Kiedy trzeba wywołać poród

Ocena: 4.4/5 Głosów: 12
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czasem zdarza się, że akcja porodowa nie postępuje i konieczne jest wywołanie porodu. Kiedy lekarz może zdecydować o takim zakończeniu ciąży i jakie ryzyko wiąże się z wywoływaniem porodu – sprawdź!

Zdarza się, że lekarz decyduje o wywołaniu porodu.
Zdarza się, że lekarz decyduje o wywołaniu porodu.

Zdarza się, że skurcze porodowe - z różnych powodów - słabną, zatrzymują się albo w ogóle się nie pojawiają. Lekarz może wtedy użyć leków bądź innych technik, aby wywołać, przyspieszyć lub wzmocnić akcję skurczową macicy.

W jakich sytuacjach wywołuje się poród?

Przyspieszanie i wywołanie porodu jest niezbędne zawsze wtedy, gdy ryzyko związane z jego opóźnianiem się przewyższa potencjalne zagrożenia, jakie mogą nieść ze sobą metody użyte do wywołania porodu. Możesz się spodziewać, że twój poród będzie wywoływany, jeśli:

Minęły dwa tygodnie od przewidywanej wcześniej daty porodu. Kontynuowanie ciąży staje się wówczas niebezpieczne dla ciebie i dziecka, np. istnieje ryzyko, że łożysko przestanie prawidłowo pełnić swoją funkcję i dostarczać składniki odżywcze do płodu, co grozi jego śmiercią lub poważnymi problemami zdrowotnymi u noworodka. Co więcej, wraz ze zwiększaniem się masy płodu wzrasta też prawdopodobieństwo, że konieczne będzie przeprowadzenie cesarskiego cięcia, poród naturalny może być utrudniony i spowodować różnego rodzaju komplikacje.

Odeszły ci wody płodowe. Po pęknięciu pęcherza płodowego i odejściu wód dziecko nie jest już dłużej chronione przed groźnymi infekcjami. Lekarz może wstrzymać się z wywoływaniem porodu, jeżeli nie rozpoczął się jeszcze 37. tydzień ciąży, a więc dziecko nie jest dostatecznie rozwinięte.

Badania wskazują na nieprawidłową pracę łożyska, dziecko się nie rozwija.

Cierpisz na przewlekłą chorobę, taką jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby nerek, która zagraża zdrowiu twojemu lub dziecka.

 

Kiedy nie powinno wywoływać się porodu?

Zdarza się, że wywoływanie porodu nie jest wskazane, a lepszym rozwiązaniem okazuje się przeprowadzenie cesarskiego cięcia. Tak się dzieje, gdy:

Masz łożysko przodujące. Łożysko umiejscowione blisko ujścia szyjki macicy lub wręcz je zasłaniające uniemożliwia poród naturalny.

Dziecko nie przyjęło właściwej pozycji, czyli nie ułożyło się główką w dół, a np. pośladkowo lub poprzecznie - to również sprawia, że poród naturalny staje się niemożliwy.

Przeszłaś jedno lub więcej cesarskich cięć.

Masz za sobą operację macicy.

Jesteś w ciąży z wieloraczkami lub z bliźniakami i jedno z dzieci nie ułożyło się prawidłowo.

Chorujesz na opryszczkę narządów płciowych.

Czy wywoływanie porodu może być ryzykowne?

Wywoływanie porodu jest względnie bezpieczne. Istnieje niewielkie ryzyko, że wywołane skurcze macicy będą zbyt szybkie, silne lub długie, co wywoła stres u dziecka; może też dojść do odklejenia łożyska lub rozerwania macicy, choć to niezwykle rzadkie przypadki, zwłaszcza jeśli kobieta nie przechodziła wcześniej żadnej operacji macicy, w tym cesarskiego cięcia.

Czy sama mogę przyspieszyć swój poród?

Żadne z metod, które możesz zastosować samodzielnie, nie są do końca sprawdzone i w 100% bezpieczne. Nie ma też dowodów na to, że "domowe" wywoływanie porodu zawsze przynosi efekty. Mimo to powszechnie uważa się, że są sposoby, by skutecznie przyspieszyć opóźniający się poród:

Stosunek seksualny. Działanie męskiego nasienia oraz skurcze spowodowane kobiecym orgazmem mogą wywołać skurcze porodowe. Jeśli minął już termin, a poród się spóźnia, seks raczej nie zaszkodzi.

Stymulacja sutków. Powoduje wydzielanie się w kobiecym organizmie oksytocyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za kurczenie się macicy. Nie jest to jednak czynność, którą powinno się wykonywać samodzielnie, nie warto bowiem ryzykować wywołaniem zbyt intensywnych skurczów i zestresowaniem dziecka.

Zioła. Niektóre zioła mogą pobudzać i wywoływać akcję skurczową macicy, mimo to nie próbuj przyrządzać naparów sama. Ziołowe mieszanki w ogóle nie są wskazane w ciąży, ponieważ działanie wielu rodzajów ziół nie jest do końca znane, czasem jest to działanie niezwykle silne, które może zaszkodzić dziecku.

Tematy: poród naturalny, oksytocyna, ciąża przenoszona, wywołanie porodu, poród po terminie

Komentarze