Nie daj się infekcjom po porodzie

Ocena: 1.31/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Po porodzie twoje ciało wraca do formy, goją się rany. W tym czasie jesteś szczególnie podatna na infekcje, które – zaniedbane – mogą prowadzić do poważniejszych kłopotów ze zdrowiem i wydłużyć okres rekonwalescencji. Na co uważać i jak się bronić przed infekcjami?

O wszystkich niepokojących objawach po porodzie powiedz lekarzowi.
O wszystkich niepokojących objawach po porodzie powiedz lekarzowi.

Zarówno po porodzie naturalnym, jak i po cesarskim cięciu będziesz narażona na groźne infekcje organizmu. Niektóre z nich mogą powstać już w czasie porodu, ale ich objawy zauważysz dopiero po kilku dniach połogu. Co ci grozi?

Zapalenie błony śluzowej macicy. To tzw. gorączka połogowa, wywołuje bóle, nietypowe krwawienia i upławy z dróg rodnych, towarzyszy jej zazwyczaj podwyższona temperatura ciała. Rozwinięciu się tej infekcji sprzyja przedłużający się poród, długa przerwa pomiędzy pęknięciem pęcherza płodowego a pojawieniem się dziecka na świecie, a także użycie podczas porodu narzędzi wspomagających, np. kleszczy. Kobiety, u których przeprowadzono cesarskie cięcie, częściej cierpią na ten rodzaj infekcji. Leczenie polega na podaniu antybiotyku.

Zapalenie piersi. Występuje u mam karmiących piersią, zwłaszcza tych, u których doszło do popękania brodawek (np. w wyniku nieprawidłowego przystawiania dziecka do piersi). Infekcja może też być efektem urazu lub ucisku piersi albo wyjątkowo silnej laktacji. Zapalenie piersi objawia się bólem, zaczerwienieniem i zgrubieniem na piersi. Nie próbuj rozmasowywać ani rozgrzewać zmienionych miejsc, zamiast tego jak najczęściej przystawiaj dziecko do piersi, rób okłady z liści białej kapusty. Jeśli dolegliwości nie ustępują, zwróć się o pomoc do lekarza.

O zapaleniu piersi, jego objawach i leczeniu mówi doradca laktacyjny, Monika Żukowska-Rubik:

 

Infekcja ran po nacięciu bądź pęknięciu krocza. Świadczy o niej ból, zaczerwienienie i opuchlizna w okolicach narządów płciowych, niekiedy rany pokrywa szary nalot. Do powstania infekcji przyczyniają się zaniedbania higieniczne oraz bezpośredni kontakt rany z odchodami poporodowymi, które mogą stanowić pożywkę dla bakterii.

Infekcja rany po cesarskim cięciu. Na zakażenie bakteryjne wskazuje obrzęk w miejscu nacięcia, wyjątkowa bolesność rany oraz gorączka. Do powikłań w gojeniu się ran częściej dochodzi u kobiet, które już podczas ciąży zmagały się z infekcjami bakteryjnymi, jak również u mam otyłych i chorujących na cukrzycę. Nie bez znaczenia jest też długi czas przeprowadzania operacji.

Zapalenie dróg moczowych i pęcherza moczowego. To wynik urazów pęcherza, do jakich może dojść w trakcie porodu naturalnego. Dodatkowo infekcji sprzyja cewnikowanie.

Niepokojące objawy

Oczywistymi objawami, które powinny wzbudzić twój niepokój, są gorączka, dreszcze i ogólne złe samopoczucie. Na co jeszcze zwrócić uwagę w czasie połogu?

  • Bóle podbrzusza
  • Wydobywające się z dróg rodnych odchody poporodowe i upławy o nieprzyjemnym zapachu
  • Powiększająca się opuchlizna, tkliwość gojących się miejsc, zaczerwienienie i wzmagający się ból, rozchodzenie się ran
  • Ból i pieczenie podczas oddawania moczu, nieustanne parcie na pęcherz, mętny mocz, pojawienie się krwi w moczu

Jak nie dopuścić do powstania infekcji?

Dopilnuj, by wszelkie infekcje bakteryjne, jakie przytrafiają ci się w czasie ciąży, dokładnie wyleczyć. Zaniedbane mogą mieć przykre skutki po porodzie.

Zachowaj higienę. Myj ręce po każdej wizycie w toalecie i zmianie wkładek higienicznych, nie dotykaj ran, np. na brzuchu po cesarskim cięciu, rękami. Myj krocze nawet kilka razy dziennie, po każdym skorzystaniu z toalety. Warto także jak najczęściej wietrzyć gojące się krocze.

Nie mocz rany na cięciu cesarskim - bierz kąpiel jedynie pod prysznicem, przynajmniej do czasu ściągnięcia szwów. Dokładnie osuszaj krocze po każdym myciu.

Wprowadź do diety produkty, które sprzyjają szybkiemu gojeniu się ran: produkty białkowe, z dużą ilością cynku, witamin C, E, B, K.

W przypadku przedłużających się i nie ustępujących objawów infekcji skontaktuj się z lekarzem, który zaleci leczenie antybiotykami.

Tematy: infekcja, zapalenie pęcherza, nacięcie krocza, połóg, zapalenie piersi, zakażenie dróg moczowych, rana po cesarskim cięciu, infekcje w połogu

Komentarze