Plamienie po połogu - czy to miesiączka?

Ocena: 1.94/5 Głosów: 7
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Co oznaczają plamienia pojawiające się po 6 tygodniach połogu? Czy takie plamienia mogą sugerować, że wystąpiła już owulacja? Sprawdź odpowiedź położnej.

Plamienie po połogu nie zawsze oznacza miesiączkę. / fot. shutterstock
Plamienie po połogu nie zawsze oznacza miesiączkę. / fot. shutterstock

Pytanie z Forum Mamazone.pl: Jestem już 2 miesiące po porodzie, który zakończył się cięciem cesarskim. Po okresie połogu, czyli 6 tygodniach, przestałam krwawić i byłam u ginekologa - wszystko było ok. Ale kilka dni temu zaczęłam plamić. Plamienie występuje przez 1 lub 2 dni, znika i pojawia się z powrotem. Dodam, że cały czas karmię piersią. Czy to już okres, czy jeszcze na niego za wcześnie? megan 001

Odpowiada Barbara Pilucik, położna z infolinii poloznaradzi.pl:

Plamienia mogą się pojawiać jeszcze po połogu, nawet po krótkim okresie przerwy w krwawieniu. Jeśli karmisz piersią, jest małe prawdopodobieństwo, że to już miesiączka, chociaż nie można jej wykluczyć. Czasem zdarza się, że krótko po połogu pojawia się na kilka dni takie krwawienie-plamienie, które potem zanika na wiele miesięcy.

Proponuję obserwować plamienia, zapisując, kiedy się pojawiają i jakie przerwy między nimi występują. Jeśli czujesz się dobrze, nie ma żadnego powodu do niepokoju.

Jeśli w kolejnych tygodniach zaczniesz obserwować plamienia, nawet nieregularne, to można przyjąć, że to "niepełnowartościowe" cykle, ponieważ na tym etape i przy podwyższonym poziomie prolaktyny, jaki obserwuje się u kobiet karmiących, są one zwykle bezowulacyjne.

Sprawdź,jaką antykoncepcję wybrać po porodzie

Tematy: połóg, miesiączka po porodzie

Komentarze