Jak wygląda połóg po cesarce, a jak po porodzie naturalnym?

Połóg jest to okres po ciąży oraz porodzie, który trwa do 6 tygodni po urodzeniu dziecka. Połóg po cesarce różni się od tego, jaki następuje po porodzie naturalnym. Różnice dotyczą nasilenia dolegliwości bólowych, czasu potrzebnego na obkurczenie macicy czy wyglądów odchodów połogowych/ Co warto wiedzieć na temat połogu po cesarskim cieciu?

Cesarskie cięcie – kiedy można wstać po zabiegu?

Bez wątpienia połóg po cesarce wygląda nieco inaczej niż po urodzeniu dziecka siłami natury. Różnice są widoczne w przypadku dolegliwości poporodowych oraz w przypadku powrotu do formy świeżo upieczonej mamy.

Wykonanie cięcia cesarskiego wiąże się z podaniem znieczulenia. Po kilku godzinach od operacji znieczulenie przestaje działać, wtedy też kobieta zaczyna odczuwać ból okolic rany po cięciu cesarskim. Ból po cesarce ten może być silny lub słabszy, mniej dotkliwy. Na pewno jego stopień zależy w tym wypadku od stanu zdrowia kobiety, jej progu bólowego oraz od tego, w jaki sposób zakończyły się poprzednie ciąże. W tym okresie podawane są kobiecie środki przeciwbólowe, które w żaden sposób nie szkodzą jej nowonarodzonemu dziecku.

Przeczytaj też: Ile trwa ciąża?

Jeśli chodzi o powrót do pełnej sprawności ruchowej po porodzie, to znacznie szybciej odbywa się on po porodzie naturalnym niż po cięciu cesarskim. Jeśli operacja przebiegała w znieczuleniu podpajęczynówkowym, kobieta powinna leżeć na płasko przez co najmniej kilka godzin co pozwoli zapobiec silnym bólom głowy. Ponadto po takim znieczuleniu kobieta może odczuwać wyjątkowe zimno, może wystąpić drżenie całego ciała. Po znieczuleniu ogólnym mogą pojawić się nudności, wymioty, osłabienie oraz ból gardła po intubacji.

Po cięciu cesarskim w znieczuleniu ogólnym lub zewnątrzoponowym personel medyczny uruchamia pacjentkę po kilku godzinach. Bardzo ważne jest aby w miarę możliwości jak najszybciej kobieta usiadła, a potem wstała. Uruchomienie w jak najkrótszym czasie zapobiega powstaniu zakrzepów w naczyniach.

Przeczytaj też: Karmienie piersią a powrót do pracy

Problemy z wypróżnianiem po cesarce – jak sobie radzić?

Po porodzie poprzez cięcie cesarskie kobieta jeszcze przez kilka godzin ma założony cewnik do pęcherza moczowego, który zostanie usunięty po uruchomieniu. Po wyjęciu cewnika mogą wystąpić problemy z oddaniem moczu, co jest całkowicie normalne. Aby sobie pomóc, należy polać krocze letnią wodą lub puścić wodę w kranie, gdyż szum wody może okazać się pomocny w oddaniu moczu.

Dość typowe są także problemy z wypróżnianiem po cesarce. Należy wówczas zadbać o to, by przyjmować dużo płynów oraz aby w diecie było jak najwięcej błonnika. Jednak zaraz po zabiegu, z uwagi na zaburzoną czynność jelit, nie należy przyjmować pokarmów. Po porodzie siłami natury kobieta właściwie od razu może spożyć posiłek.

Trudności z wypróżnieniem mogą również występować po porodzie siłami natury. Dotyczy to przede wszystkim kobiet, które miały zszywane krocze, a które obawiają się o wytrzymałość szwów. W takiej sytuacji również kluczową rolę odgrywa dieta oraz aktywność fizyczna.

Zobacz też: Opieka nad żoną po porodzie – co mówią przepisy?

Ile trwa obkurczanie macicy po cesarskim cięciu?

Po porodzie operacyjnym zostają uszkodzone powłoki brzuszne, natomiast w macicy zachodzą zmiany takie same jak po porodzie fizjologicznym tj. pojawiają się odchody połogowe oraz skurcze i ból w podbrzuszu.

Ciężarna macica przed waży porodem około 1,5 kg. W czasie 6 tygodni połogu dochodzi do inwolucji mięśnia macicy (zwijania), który wraca do stanu oraz rozmiaru sprzed ciąży (ok. 50 g). Zwijanie się mięśnia macicy powoduje dolegliwości bólowe, które zwykle są najsilniejsze w pierwszych dniach po porodzie.

