Skurcze przepowiadające – jak wyglądają i jak odróżnić je od skurczów porodowych?

Skurcze przepowiadające przygotowują macicę do porodu. Choć zwykle nie bolą, mogą utrudniać funkcjonowanie. Jak odróżnić skurcze przepowiadające od skurczów porodowych?

Czym to są i jak wyglądają skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa)?

Skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona-Hicksa to nieregularne napinanie się mięśnia macicy. Kiedy pojawiają się skurcze przepowiadające, ile przed porodem? Mogą one wystąpić już po 20 tygodniu ciąży. Często są one nazywane skurczami,,próbnymi”. Zwykle nie są one bolesne, ale mogą być dość uciążliwe, szczególnie w okresie zbliżającego się porodu. Skurcze przepowiadające mają za zadanie przygotować mięsień macicy do porodu. Jak długo trwają skurcze przepowiadające? Skurcze Braxtona trwają zwykle około 30 sekund.

Bóle przepowiadające rozpoczynają się począwszy od dna macicy przesuwając się stopniowo ku dołowi. W trakcie trwania skurczu kobieta ciężarna może odczuwać nieprzyjemne stwardnienie mięśnia macicy. Dla niektórych kobiet skurcze macicy w ciąży są tak nieprzyjemne, że potrafią utrudniać wyprostowanie się, mogą również przeszkadzać w chodzeniu i utrudniać wykonywanie codziennych czynności.

Im bliżej porodu i zakończenia ciąży, tym skurcze przepowiadające są częstsze i bardziej intensywne. W ostatnich 4 tygodniach ciąży skurcze macicy mogą występować nawet co pół godziny i trwać nawet dwie minuty.

Przeczytaj też: Bóle brzucha w ciąży – przyczyny

Bolesne skurcze macicy – jak rozpoznać skurcze porodowe?

W przeciwieństwie do skurczów przepowiadających, skurcze porodowe wywołują silny ból brzucha i są odczuwane w okolicy kości krzyżowej i górnych częściach ud. Narastają aż do szczytowego nasilenia, po czym ustają, podobnie jak bóle menstruacyjne, jednak są o wiele bardziej bolesne. W miarę postępu akcji porodowej, bóle porodowe stają się coraz częstsze i coraz bardziej bolesne. Na początku porodu skurcze następują co 10–15 minut i mogą trwać 45 sekund lub dłużej, natomiast pod koniec porodu pojawiają się co 3–4 minuty i trwają ponad minutę.

W zależności od etapu porodu wyróżnia się następujące rodzaje skurczów porodowych:

  • skurcze rozwarcia – odpowiadają one za rozwieranie się szyjki macicy,
  • skurcze parcia – są to skurcze które pozwalają na urodzenie się dziecka,
  • skurcze łożyskowe – są to skurcze, które odpowiadają za wydalenie popłodu czyli łożyska,
  • skurcze poporodowe – występują one w czasie trwania połogu i pozwalają na obkurczenie się mięśnia macicy, oraz zatrzymują krwawienie z dróg rodnych w okresie laktacji.

Jeśli ciężarna odczuwa regularne, bolesne, częste skurcze co 10 minut oraz jeśli występuje delikatne krwawienie z dróg rodnych, powinna jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub udać się do szpitala. Ogólnie mówiąc jest to stadium, w którym rozpoczyna się poród.

Zobacz też: Cesarskie cięcie – planowanie, jak się przygotować, przebieg

Skurcze przepowiadające czy skurcze porodowe – jak odróżnić?

Skurcze Braxtona-Hicksa to tak zwana nieskoordynowana czynność skurczowa mięśnia macicy. Są one nieregularne, nie mają typowej formy. Skurcze przepowiadające zazwyczaj nie są bolesne, jednak mogą być na tyle mocne, że zmuszają kobietę do przerwania właśnie wykonywanej czynności. Ciężarna w czasie trwania takiego skurczu macicy czuje jak jej mięsień napina się, a następnie po około 30 sekundach ulega rozluźnieniu.

Skurcze porodowe są mocniejsze od skurczów przepowiadających. Bóle porodowe mogą nasilać częstotliwość swojego występowania od co 30 minut, do co 10–15 minut. Częstotliwość skurczy pod koniec akcji porodowej wynosi co 2–3 minuty.

Skurcze porodowe różnią się od skurczów Braxtona-Hicksa w samej swej naturze, gdyż ich zadaniem jest „wypchnięcie” dziecka na świat, natomiast skurcze przepowiadające tylko przygotowują macicę do porodu, rozpoczynają proces jej skracania oraz rozwierania.

Skurcze w ciąży – jak złagodzić bóle przepowiadające?

Sposób łagodzenia skurczów przepowiadających zależy od pozycji ciała, tj. jeśli w trakcie trwania skurczu kobieta stoi to powinna usiąść, natomiast jeśli ból pojawił się w trakcie leżenie powinna chwilę pochodzić. Nieprzyjemne skurcze w ciąży może również złagodzić ciepła kąpiel oraz stosowanie ćwiczeń relaksacyjnych, które ułatwią zmniejszenie napięcia macicy. Jeśli u ciężarnej występują bolesne skurcze przepowiadające, lekarz może zalecić stosowanie środków przeciwbólowych.

Skurcze przed porodem mogą pojawiać się również w trakcie: współżycia, wysiłku fizycznego, wyczerpania i odwodnienia, poruszania się dziecka. Unikanie powyższych czynników nasilających bóle przepowiadające pozwoli na złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Ewelina Gralewicz

Położna

Licencjonowana położna. Ukończyła 3-letnie studia licencjackie na kierunku położnictwo na Wydziale Nauki o Zdrowiu Warszawskiego UM. Obecnie studiuje położnictwo na drugim roku studiów magisterskich. Swoją wiedzę i umiejętności dodatkowo doskonali na konferencjach i warsztatach naukowych.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Na czym polega poród aktywny

 

Poród w wodzie – jak przebiega, przeciwwskazania

 

Poród w domu – kiedy można, bezpieczeństwo, zagrożenia, jaki koszt?

 

11 wstydliwych pytań o poród

 

Krew pępowinowa – zalety, wady, cena pobrania i przechowywania

 

Doula – kim jest i czym się różni od położnej? Jak zostać doulą?

 

Plan porodu – jak napisać plan porodu, wzór

 

Czy seks może wywołać poród?