Moje ciało po porodzie

Ocena: 4.36/5 Głosów: 27
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Bezpośrednio po porodzie twoje ciało zacznie się regenerować i powoli wracać do stanu sprzed ciąży. Sprawdź, co może cię zaskoczyć w połogu!

Kilka dni po porodzie spodziewaj się nawału mlecznego.
Kilka dni po porodzie spodziewaj się nawału mlecznego.

Ile schudnę po porodzie?

Od razu po porodzie nie wrócisz do swojej dawnej wagi, ale sporą część nadprogramowych kilogramów stracisz niemal natychmiast. Na twoją wagę składa się: dziecko (3300 g), łożysko (650 g), płyn owodniowy (800 g), powiększona macica (900 g), powiększone piersi (400 g), zwiększona objętość krwi (1250 g), zwiększone uwodnienie tkanek (2000 g). To daje 9,3 kg. Biorąc pod uwagę fakt, że twój organizm w ciągu kilku najbliższych tygodni pozbędzie się nadmiaru płynów i zakładając, że przytyłaś np. około 13 kg, do zrzucenia zostanie ci tylko niecałe 4 kg.

Jak długo macica będzie się kurczyć?

W momencie porodu twoja macica jest niemal 15 razy większa niż przed ciążą i ma około 500 razy większą pojemność. To sporo. Zaraz po tym, jak urodzi się dziecko, macica wznowi akcję skurczową i zacznie się zmniejszać. Po tygodniu od porodu będzie już o połowę mniejsza, a po 4-6 tygodniach wróci do swojej pierwotnej wagi - około 70 g.

Nawet kiedy macica odzyska już swoje dawne miejsce i wagę, przez kilka tygodni możesz mieć lekko zaokrąglony brzuszek. To wina rozciągniętych podczas ciąży mięśni - regularne ćwiczenia, a także upływ czasu przywrócą mu poprzedni wygląd.

Czy będę mieć problemy z oddawaniem moczu?

Po porodzie możesz nie odczuwać potrzeby oddawania moczu, zwłaszcza jeśli poród przedłużył się albo zostało zastosowane znieczulenie. Dzieje się tak, ponieważ pęcherz stał się czasowo mniej wrażliwy. Pamiętaj jednak, by jak najczęściej próbować go opróżniać, bo twoje nerki produkują teraz zwiększoną ilość płynów. Przepełniony pęcherz może wywołać problemy z układem moczowym, sprawić, że będziesz popuszczać mocz, a bóle poporodowe i krwawienia z pochwy nasilą się.

Czy moja pochwa powróci do stanu sprzed ciąży?

Po porodzie naturalnym okolice intymne będą prawdopodobnie spuchnięte i poranione, możesz mieć również założone szwy. Już po kilku dniach opuchlizna zacznie ustępować, a w ciągu kilku tygodni pochwa powinna powrócić do rozmiarów sprzed ciąży. Bardzo pomocne będą ćwiczenia mięśni Kegla. Czyste, suche, często wietrzone krocze goi się szybko, szwy rozpuszczają się po 2-3 tygodniach. Postaraj się wstrzymać z seksem do całkowitego zagojenia się krocza, a pierwszy stosunek niech będzie wyjątkowo delikatny. Zadbaj też o dobre nawilżenie pochwy, potrzebne mogą okazać się nawilżające lubrykanty.

Czy po porodzie będą mi dokuczać upławy?

Przez około miesiąc lub dwa po porodzie spodziewaj się odchodów połogowych wypływających z dróg rodnych. Odchody połogowe składają się z fragmentów tkanek, krwi i śluzu, świadczą o gojeniu się ran (szczególnie rany po odklejonym łożysku) i regeneracji macicy. Przez kilka pierwszych dni po porodzie odchody połogowe przypominają obfity okres, mają czerwoną barwę. Potem stopniowo słabną i stają się różowawe, wodniste.

Jak będą się zmieniać moje piersi, jeśli karmię piersią?

W wyniku zmian hormonalnych twoje piersi po porodzie zaczną produkować mleko. Jeśli będziesz przystawiać dziecko do piersi przez kilka pierwszych dni po porodzie, twój organizm będzie wydzielał prolaktynę i oksytocynę - hormony, które stymulują produkcję mleka i sprawiają, że napływa ono o sutków. Oksytocyna dodatkowo powoduje też skurcze macicy, dzięki którym wraca ona do dawnego rozmiaru.

Kilka dni po porodzie twoje piersi staną się obrzmiałe, wrażliwe i bolesne - to nieprzyjemne uczucie spowodowane nagłym napływem dużej ilości mleka powinno ustąpić w ciągu kilku kolejnych dni (minie szybciej, jeśli będziesz często karmić dziecko).

Czy karmiąc piersią, możesz się odchudzać? Radzi dietetyk:

 

Co się stanie, jeśli nie będę karmić piersią?

Nawet jeśli postanowisz nie karmić piersią, i tak będziesz produkować mleko. Kilka dni po porodzie spodziewaj się nawału mlecznego, dyskomfort i ból minie w ciągu 3-5 dni. Po około 10 dniach mleko przestanie płynąć, a piersi powrócą do stanu sprzed ciąży. Jak przyspieszyć ten proces i złagodzić nieprzyjemne uczucie gromadzenia się mleka? Unikaj stymulowania piersi, bo to pobudza produkcję mleka; rób sobie zimne okłady na piersi; pij napary z szałwii; przykładaj do piersi liście kapusty; możesz stosować środki przeciwbólowe.

Dlaczego wypadają mi włosy po porodzie?

W ciąży prawdopodobnie zauważyłaś poprawę kondycji włosów, ale teraz mogą ci one wypadać garściami. Wszystkiemu winny jest poziom estrogenów, który po porodzie gwałtownie się obniża. W ciągu 6-12 miesięcy sytuacja wróci do normy i twoje włosy znów będą wyglądać jak przed ciążą.

Czy stan mojej skóry zmieni się po porodzie?

Zawirowania hormonalne, stres i zmęczenie to główni winowajcy, którzy odpowiadają za pogorszenie się stanu skóry po porodzie. Nawet jeśli przez całą ciążę cieszyłaś się idealną cerą, teraz możesz zaobserwować więcej wyprysków i świecenie się cery albo narzekać na jej nadmierną suchość. Używaj łagodnych kosmetyków, staraj się nie eksperymentować i nie zmieniać ich zbyt często. Uwaga! Sucha skóra może być jednym z objawów niedoczynności tarczycy - na wszelki wypadek zrób badanie krwi.

Tematy: brzuch po porodzie, krwawienia po porodzie, nietrzymanie moczu, karmienie piersią, odchudzanie po porodzie, seks po porodzie

Komentarze