4 objawy, które świadczą o tym, że to jeszcze nie poród!

Ocena: 2.73/5 Głosów: 11
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Termin porodu coraz bliżej, a ciebie ogarnia lęk: czy będziesz potrafiła właściwie odczytać sygnały, jakie wysyła ci twoje ciało, czy rozpoznasz początek porodu, kiedy naprawdę się zacznie, nie pojedziesz na porodówkę za wcześnie albo przeciwnie – zbyt późno? Podpowiadamy, jak można odróżnić fałszywe oznaki porodu od tych prawdziwych.

Pod koniec ciąży możesz coraz częściej odczuwać skurcze przepowiadające.
Pod koniec ciąży możesz coraz częściej odczuwać skurcze przepowiadające.

Wiele kobiet w ostatnich tygodniach ciąży obserwuje u siebie objawy, które przepowiadają poród - ich pojawienie się nie oznacza jednak wcale, że urodzisz tego samego lub następnego dnia, tak naprawdę twój organizm zaczyna przygotowywać się do porodu już około miesiąc przed tym wydarzeniem. W tym czasie możesz odczuwać coraz częstsze i nawet bolesne skurcze Braxtona-Hicksa, które jednak nie przybierają na sile i nie powodują jeszcze rozszerzania się kanału szyjki macicy - to tzw. fałszywe oznaki porodu. Oto objawy, które nie powinny wzbudzać twojego niepokoju, a jedynie wzmóc czujność:

Skurcze są nieregularne

I właściwie trudno ci przewidzieć, kiedy się pojawią. Odstępy między nimi są różne, podobnie jak ich natężenie, czas trwania i bolesność - występują co 20-30 minut lub rzadziej, możesz odczuwać je przez kilkanaście sekund albo nawet 2 minuty. Pamiętaj, że prawdziwe skurcze porodowe, choć na początku także mogą pojawiać się nieregularnie, z czasem stają się coraz częstsze, silniejsze, bez trudu da się też zauważyć, że czas pomiędzy kolejnymi skurczami nie dość, że się skraca, to jeszcze jest podobny - wynosi około 10 minut, a później 7-5 minut.

Skurcze ustają

Znalazłaś sposób na radzenie sobie z nieprzyjemnymi skurczami? Zauważyłaś, że ich intensywność maleje albo że całkiem ustają, kiedy połkniesz środek przeciwbólowy (Nospę, Apap), zmienisz pozycję, wybierzesz się na spacer albo weźmiesz ciepłą kąpiel? W takim razie to na pewno nie są skurcze porodowe, lecz typowe skurcze Braxtona-Hicksa, których zadaniem jest dopiero przygotowywanie macicy do czekającego ją wysiłku. Prawdziwe skurcze porodowe nie ustaną, niezależnie od tego, co będziesz robić, wręcz przeciwnie - ich siła i częstotliwość będzie stopniowo wzrastać.

Boli w dole brzucha

Ból, jaki wraz ze zbliżającym się terminem porodu będziesz odczuwać coraz częściej, skupiony jest w dole brzucha - rozchodzi się od dna macicy ku dołowi. Zazwyczaj też nie jest zbyt intensywny, choć wiele kobiet określa go jako nieprzyjemny, przypominający bóle menstruacyjne. Prawdziwy ból porodowy natomiast zlokalizowany jest nieco gdzie indziej: początek porodu rozpoznasz m.in. po tym, że boleć zacznie cię najpierw dół pleców, czyli kość krzyżowa, a potem dopiero ból obejmie brzuch - także jego górną część, tak jakby zaciskała się na nim bolesna obręcz.

Ból nie narasta

Skurcze Braxtona-Hicksa, owszem, mogą boleć, zwłaszcza jeśli to już naprawdę ostatnie tygodnie ciąży, nie będzie to jednak ból tak silny i przejmujący, byś nie mogła w trakcie skurczu swobodnie się poruszać czy rozmawiać. Skurcze przepowiadające powodują napinanie się mięśnia macicy i dają zaledwie przedsmak tego, co czeka cię podczas porodu, ból nie będzie stawał się coraz mocniejszy, co z łatwością zauważysz, gdy poród naprawdę się zacznie.

Czym się różnią skurcze przepowiadające od porodowych? Wyjaśnia położna:

 

 

Co robić, gdy zaczną się skurcze?

Weź głęboki oddech i… spokojnie czekaj. Nie pędź na porodówkę, gdy tylko poczujesz pierwsze, nieregularne i mało bolesne skurcze, bo to najpewniej fałszywy alarm. W szpitalu powinnaś się zjawić dopiero, gdy skurcze występują co 7-5 minut. Jeśli masz wątpliwości, poradź się lekarza lub położnej.

Weź ciepłą kąpiel, idź na krótki spacer, pij dużo płynów - skurcze przepowiadające powinny złagodnieć.

Gdy zauważysz, że skurcze pojawiają się częściej i są coraz bardziej bolesne, mierz czas, jaki upływa pomiędzy nimi.

Jeśli nie minął jeszcze 37. tydzień ciąży, a skurcze stają się coraz silniejsze, koniecznie zadzwoń do swojego lekarza albo położnej - istnieje ryzyko porodu przedwczesnego.

Tematy: skurcze porodowe, oznaki porodu, skurcze Braxtona-Hicksa, objawy porodu, skurcze przepowiadające

Komentarze