Do porodu gotowa... start!

Ocena: 2.05/5 Głosów: 3
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Martwisz się, że przegapisz oznaki porodu, za późno wyruszysz do szpitala i urodzisz dziecko w taksówce? To się zdarza tylko w filmach. W rzeczywistości organizm będzie wysyłał ci jasne komunikaty, że czas zbierać się na porodówkę.

Tuż przed porodem możesz odczuwać niepokój.
Tuż przed porodem możesz odczuwać niepokój.

Czekasz na ten dzień dziewięć miesięcy. Warto wiedzieć, co się wydarzy, kiedy wybije godzina "P". Tego możesz się spodziewać:

Odczuwasz skurcze

Kilka tygodni przed porodem możesz czuć nieregularne skurcze, tzw. Braxtona-Hicksa, których zadaniem jest przygotowanie macicy do porodu. Dlatego nie jedź do szpitala, gdy odczujesz pierwsze skurcze. Poobserwuj je, czy mają tendencję do nasilania się, czy raczej wyciszania. Te właściwe, porodowe, są regularne i w miarę upływu czasu stają się częstsze, dłuższe i bardziej bolesne (pojawiają się np. co 10, 7, 5 minut i trwają 30, 40, 60 sekund). Przypominają ból miesiączkowy, ale zdecydowanie mocniejszy. Rozchodzą się od krzyża w okolice podbrzusza. Nasilają się, kiedy zmieniasz pozycję. Nie można ich wyciszyć ani rozluźniającym ciepłym prysznicem, ani lekami.

Obniżył się brzuch

Malec może obrócić się głową w dół już w połowie trzeciego trymestru. Ale dopiero tuż przed narodzinami zacznie się obniżać tak, by główka mogła się wpasować do wchodu macicy. Raczej tego nie przegapisz, bo odczujesz ulgę - będzie ci łatwiej oddychać (znika ucisk na przeponę), zgaga stanie się mniej uciążliwa. Możesz też to zaobserwować, jeśli zmieścisz między piersi a brzuch całą swoją dłoń.

Ciągle robisz siusiu

Po obniżeniu się brzucha dziecko przyjmuje pozycję startową i leżąc nisko na dole uciska pęcherz moczowy. Niektóre kobiety narzekają, że zdarza im się nawet popuścić mocz. To normalne. W takiej sytuacji warto używać wkładek higienicznych.

Odszedł czop śluzowy

Jeśli na bieliźnie zauważysz galaretowatą wydzielinę podbarwioną krwią na różowo lub brązowo, to znak, że należy sprawdzić, czy akcja porodowa się nie zaczyna. Warto pojechać do ginekologa, który to oceni. Ale nie zdziw się, jeśli zostaniesz odesłana z kwitkiem. Odejście czopu śluzowego oznacza jedynie, że kanał rodny jest otwarty i szyjka macicy zaczęła się rozwierać, ale poród może nastąpić dopiero za kilka dni.

Odpłynęły wody płodowe

Nie czekaj na widowiskowy chlust wody, która pokryje całą podłogę. Takie akcje zarezerwowane są raczej dla filmów... Tak naprawdę możesz poczuć jedynie stróżkę wody spływającą po udach albo tylko wilgoć jakbyś się delikatnie zsiusiała lub spociła. Ilość odpływających wód nie ma znaczenia. Zawsze to znak, że trzeba jechać na porodówkę, bo poród już trwa. Warto wiedzieć, że u wielu pierworódek pęcherz płodowy pęka dopiero w pierwszej fazie porodu, często dopiero na porodówce.

Odzywa się twój brzuch

W dniu porodu możesz mieć kiepski apetyt. Dodatkowo mogą pojawić się wymioty i biegunka. W ten sposób twój organizm będzie się sam oczyszczał.

O najczęstszych objawach porodu mówi położna:

 

Czujesz, że to już

Wiele kobiet przyznaje, że wiedziały, iż poród się zaczął. Odczuwały ogólny niepokój i kołatanie serca. Nerwowo krzątały się po mieszkaniu, przepakowywały torbę na porodówkę, przeglądały garderobę maluszka itp.

Jak najszybciej jedź do szpitala, jeśli...

  • odchodzą wody o zielonkawym zabarwieniu. To może być sygnał, że dziecko wydaliło już smółkę albo jest zagrożone uciskającą pępowiną;
  • skurcze pojawiają się już co 3-4 minuty i trwają minutę albo i dłużej;
  • zaczęłaś krwawić;
  • czujesz nagły ból w jednym miejscu, a po nim dziecko rusza się bardzo gwałtownie lub wcale;
  • od dłuższego czasu nie odczuwasz ruchów dziecka albo stały się one nienaturalnie gwałtowne.

 

Sprawdź, jak radzić sobie z lękiem przed porodem.

Tematy: skurcze porodowe, skurcze Braxtona-Hicksa, objawy porodu, wody płodowe

Komentarze