5 rad przed porodem

Ocena: 4.23/5 Głosów: 12
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jak najlepiej przygotować się do porodu? Co zrobić, by był on jak najmniej uciążliwy i przebiegł bez komplikacji? Poznaj 5 rad, które pomogą ci pozbyć się obaw i ułatwią urodzenie dziecka!

Ćwicz pozycje do porodu, najlepiej pod okiem położnej.
Ćwicz pozycje do porodu, najlepiej pod okiem położnej.

1. Ćwicz pozycje do porodu

Znasz już najlepsze, najwygodniejsze i najkorzystniejsze dla sprawnego porodu pozycje? Jeśli tak, zacznij je ćwiczyć co najmniej na kilka tygodni przed wyznaczonym terminem. To nie musi (i nie powinna!) być intensywna, wyczerpująca gimnastyka, wystarczy, że położysz się na lewym boku i wypróbujesz delikatne unoszenie nogi w górę, poćwiczysz siadanie okrakiem na odwróconym krześle i pochylanie się w przód w kierunku oparcia albo sprawdzisz, jak czujesz się, klęcząc i podpierając się na dłoniach.

Chodzisz na zajęcia do szkoły rodzenia! To świetnie! Tam będziesz miała okazję przećwiczyć wszystkie te pozycje pod okiem położnej, a z pomocą partnera wypróbujesz np. siadanie bądź opieranie się na piłce.

2. Przygotuj krocze

Jeśli boisz się, że krocze pęknie albo konieczne będzie jego nacięcie podczas porodu, możesz spróbować zmniejszyć ryzyko. Pomocny będzie masaż okolic krocza, który zaczniesz wykonywać samodzielnie i najlepiej jak najwcześniej - od około połowy ciąży. Jak zrobić taki masaż? Zwilż palce oliwką dla dzieci albo oliwą z oliwek, usiądź w wygodnej pozycji z jedną nogą ugiętą i uniesioną, a następnie wprowadź kciuk do pochwy - kciukiem masuj wnętrze, a palcem wskazującym odcinek między wejściem do pochwy a odbytem. Masaż - powtarzany codziennie przez kilka minut - uelastyczni krocze i sprawi, że stanie się ono bardziej podatne na rozciąganie.

3. Naszykuj listę rzeczy do szpitala

Wydaje ci się, że już dobrze wiesz, czego będziesz potrzebować w szpitalu? Zastanów się jeszcze raz: pomyśl o czasie, kiedy będziesz czekała na skurcze, o rzeczach, które pomogą ci się rozluźnić albo zapewnią intymność, jeśli planujesz poród na większej sali. Na pewno przyda ci się mp3 z ulubioną, najlepiej wyciszającą muzyką, ale także drobne, lekkie przekąski i woda mineralna. Nie musisz od razu pakować całej porodowej torby, ale sporządź listę, którą będziesz uzupełniać, jeśli tylko przypomni ci się coś ważnego.

4. Zapoznaj się z objawami i przebiegiem porodu

Rzetelna wiedza o symptomach i przebiegu porodu przede wszystkim uchroni cię przed nieuzasadnionym lękiem, milionem pytań i wątpliwości oraz niepotrzebnym stresem. Jednak świadomość tego, co będzie się działo z twoim ciałem przed i podczas porodu, ma także wymiar praktyczny: pozwoli ci spędzić jak najwięcej czasu w przyjaznej, domowej atmosferze, zamiast w - niekoniecznie przyjemnych - warunkach szpitalnych. Utajona faza pierwszego okresu porodu może trwać nawet 8-10 godzin - wcale nie musisz spędzać tego czasu na porodówce. Podczas nieregularnych jeszcze, choć nasilających się skurczów możesz wziąć kąpiel albo odpocząć w swoim własnym łóżku, a do szpitala pojechać dopiero wtedy, gdy skurcze zaczną pojawiać się co około 6 minut.

 

5. Pij napar z liści malin

Napar przygotowany z liści - nie z owoców albo kwiatów - malin uelastycznienia szyjkę macicy i ułatwia jej rozwieranie się, a co za tym idzie - skraca czas porodu. Zioła te można jednak pić dopiero od 38. tygodnia ciąży!

Uwaga! Stosowanie jakichkolwiek ziół w ciąży zawsze skonsultuj z lekarzem. Działanie niektórych ziół może być niezwykle silne i szkodliwe.

 

Przeczytaj też: paraliżujący lęk przed porodem

Tematy: poród naturalny, przygotowania do porodu, nacięcie krocza, objawy porodu, torba porodowa, przebieg porodu, pozycje porodowe

Komentarze