Najlepsze pozycje do porodu
Magdalena DrabWiększość kobiet odczuwa potrzebę częstych zmian pozycji podczas porodu. Znalezienie tej najlepszej może ułatwić i przyspieszyć wydanie dziecka na świat. Pomożemy ci wybrać!
Większość kobiet odczuwa potrzebę częstych zmian pozycji podczas porodu. Znalezienie tej najlepszej może ułatwić i przyspieszyć wydanie dziecka na świat. Pomożemy ci wybrać!
W pierwszej fazie porodu powinnaś unikać leżenia płasko na plecach.
Nie istnieje jedna, najbardziej odpowiednia pozycja do porodu. Najczęściej kobiety instynktownie, idąc za głosem swojego ciała, starają się dużo ruszać, chodzą i zmieniają pozycje. Lekarze potwierdzają, że ruch, spacerowanie i pozostawanie w pozycji stojącej mogą znacznie skrócić pierwszą fazę porodu (utajoną i aktywną). Jeśli kobieta ma możliwość częstych zmian pozycji, rzadziej też korzysta ze znieczulenia.
Skurcze w fazie utajonej z reguły nie są tak silne i dokuczliwe, prawdopodobnie będziesz chciała poruszać się po domu, wziąć kąpiel albo nawet zdrzemnąć się. Kiedy skurcze przybiorą na sile, sama najlepiej się zorientujesz, w jakich pozycjach łatwiej ci poradzić sobie z bólem. W tym czasie powinnaś unikać tylko jednej: leżenia płasko na plecach. Macica uciska wtedy żyłę główną, która odprowadza krew z nóg do serca - skurcze staną się mniej efektywne.
Rodzące kobiety, kierując się własnymi odczuciami, zazwyczaj same wiedzą, w jakich pozycjach najwygodniej będzie im rodzić. Warto jednak wcześniej dobrze przygotować się do porodu i przećwiczyć zalecane pozycje. Oto inspiracje:
Wiele pozycji, które okazały się wygodne podczas aktywnej fazy porodu, nadaje się również na fazę parcia. Najważniejsze jednak, byś cały czas słuchała swojego ciała i zmieniała pozycje tak często, jak tego potrzebujesz.
Większość kobiet w tej fazie porodu woli pozostawać w pozycji pionowej: stojąc, siedząc, klęcząc czy kucając - siła grawitacji ułatwia przeciskanie się dziecka przez kanał rodny.
Kucanie ma jeszcze jedną zaletę - sprawia, że średnica ujścia miednicy poszerza się, dzięki czemu dziecko ma więcej miejsca i sprawniej wydostaje się na zewnątrz.
Jeśli to możliwe, wykorzystaj stołek porodowy - ma kształt litery U, a siedzenie znajduje się bardzo blisko podłoża. Stołek podtrzymuje cię, gdy kucasz.
Jeśli z jakichś powodów czas fazy parcia musisz spędzić na łóżku, przyjmij pozycję półsiedzącą, a nogi ugnij w kolanach (położna lub partner mogą ci je podtrzymywać). Spróbuj też przeć, leżąc na boku i uginając nogi; pomiędzy skurczami możesz odpocząć, rozprostowując nogi.
Nie będziesz miała możliwości przyjmowania dowolnych pozycji, jeśli:
Komentarze