Miesiączkowanie po porodzie

Ocena: 2.57/5 Głosów: 5
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czy miesiączka po porodzie może być nieregularna? Jak szybko pojawia się okres u kobiety karmiącej piersią? Przeczytaj, co na temat miesiączkowania po porodzie pisze położna!

Nawet przy braku miesiączki po porodzie może występować owulacja.
Nawet przy braku miesiączki po porodzie może występować owulacja.

Mam pytanie dotyczące powrotu miesiączki po porodzie. Już nie karmię piersią i pierwszą miesiączkę dostałam około miesiąc po odstawieniu dziecka od piersi. Na kolejną wciąż czekam. Brzuch mnie pobolewa jak zawsze przed okresem, ale on się "spóźnia" (o ile po porodzie można mówić o spóźnianiu) kilka dni. Czy miesiączki po porodzie mogą być nieregularne? Kiedy wszystko wróci do normy? Maleńka

Na pytanie odpowiada Danuta Chmielewska, położna z infolinii poloznaradzi.pl:


Powrót miesiączkowania po porodzie może następować w różny sposób u różnych kobiet. Zasadnicze znaczenie ma sposób karmienia dziecka. Kobiety karmiące wyłącznie piersią mogą nie miesiączkować przez cały okres laktacji, u kobiet nie karmiących piersią miesiączka może pojawić się 6-8 tygodni po porodzie, a nawet wcześniej.

Z Twojego listu wynika, że przez pewien czas dziecko karmiłaś piersią. W takim przypadku krwawienie może jeszcze przez jakiś czas od zaprzestania karmienia być nieregularne. Odpowiedzialne są za to wahania hormonalne występujące w naszym organizmie po porodzie i po zakończeniu okresu laktacji.

Musisz jednak pamiętać o tym, że przy braku miesiączki może występować owulacja. Dlatego bardzo ważna jest obserwacja organizmu i objawów świadczących o powrocie owulacji.

Powrót regularnych cykli jest zatem sprawą bardzo indywidualną. Przyjmuje się, że kobiety około roku po porodzie zaczynają miesiączkować w miarę regularnie, ale nie jest to regułą.

Tematy: miesiączka, okres po porodzie, miesiączkowanie, miesiączka po porodzie, owulacja

Komentarze