Najsilniejszy ból macicy może być odczuwany podczas karmienia piersią, ponieważ wtedy jest wydzielana oksytocyna, która powoduje nie tylko wypływ mleka lecz również wzmaga skurcze mięśnia macicy. Jeśli ból jest bardzo nieprzyjemny, do trzech razy dziennie można zażyć lek przeciwbólowy, np. po paracetamol.

Proces obkurczania macicy po cesarce może trwać trochę dłużej i może być bardziej bolesny niż u kobiet, które rodziły o własnych siłach.

Zobacz też: Jak dbać o zdrowie po porodzie?

Jak wyglądają odchody połogowe po cesarce?

Po porodzie w wyniku skurczów dochodzi do oczyszczania się macicy, dlatego też można zaobserwować wydzielinę z dróg rodnych tzw. odchody połogowe. Przez 3 do 7 dni są one krwiste, mogą również pojawiać się skrzepy krwi z pochwy. Po upływie ok. 7 dni odchody stają się różowe, a następnie brązowe. Po kilkunastu dniach odchody połogowe mają charakter śluzowy, a po ok. 6 tygodniach zanikają.

Odchody po cięciu cesarskim są mniej obfite niż po porodzie naturalnym. Jeśli krwawienie jest skąpe lub zupełnie zanikło, należy skonsultować się z lekarzem, który poda leki obkurczające macicę. Warto podkreślić, że aktywność fizyczna i karmienie piersią znacznie przyspieszają oczyszczanie się macicy. Ważne także, aby w okresie połogu nie stosować tamponów, tylko zwykłe, bawełniane podpaski.

Jak pielęgnować ranę po cesarskim cięciu?

Pobyt w szpitalu po cięciu cesarskim (zwykle od 3 do 6 dni) jest dłuższy niż po porodzie fizjologicznym, co sprzyja prawidłowemu leczeniu i gojeniu się rany. Rana po cesarce jest zabezpieczona opatrunkiem, który zwykle jest zdejmowany w 3 dobie po operacji. Podczas mycia się należy osłonić opatrunek, tak aby w miarę możliwości nie uległ zamoczeniu. Bardzo ważne jest, aby dbać o prawidłową higienę okolic rany, tj. często ją wietrzyć oraz nosić bawełniane, wysokie majtki, takie, aby ich gumka znajdowała się nad raną.

Jeśli podczas operacji użyto szwów nierozpuszczalnych, to koło 8 doby po porodzie zostają one usunięte. Bliznę po cesarce najlepiej myc wodą z mydłem (zaleca się szare) oraz osuszać jednorazowym ręcznikiem papierowym. Na początku blizna po cesarskim cięciu może pobolewać, potem zaczyna swędzieć, co jest objawem gojenia się tkanek. Jeśli blizna zacznie się zmieniać tj. stanie się zaczerwieniona, bolesna, opuchnięta się z lekarzem.

Jak wygląda karmienie po cesarce?

Przez pierwsze kilka dni od zabieg karmienie piersią po cesarskim cięciu może sprawiać pewne trudności. Bez wątpienia świeżo upieczona mama będzie potrzebowała pomocy w przystawieniu dziecka do piersi oraz w znalezieniu dobrej pozycji do karmienia. Na początku produkcja mleka jest niewielka, lecz wystarczająca aby pokryć potrzeby noworodka.

Około 3 doby po porodzie występuje tzw. nawał mleczny, czyli zjawisko kiedy produkcja mleka jest największa. Wtedy też należy jak najczęściej przystawiać malucha do piersi.

Najczęściej w drugiej dobie po operacji dziecko jest już razem z mamą na sali. Opieka nad noworodkiem może być dość trudna i męcząca szczególnie dla kobiety po cięciu cesarskim. W takiej sytuacji najlepiej poprosić o pomoc położną.

Pełny powrót do formy po cięciu cesarskim następuje po około dwóch miesiącach.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Ewelina Gralewicz

Położna

Licencjonowana położna. Ukończyła 3-letnie studia licencjackie na kierunku położnictwo na Wydziale Nauki o Zdrowiu Warszawskiego UM. Obecnie studiuje położnictwo na drugim roku studiów magisterskich. Swoją wiedzę i umiejętności dodatkowo doskonali na konferencjach i warsztatach naukowych.

Komentarze i opinie (0)

Przeczytaj również

Może zainteresuje cię

Powrót do formy po cesarskim cięciu

 

Odchody połogowe – jak wyglądają, ile trwają, kiedy do lekarza?

 

Rana po cesarskim cięciu – pielęgnacja i problemy

 

Blizna po cesarskim cięciu – jak wygląda, jak o nią dbać?

 

Najczęstsze objawy porodu: sprawdź, czy to ten moment!

 

Połóg po cesarskim cięciu – jak wygląda, ile trwa?

 

Karmienie piersią po cesarskim cięciu

 

Cesarskie cięcie – planowanie, jak się przygotować, przebieg