Odchody połogowe – jak wyglądają, ile trwają, kiedy do lekarza?

Odchody połogowe to rodzaj wydzieliny z pochwy, dzięki której macica może oczyścić się, a następnie obkurczyć po porodzie. Intensywność, kolor czy charakter odchodów po cesarce i po porodzie naturalnym pozwala ocenić, czy połóg przebiega prawidłowo. Jak wyglądają odchody poporodowe? Ile trwają? Jakie objawy powinny skłonić nas do wizyty u lekarza?

Odchody połogowe – wydzielina z pochwy po porodzie

Odchody połogowe, nazywane również odchodami poporodowymi, to jedno z fizjologicznych zjawisk, które występuje po porodzie. W okresie połogu dochodzi do zmian, które mają doprowadzić organizm kobiety do stanu sprzed ciąży. Odchody poporodowe są wynikiem oczyszczania i obkurczania mięśnia macicy.

W skład wydzieliny z dróg rodnych wchodzi krew, resztki błony śluzowej jamy macicy oraz resztki błon płodowych. Krew pochodzi z miejsca, w którym było łożysko. To, jak długo krwawi się po porodzie, zależy od czasu potrzebnego na obkurczenie macicy.

O tym, czy odchody połogowe są skąpe czy obfite, decydują indywidualne uwarunkowania kobiety. Na pewno intensywność krwawienia zależy od tego, czy poród odbył się siłami natury, czy mamy do czynienia z połogiem po cesarce. Wpływ na intensywność krwawienia połogowego ma również to, czy w trakcie porodu doszło do jakichś powikłań.

Warto zwrócić uwagę na to, że intensywniejsze odchody po porodzie występują w czasie karmienia piersią. Proces oczyszczania się macicy nasila się również podczas wysiłku fizycznego. Ilość wydzieliny połogowej waha się od 200 do 500 ml na dobę.

Jak wyglądają i ile trwają odchody poporodowe?

Jak wyglądają odchody połogowe? Przez pierwsze 3 do 7 dni odchody poporodowe są krwiste, przypominają obfitą miesiączkę. W tym okresie mogą również pojawić się skrzepy krwi. W miarę upływu czasu odchody zmieniają kolor oraz intensywność.

Po około 7 dniach wydzielina blednie, staje się różowa. Następnie pojawia się brązowa wydzielina z pochwy. Około trzeciego tygodnia połogu wydzielina staje się biaława i ma charakter śluzowy. Około szóstego tygodnia po urodzeniu dziecka odchody zanikają całkowicie. U kobiet, które nie karmią piersią, może pojawić się pierwsza miesiączka po porodzie.

Odchody połogowe a higiena – jak dbać o krocze po porodzie?

W okresie połogu należy w odpowiedni dbać o higienę okolic intymnych. Wydzielina poporodowa zawiera liczne bakterie, które mogą być bardzo dobrą pożywką dla bakterii znajdujących się w okolicach odbytu. Brak odpowiedniej higieny krocza po porodzie jest czynnikiem ryzyka wystąpienia stanu zapalnego.

Odchody po porodzie wymagają zastosowania specjalnych podpasek lub wkładek poporodowych. Podpaski te są większe i bardziej przewiewne niż te, które stosuje się podczas menstruacji. Bardzo pomocne będzie stosowanie podkładów poporodowych, szczególnie w przypadku, kiedy kobieta miała nacięte krocze. Wtedy też zalecane jest jak najczęstsze wietrzenie okolic intymnych. Należy często wymieniać podpaski, co pomoże zapobiec namnażaniu się bakterii.

Do końca połogu nie należy stosować tamponów, gdyż mogą one doprowadzić do zatrzymania odchodów połogowych.

Do mycia należy używać delikatnego żelu do higieny intymnej. Po każdej wizycie w toalecie należy przemywać okolice krocza letnią wodą. Po skorzystaniu z toalety należy dokładnie myć ręce, co zapobiegnie przenoszeniu się bakterii.

Odchody po porodzie – obfite, skąpe, ze skrzepami – kiedy do lekarza?

Oczyszczanie się jamy macicy oraz jej obkurczanie powinno zakończyć się około 6. tygodnia po porodzie. Jeśli odchody po upływie tego czasu wciąż występują, może to świadczyć o zaburzonym procesie regeneracji błony śluzowej macicy i należy zgłosić się do lekarza. Niepokojąca jest również sytuacja, kiedy ustępujące już odchody połogowe nasilają się.

Nieprawidłowym objawem są zbyt obfite odchody połogowe, tj. o objętości przekraczającej 500 ml na dobę po porodzie siłami natury i ponad 1000 ml na dobę po cięciu cesarskim. Może to wskazywać na krwotok poporodowy i jest to stan, kiedy życie kobiety może być zagrożone, dlatego należy jak najszybciej udać się do szpitala.

Nieprawidłowym objawem są także skąpe odchody poporodowe lub ich całkowity brak. Do zatrzymania odchodów może dojść w wyniku niedrożności kanału szyjki macicy, który może zostać zablokowany przez resztki błon płodowych. W takim wypadku istnieje zagrożenie rozwoju infekcji wewnątrzmacicznej.

Nieprawidłowym zjawiskiem wymagającym wizyty u lekarza jest wystąpienie dużych skrzepów czy nieprzyjemny zapach odchodów Może to wynikać z zaburzeń obkurczania się mięśnia macicy, urazów szyjki macicy lub tkanek krocza oraz z pozostawionych resztek łożyska w jamie macicy.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.03.2023

Oceń:
3.7

Ewelina Gralewicz

Położna

Licencjonowana położna. Ukończyła 3-letnie studia licencjackie na kierunku położnictwo na Wydziale Nauki o Zdrowiu Warszawskiego UM. Obecnie studiuje położnictwo na drugim roku studiów magisterskich. Swoją wiedzę i umiejętności dodatkowo doskonali na konferencjach i warsztatach naukowych.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Wyprawka na czas połogu

 

Połóg po cesarskim cięciu – jak wygląda, ile trwa?

 

Co się dzieje z dzieckiem po porodzie?

 

Niezbędna cesarka – kiedy konieczne jest cesarskie cięcie?

 

Cesarka na ratunek

 

Ćwiczenia po cesarce – kiedy wykonywać i jakie są bezpieczne?

 

Doula – kim jest i czym się różni od położnej? Jak zostać doulą?

 

Jak wygląda połóg po cesarce, a jak po porodzie naturalnym?