Powrót do formy po ciąży

Ocena: 1.43/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Świeżo upieczone mamy pozbywają się zbędnych kilogramów najczęściej w ciągu kilkunastu miesięcy od porodu. Co zrobić, by zrzucić je jak najszybciej?

Tempo powrotu do figury sprzed ciąży jest uzależnione od tego, ile kilogramów przybyło w ciągu 9 miesięcy
Tempo powrotu do figury sprzed ciąży jest uzależnione od tego, ile kilogramów przybyło w ciągu 9 miesięcy

medlinea

Utrata kilogramów podczas porodu

Już w trakcie porodu kobieta traci ok. 6-7 kg, lecz pod wpływem zmian hormonalnych organizm może zatrzymywać nawet 2,5 kg wody. Można ją stracić w ciągu następnych 6 tygodni. Powiększone piersi zgubią nagromadzony kilogram w ciągu 2 tygodni. Kolejny kilogram zniknie po obkurczeniu się macicy.

Karmienie piersią

Podczas karmienia piersią matka wytwarza mleko, a to dodatkowy wydatek 300-800 kcal dziennie, dzięki któremu można stracić ok. 1-1,3 kg miesięcznie. Dzięki karmieniu piersią kobieta wspomaga także system hormonalny, który pozwala szybciej zgubić zgromadzone zapasy tłuszczu. Jednak nie gwarantuje to natychmiastowego spadku wagi w okresie poporodowym. Czasem zdarza się, że waga spada dopiero po zaprzestaniu karmienia piersią. Ważne jest również, aby podczas karmienia wypijać codziennie ok. 1 litra wody więcej niż zwykle. Należy pamiętać również, że gdy karmimy piersią coraz rzadziej lub przestajemy całkowicie, koniecznie należy zmniejszyć kaloryczność posiłków lub więcej się ruszać.

Sen

Brak snu nie tylko zwiększa apetyt, zwłaszcza na słodycze, ale sprawia również, że uczucie sytości po posiłkach słabnie, podobnie jak tempo spalania tłuszczu. Niedostateczny nocny odpoczynek utrudnia powrót do dawnej figury. Naukowcy z Harvardu badali świeżo upieczone mamy sypiające krócej niż 5 godzin dziennie oraz kobiety, które się wysypiały. Odkryli oni, że kobiety pozbawione snu trzykrotnie częściej zatrzymywały po ciąży minimum 5 kilogramów. Dlatego warto zadbać o regularny wypoczynek, choć oczywiście czas opieki nad niemowlakiem zdecydowanie to utrudnia.

Restrykcyjna dieta?

Wkrótce po ciąży nie należy przechodzić na bardzo restrykcyjną monotematyczną dietę, np. wysokobiałkową czy wysokotłuszczową, gdyż wraz z liczbą kalorii zwykle spada też poziom składników odżywczych. A kobiecie potrzeba w tym okresie więcej składników odżywczych niż zwykle, bo musi uzupełnić ich poziomy uszczuplone w czasie ciąży. Jeśli mama dodatkowo karmi piersią, w diecie powinno być ich jeszcze więcej, by wystarczyło dla dwojga. Dlatego po porodzie dieta powinna być równie odżywcza, co w czasie ciąży. Można też skorzystać z rady specjalisty, który pomoże zbilansować dietę, by w zdrowy sposób wrócić do formy.

Regularne posiłki

Spożywanie posiłków w odstępach 3-4 godzinnych pozwala nie tylko zgubić zbędne kilogramy, ale również przyspiesza metabolizm i pozwala eliminować nawyk podjadania pomiędzy posiłkami. Ułatwia też zachowanie zgrabnej sylwetki, a także pomaga uniknąć wielu groźnych chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie.

Unikanie słodyczy

Należy jeść głównie produkty nieprzetworzone przemysłowo i ograniczyć spożycie pustych kalorii pochodzących z dodanych cukrów oraz tłuszczów nasyconych (pochodzenia zwierzęcego) i utwardzonych tłuszczów roślinnych (np. margaryn do pieczenia).

Ruch

Nie zapominajmy o ruchu, po porodzie może być to spacer na świeżym powietrzu czy zabawa na śniegu ze starszym dzieckiem. Ważne, aby wplatać aktywność fizyczną w codzienne życie i wybrać taki rodzaj sportu, który będzie nam sprawiał przyjemność.

Bądź cierpliwa

Zmiana masy ciała powinna wynosić od 0,5-1 kg na tydzień. Nie można chudnąć zbyt szybko, a raczej cierpliwie czekać na efekty. Przybierałaś na wadze przez 9 miesięcy, teraz musisz także dać czas swojemu organizmowi, by mógł wrócić do formy sprzed ciąży.

 

Jaką dietę odchudzającą wybrać po porodzie? Radzi Ewa Ceborska, dietetyk:

 

 

Tematy: waga po porodzie, dieta po porodzie, Medlinea

Komentarze