby dziecko naciskało na kanał rodny

Po czym poznać, że wypadł czop śluzowy? Posłuchaj, co mówi położna:

 

 

Tematy: skurcze Braxtona-Hicksa, objawy porodu, skurcze porodowe, poród przedwczesny

Komentarze