Kim jest doula

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W ostatnich latach coraz rzadziej kobiety chcą rodzić same, raczej wybierają kogoś bliskiego, najczęściej męża, aby towarzyszył im w tym ważnym wydarzeniu. Co zrobić, jeśli ojciec dziecka nie chce lub nie może wziąć udziału w porodzie? Można poprosić o pomoc doulę. Kim są doule i na czym polega ich rola?

Zadaniem douli jest wspieranie ciężarnej kobiety.
Zadaniem douli jest wspieranie ciężarnej kobiety.

Czym się zajmuje doula?

Słowo "doula" (z greckiego) oznacza kogoś, kto służy, kto jest zawsze blisko, by wspierać, pomagać, otoczyć troską. W obecnych czasach doula zajmuje się kobietą oczekującą na przyjście na świat swojego dziecka, wspiera ją podczas porodu i połogu, a także służy radą w procesie wychowania dzieci.

Czy zakres działań douli różni się od działań położnej?

Niektóre kobiety zadają sobie takie pytanie. Zakres obowiązków douli i położnej może wydawać się podobny, jednak w większości przypadków ich zadania są różne. Doule mówią o sobie, że zajmują się kobietą od pasa w górę, a położne - od pasa w dół. Położne mają wykształcenie medyczne - przy udziale lekarza podejmują decyzje medyczne i ponoszą pełną odpowiedzialność za zdrowie rodzącej. Doula natomiast może mieć przygotowanie medyczne, ale nie jest to warunek konieczny. Jeśli ma za sobą swoje porody, może wtedy osiągnąć większe porozumienie z rodzącą. Kobieta pełniąca rolę douli nie może zastąpić położnej podczas porodu, natomiast położna może być jednocześnie doulą. Zdarza się, że położna zaangażowana jest w dwa porody równocześnie, natomiast doula całą swoją uwagę poświęca tylko tej kobiecie, której "służy".

Główne zadania douli:

  • Wspiera emocjonalne, psychiczne ciężarną/rodzącą/młodą mamę.
  • Pełni rolę pośrednika, mediatora między rodzącą a personelem szpitala, bloku porodowego - doula może przekazywać kobiecie informacje i komunikaty udzielane przez położną lub lekarza i odwrotnie - w razie jakichś potrzeb rodzącej doula pośredniczy w ich zaspokojeniu.
  • Jest przy rodzącej stale - masuje jej obolałe ciało, ociera pot z czoła, podaje ręcznik i picie, pomaga się przebrać, przyjąć odpowiednią dla rodzącej pozycję do parcia czy wypełnić formalności podczas przyjmowania do szpitala.
  • Wspiera osobę towarzyszącą podczas porodu. Zdarza się, że ojciec dziecka obawia się porodu, a mimo to oboje rodzice chcą być w tych ważnych chwilach razem. Doula dodaje wtedy otuchy osobie towarzyszącej, udziela wskazówek co do opieki nad rodzącą.
  • Po porodzie dba o mamę i dziecko - pomaga prawidłowo przystawić maluszka do piersi, uczy przewijania, higieny pępka i całego ciała noworodka, rozwiewa wątpliwości i towarzyszy w początkach macierzyństwa.

Zalety obecności douli podczas porodu i w pierwszych dniach macierzyństwa:

  • Rodząca mniej się boi, lepiej znosi skurcze porodowe, a co za tym idzie czuje się pewniej, ma większe poczucie własnej wartości.
  • Kobieta rzadziej sięga po znieczulenie, a poród częściej odbywa się siłami natury niż poprzez kleszcze, próżnociąg czy cesarskie cięcie.
  • Dzięki obecności douli rodząca zwykle lepiej współpracuje z personelem, ma także większą świadomość sytuacji, w jakiej się znajduje.
  • Po urodzeniu malucha młoda mama, która rodziła w towarzystwie douli, ma większe poczucie własnej kompetencji, jest pewniejsza jako matka, lepiej radzi sobie z karmieniem piersią.

Kto może zostać doulą?

Jeśli fascynuje cię proces rodzenia, sama szczęśliwie urodziłaś dziecko, jesteś wyczulona na potrzeby innych i masz w sobie sporo pokory, być może rola douli jest dla ciebie. Nie musisz kończyć położnictwa na Akademii Medycznej, ważne, byś potrafiła wczuć się w potrzeby innej kobiety, być o krok za nią podczas porodu - dopiero wtedy twoja pomoc będzie skuteczna. Do tego powinnaś ukończyć kurs dla douli, na którym zapoznasz się z naturalnymi sposobami łagodzeni bólu, z informacjami o psychice kobiety rodzącej dziecko czy z wiadomościami niezbędnymi do rodzenia z inną kobietą - jak oddychać, jak aktywnie rodzić, jakich stanów emocjonalnych możesz się spodziewać podczas porodu. Niezbędne są także pewne cechy charakteru i osobowości douli - empatia, umiejętność panowania nad własnymi emocjami, zmysł obserwacji i wyciągania wniosków. Nie możesz także widzieć w porodzie sytuacji z gruntu trudnej, przerażającej, zagrażającej rodzącej, jej partnerowi i tobie.

Czy w Polsce są doule?

W kilku dużych miastach kraju (np. Warszawa, Wrocław, Lublin, Poznań) można znaleźć kobiety towarzyszące jako doule podczas porodów rodzinnych. Pomagają one kobietom w ciąży, wspierają w czasie rodzenia dziecka. Mimo że personel szpitalny nie jest entuzjastycznie nastawiony do ich obecności na sali porodowej, z pewnością uda się wkrótce rozpowszechnić działalność "służących" w porodzie.

Czy można wybrać sobie położną i jaka powinna być dobra położna? Zobacz, co radzi ekspert:

 

 

Tematy: skurcze porodowe, ból porodowy, poród rodzinny, położna, doula

Komentarze