Rana po cesarskim cięciu – pielęgnacja i problemy

Ocena: 2.31/5 Głosów: 5
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jeśli urodziłaś dziecko poprzez cesarskie cięcie, musisz wiedzieć, jak dbać o ranę na brzuchu. W jaki sposób się goi i jak będzie wyglądać blizna? Przeczytaj, jakie dolegliwości związane z raną po cesarce powinny cię zaniepokoić!

Początkowo skóra wokół rany będzie zaczerwieniona, z czasem jednak zblednie.
Początkowo skóra wokół rany będzie zaczerwieniona, z czasem jednak zblednie.

Występują dwa rodzaje nacięcia brzucha: poprzeczne i podłużne. Cięcie poprzeczne zwykle wykonuje się tuż pod linią owłosienia łonowego, więc po zagojeniu blizna pozostaje prawie niewidoczna. Nawet strój bikini jej nie odsłoni. Wady tego rodzaju nacięcia to dłuższe gojenie i niekiedy utrata rozciągliwości. Natomiast nacięcie podłużne przebiega od pępka do okolic łona i gwarantuje szybszy i łatwiejszy dostęp do dziecka. Wykonuje się je zwykle wtedy, gdy konieczna jest natychmiastowa interwencja. Oba rodzaje nacięcia wymagają prawidłowej higieny i troski.

Jak dbać o ranę na brzuchu?

W pierwszej dobie po zabiegu ranę zasłania opatrunek wspomagający ranę w zasklepianiu się. Opatrunku się nie moczy, dlatego gdy wstaniesz i będziesz chciała wziąć prysznic, osłoń ranę ręcznikiem. Wkrótce po operacji zostanie zdjęty opatrunek osłaniający szew. Lekarz oceni, czy rana się zabliźnia. Po usunięciu opatrunku musisz dbać, by rana była czysta. Dlatego nie bój się jej myć, tak jak całe ciało, a po prysznicu osusz bliznę jednorazowym ręcznikiem papierowym. W bawełnianych ręcznikach mogą się kryć chorobotwórcze drobnoustroje. Szwy zewnętrzne, które nie są wchłanialne, zdejmuje się zwykle po ośmiu dniach od wyjścia ze szpitala.

Rana szybciej się zagoi, jeśli będziesz ją często wietrzyć - wystawiaj ją na powietrze, noś luźną, przewiewną bieliznę i odzież. Majtki noś wysokie, zapomnij o biodrówkach, gdyż będą uciskać ranę. Pamiętaj także o higienie rąk - myj je dokładnie po każdym skorzystaniu z toalety, w odchodach poporodowych mnożą się bakterie, a przeniesione na ranę mogą wywołać zakażenie.

Inne sposoby dbania o bliznę po cesarce

Lekarze zalecają przestrzeganie kilku podstawowych zasad mających na celu ochronę zszytych powłok brzusznych:

  • Pierwsze spacery niech będą krótkie - potrzebujesz kilu tygodni, by wrócić do pełni sił.
  • Nie dźwigaj. Na męża sceduj robienie zakupów czy wnoszenie wózka na piętro przez kilka tygodni po porodzie.
  • Zacznij gimnastykę po upływie dwóch miesięcy od operacji, "brzuszki" zaś włącz do ćwiczeń dopiero po pół roku.
  • Sięgając po coś z podłogi, ukucnij, zginając kolana. Nie nadwyrężaj kręgosłupa mięśni brzucha, schylając się.
  • Przewijak połóż na wysokości stołu - w ten sposób uruchomisz ramiona, unikając forsownej pracy mięśni brzucha (maluszka będziesz przewijać do kilkunastu razy na dobę).
  • Do współżycia seksualnego wróć po ustaniu krwawienia z dróg rodnych, czyli po upływie około sześciu-ośmiu tygodni.

Wygląd rany

Początkowo skóra wokół rany będzie zaczerwieniona, z czasem jednak zblednie, a po kilku miesiącach stanie się ledwo widoczna. Gdy rana się zagoi, możesz przy okazji masażu ciała czy nakładania balsamu nałożyć także na bliznę niewielką ilość kosmetyku - nawilżające preparaty nie zaszkodzą, a nawet ją uelastycznią.

Możesz także po pewnym czasie od porodu poczuć swędzenie skóry wokół rany, lekkie drętwienie i brak czucia, które zwykle spowodowane są przerwaniem nerwów przy rozcinaniu powłok brzucha podczas cesarskiego cięcia. Nie martw się, po kilku miesiącach nerwy połączą się z powrotem.

U niektórych kobiet zdarzają się bliznowce w miejscu rany po cesarskim cięciu. To zgrubienie spowodowane przerostem tkanki. Jeśli blizna wygląda nieestetycznie, skonsultuj się z chirurgiem - czasem można bliznowca usunąć lub zastosować maść spłycającą bliznę.

Niepokojące objawy

Dość rzadko występują pewne nieprawidłowości podczas gojenia się rany po cesarce. Zdarzają się powikłania, jak np. zakażenie rany rozmaitymi bakteriami; zwykle pojawia się u kobiet otyłych, chorujących na cukrzycę oraz u kobiet, które w ciąży cierpiały na różne zakażenia bakteryjne.

Jakie są objawy zakażenia? Do pojawiających się między 4. a 8. dobą symptomów zakażenia zaliczyć można: zaczerwienienie, obrzęki i rozchodzenie się brzegów rany, bolesność blizny, wydzielanie się ropy, podwyższoną lub wysoką temperaturę ciała. Postępowanie lekarskie obejmuje oczyszczenie rany, drenaż, odprowadzenie na zewnątrz płynu z okolic rany i ponowne jej zeszycie.

Zdarza się, że przy ranie tworzy się krwiak - w zależności od jego wielkości albo pozostawia się go do samoistnego wchłonięcia, albo, jeśli jest duży, usuwa się go.

Czy szew po cesarskim cięciu może pęknąć? Mówi położna:

 

Tematy: cesarskie cięcie, rana po cesarskie cięcie, blizna po cesarce, rana po cesarskim cięciu

Komentarze