Co daje szkoła rodzenia

Ocena: 4.5/5 Głosów: 5
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jeśli obawiasz się porodu, masz mnóstwo pytań, wątpliwości i zależy ci na poradach fachowców, szkoła rodzenia jest właśnie dla ciebie!

Zanim zapiszesz się na kurs do szkoły rodzenia, sprawdź program zajęć.
Zanim zapiszesz się na kurs do szkoły rodzenia, sprawdź program zajęć.

Czego dowiem się w szkole rodzenia?

Szkoła rodzenia zapewni ci kontakt z doświadczonymi położnymi i lekarzami, na zajęciach otrzymasz wyczerpujące odpowiedzi na pytania o przebieg ciąży i porodu, a także nauczysz się:

  • obliczać termin porodu,
  • radzić sobie z bólem porodowym,
  • pokonywać strach przed porodem,
  • wykonywać ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne, rozciągające mięśnie,
  • karmić piersią i radzić sobie z zaburzeniami laktacji,
  • pielęgnować noworodka (kąpać, przewijać, dbać o pępek),
  • rozpoznawać i walczyć z depresją poporodową,
  • dbać o siebie w połogu,
  • kontrolować swoją płodność po porodzie.

Czy do szkoły rodzenia powinnam chodzić z osobą towarzyszącą?

Zdecydowanie tak. Oczywiście idealnie byłoby, gdyby w zajęciach towarzyszył ci ojciec dziecka - nie tylko przyda mu się wiedza teoretyczna o ciąży, porodzie oraz połogu, ale także będzie dla ciebie niezastąpioną pomocą przy wykonywaniu różnego rodzaju ćwiczeń. Do szkoły rodzenia możesz też chodzić z inną bliską osobą - mamą, siostrą, przyjaciółką.

 

Jak wybrać szkołę rodzenia?

Najprościej i najbezpieczniej popytać znajomych i poczytać opinie w internecie (np. na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku). Zanim zapiszesz się na kurs, sprawdź program zajęć, dowiedz się, kto je prowadzi (mogą to być tylko położne, ale także lekarze) oraz od którego tygodnia ciąży możesz w nich uczestniczyć.

Ile trwają i kosztują zajęcia w szkołach rodzenia?

Kursy w szkołach rodzenia obejmują od 10 do 40 godzin, spotkania odbywają się 1-3 razy w tygodniu i trwają 1-2 godziny. Ceny kursów wahają się od 100 do 500 zł. Istnieją też szkoły, w których wysokość opłaty jest dowolna, i szkoły bezpłatne - prowadzone przez wolontariuszy lub finansowane przez władze miasta. Godzina indywidualnego kursu to wydatek ok. 70 zł, pojedyncze zajęcia w kursie grupowym - ok. 30 zł za godzinę, a spotkanie weekendowe - ok. 50 zł za godzinę.

Tematy: poród naturalny, termin porodu, ból porodowy

Komentarze