Jak wybrać szpital do porodu

Ocena: 2.81/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Warto postarać się, by poród przebiegł w przyjaznej atmosferze, a dziecko urodziło się pod fachową opieką. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego szpitala.

Większość szpitali pobiera opłaty za poród rodzinny, ale ceny mogą się różnić.
Większość szpitali pobiera opłaty za poród rodzinny, ale ceny mogą się różnić.

Najważniejsze, byś podczas porodu czuła się komfortowo i bezpiecznie, miała profesjonalną opiekę medyczną i życzliwych ludzi wokół. Jak znaleźć taki szpital?

Zastanów się, jak wyobrażasz sobie swój poród, co wzbudza twoje wątpliwości, może lęk, a na czym szczególnie ci zależy.

Kiedy już znajdziesz szpital, który będziesz chciała sprawdzić, pytaj o:

Salę porodową. Jeśli zdecydujesz się na poród w sali ogólnej, dowiedz się, jakie panują na niej warunki, jak daleko jest do łazienki, czy nie będzie potrzeby przechodzenia do innego pomieszczenia na czas drugiej fazy porodu oraz ile osób będzie ci towarzyszyć. W niektórych szpitalach poród obserwują studenci medycyny - jeżeli ci to przeszkadza, dowiedz się, czy możesz nie zgodzić się na ich obecność.

A może chcesz rodzić w osobnej sali? Zapytaj o możliwość jej wynajęcia i cenę. Oddzielny pokój zapewni ci komfort i spokój oraz towarzystwo jedynie najbliższych osób. Ceny zazwyczaj wahają się od kilkuset do 1000 zł.

Pamiętaj, by upewnić się, że będziesz miała dostęp do przedmiotów, które ułatwiają poród, takich jak piłki, drabinki, worek sako, wanna.

 

Osoby towarzyszące. Na pewno już wiesz, czy chcesz rodzić sama, czy z pomocą bliskiej osoby (partnera, mamy). Większość szpitali pobiera opłaty za poród rodzinny, ale ceny mogą się różnić (50-600 zł). Zapytaj, czy bliska osoba może przebywać z tobą na ogólnej sali porodowej, czy tylko w wynajętym, płatnym pokoju.

Ważna informacja dotyczy też odwiedzin po porodzie - czy rodzina będzie mogła odwiedzać cię bez względu na dzień i godzinę? Koniecznie ustal to wcześniej.

Wiele szpitali oferuje odpłatną pomoc położnej, którą możesz poznać jeszcze przed porodem i która będzie tylko do twojej dyspozycji podczas całego porodu. Jeśli jesteś zainteresowana taką usługą, dowiedz się o jej cenę (200-1500 zł).

Przebieg porodu. Koniecznie sprawdź, czy metody stosowane w danym szpitalu nie różnią się zasadniczo od twojej wizji porodu. A więc czy: nie wykonuje się rutynowo nacinania krocza, lewatywy, golenia krocza, czy środki przyspieszające poród (oksytocynę) podaje się tylko w uzasadnionych przypadkach, czy kobieta może dowolnie zmieniać pozycje podczas pierwszej fazy porodu oraz parcia. To sprawy, w których nie powinnaś iść na kompromis.

Dopytaj się też, czy w szpitalu stosuje się naturalne metody uśmierzania bólu (masaż, kąpiel) i jak będzie wyglądał twój dostęp do znieczulenia farmakologicznego.

Warunki po porodzie. Bezpośrednio po porodzie, jeśli nie wystąpiły żadne komplikacje, dziecko powinno zostać położone na twoim brzuchu. To wzmacnia więź, ułatwia rozpoczęcie karmienia piersią i uspokaja was oboje - ciebie oraz maleństwo. Zapytaj, czy dziecko nie zostanie zabrane na badania do innego pomieszczenia.

Sprawdź też, czy po porodzie będziesz mogła liczyć na pomoc doradcy laktacyjnego.

Aby nic cię nie zaskoczyło, dowiedz się, ile dni pozostaniesz w szpitalu.

Przydatne informacje. Na koniec zorientuj się w szczegółach, czyli: czy osoba towarzysząca  może wnieść aparat albo kamerę na salę porodową, kiedy po porodzie będą możliwe odwiedziny przyjaciół, czy będziesz mogła korzystać z telefonu komórkowego.

Tematy: poród naturalny, znieczulenie

Komentarze