Połóg po cesarskim cięciu – jak wygląda?

Ocena: 4.8/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Połóg po cesarskim cięciu może być dla kobiety trudniejszy niż połóg po porodzie naturalnym. Aby móc prawidłowo się do niego przygotować, warto wiedzieć, jak wygląda. Kobiety mają szereg pytań dotyczących tego okresu. Ile trwa połóg po cesarce? Kiedy można współżyć? Jak długo goi się rana? Jak dbać o krocze?

Fotolia

Znieczulenie przy cesarskim cięciu – skutki uboczne

 

Przede wszystkim należy pamiętać, że cięcie cesarskie to operacja chirurgiczna brzucha. Kobieta po cięciu cesarskim niewątpliwie czuje się gorzej niż kobieta po porodzie naturalnym. Jest ona bardziej osłabiona, potrzebuje więcej pomocy przy codziennych czynnościach. Oprócz typowych objawów występujących w połogu (odchody połogowe, obkurczanie się mięśnia macicy) dochodzą dodatkowe czynniki, z którymi kobieta musi sobie poradzić.

Jeśli podczas operacji zastosowano znieczulenie ogólne, kobieta może zmagać się z takimi objawami jak nudności, wymioty, ból głowy i gardła oraz silne osłabienie. W przypadku kiedy zastosowano znieczulenie podpajęczynówkowe, typowymi dolegliwościami są drżenie ciała, uczucie zimna, silny ból głowy czy też uczucie bezwładności w nogach. Po znieczuleniu podpajęczynówkowym zaleca się nie unoszenie głowy przez około cztery godziny po cięciu cesarskim.

 

Cesarskie cięcie – kiedy można wstać?

 

Jeśli chodzi o wstawanie z łóżka, po cesarskim cięciu należy to zrobić jak najszybciej jak tylko będzie to możliwe. Próba uruchomienia powinna zostać podjęta w chwili, gdy tylko znieczulenie przestanie działać. Stawianie pierwszych kroków powinno nastąpić już po 6–8 godzinach po operacji.

Zaleca się, aby kobieta próbowała poruszać stopami (kręcić kółeczka) jeszcze w czasie leżenia w łóżku. Spowoduje to przyspieszenie uruchomienia krążenia w kończynach dolnych i pomoże zapobiec zatorom oraz zakrzepicy żył głębokich.

Bardzo ważne jest to aby przy próbach uruchomienia ktoś kobiecie towarzyszył. Najpierw należy usiąść na łóżku, następnie powoli wstać i przespacerować się po sali. Pierwsze kroki mogą sprawiać ból, ale w miarę upływu czasu ból będzie coraz mniejszy.

 

Problemy z wypróżnianiem i oddawaniem moczu po porodzie

 

Problem z wypróżnianiem po cesarskim cięciu jest dość powszechny. Jeśli w ciągu maksymalnie pięciu dni po operacji kobieta nie wypróżni się, należy zastosować czopek glicerynowy bądź laktulozę. Aby przeciwdziałać zaparciom po cesarce, należy stosować dietę lekkostrawną, pamiętając o spożywaniu produktów bogatych w błonnik pokarmowy. 

Do momentu aż jelita nie podejmą czynności, kobieta nie je nic. Następnie dostaje kleik. Zwykle już w trzeciej dobie po operacji można już normalnie jeść, pamiętając o tym aby dieta była lekkostrawna obfita w błonnik. Nieprawidłowa dieta będzie sprzyjała zaparciom, wzdęciom i gazom. Bardzo ważne jest również to, aby pić codziennie około 2,5 litra wody.

Problemem może okazać się także oddawanie moczu. Po cesarce do momentu uruchomienia kobieta ma założony cewnik Foleya, który służy do opróżniania pęcherza moczowego. Kidy tylko kobieta stanie już na nogach, cewnik zostaje usunięty i może udać się do toalety. Pierwsze oddanie moczu po cesarce może być dość trudne, dlatego tez zaleca się odkręcenie wody w kranie. Szum wody może ułatwić oddanie moczu.

 

Rana po cesarce – jak wygląda, jak dbać, jak długo się goi? 

 

Rana po cięciu cesarskim jest zabezpieczona opatrunkiem. Ważne jest, aby na początku jej nie moczyć. Podczas pierwszej kąpieli należy zabezpieczyć opatrunek, np. ręcznikiem. Jeśli opatrunek zostanie zdjęty, zaleca się przemywanie rany około 2–3 razy dziennie wodą z niewielką ilością hipoalergicznego preparatu do mycia ciała. Okolicę rany należy osuszać jednorazowym ręcznikiem papierowym. Ważne jest również wietrzenie rany. 

Istotne jest noszenie wysokich majtek bawełnianych. W pierwszych dniach po operacji może pojawić się wyciek z rany, co jest normalnym zjawiskiem. Aby przyspieszyć gojenie rany po cesarce, warto spryskiwać miejsce nacięcia środkiem dezynfekującym.

Jeśli do zszycia rany zastosowano szwy nierozpuszczalne, po około 6–8 dniach od operacji powinny być zdjęte. Rana po cięciu cesarskim powinna zagoić się po około 4–6 tygodniach. Najpierw blizna ma kolor czerwony, następnie robi się różowa, po czym ostatecznie jest trochę jaśniejsza od reszty skóry. Jeśli rana staje się coraz bardziej czerwona, obrzęknięta i sączy się z niej znaczna ilość wydzieliny, trzeba udać się do lekarza.

 

Higiena intymna w połogu po cesarce a odchody poporodowe 

 

W połogu po cesarskim cięciu, podobnie jak po porodzie siłami natury, pojawia się krwista wydzielina z pochwy, czyli tzw. odchody połogowe. Na początku wydzielina ma charakter krwisty (4–7 dni), następnie staje się różowa, potem brązowa i na koniec śluzowa. Po około 4–6 tygodniach po porodzie wydzielina powinna zniknąć.

W okresie połogu kluczową rolę odgrywa prawidłowa higiena intymna. Należy używać bawełnianych podpasek i zmieniać je bardzo często, nawet co 2 godziny. Przemywanie krocza po porodzie powinno odbywać się 3–4 razy dziennie pod bieżącą wodą z dodatkiem delikatnego płynu do higieny intymnej. Przed i po każdej zmianie podpaski należy dokładnie myć ręce. Nieprzestrzeganie powyższych zasad higieny może doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego krocza.

 

Jak karmić piersią po cesarskim cięciu?

 

Przez pierwsze kilka dni po cięciu cesarskim kobieta może mieć trudności z karmieniem piersią. Wtedy tez z reguły potrzebna jest pomoc położnej bądź doradcy laktacyjnego.

Najwygodniejsza pozycją do karmienia piersią po cesarce jest pozycja leżąca, tj. kobieta kładzie się na boku i przystawia maluszka do piersi. Można też wybrać pozycję spod pachy. Ważne jest, aby nie kłaść maluszka na obolały brzuch.

Problemy z laktacją po cesarce są dość typowe. Choć na początku produkcja mleka jest niewielka, nie należy się tym przejmować, gdyż maluchowi na pewno go starcza. Regularne przystawianie dziecka do piersi spowoduje naturalne zwiększenie laktacji.

 

Zalecenia po cesarce – o czym pamiętać po CC?

 

Po cięciu cesarskim kobieta powinna dbać o siebie i unikać nadmiernego wysiłku. Aby szybko wrócić do pełnej formy należy przestrzegać kilku zasad.

  • Branie malucha na ręce powinno odbywać się z pozycji stołu, tak aby maksymalnie odciążyć mięśnie brzucha.
  • Sięgając po coś, np. z podłogi, należy ugiąć kolana i przykucnąć. 
  • Niewymagające ćwiczenia fizyczne można rozpocząć najwcześniej dwa miesiące po operacji.
  • Przez kilka tygodni po porodzie nie należy dźwigać żadnych ciężarów np. siatek z zakupami.
  • Pierwsze spacery z maluchem nie powinny trwać zbyt długo.
  • Współżycie po cesarce można rozpocząć około 6 tygodni po operacji, aż ustaną odchody połogowe. 
Tematy: połóg po cesarskim cięciu, połóg po cesarce, seks po cesarce, ile trwa pológ po cesarce, rana po cesarce

Komentarze