Jak goi się krocze po porodzie?

Jeśli rodziłaś naturalnie, możesz obawiać się o stan okolic intymnych, zwłaszcza po nacięciu bądź pęknięciu krocza. Jak długo będzie się goić krocze po porodzie i co zrobić, by przyspieszyć ten proces?

Poród naturalny to ogromne obciążenie dla krocza, czyli obszaru pomiędzy wejściem do pochwy a odbytem, które rozciąga się do granic możliwości, by ułatwić główce dziecka wydostanie się na zewnątrz. To dlatego bezpośrednio po porodzie miejsca intymne są obolałe i spuchnięte, a jeśli doszło do pęknięcia lub celowego nacięcia krocza, ból może być jeszcze bardziej dotkliwy.

Jak długo trwa gojenie się krocza?

Czas, jakiego będziesz potrzebować, by całkowicie dojść do siebie po porodzie, jest w dużej mierze kwestią zależną od indywidualnych uwarunkowań, ale w przybliżeniu można powiedzieć, że gojenie krocza trwa 7-10 dni.

Najszybciej goją się niewielkie pęknięcia, tzw. pierwszego stopnia, w wyniku których uszkodzeniu ulega jedynie wierzchnia warstwa skóry krocza oraz część śluzówki pochwy, mięśnie zaś pozostają nietknięte. W takim wypadku nie jest zwykle konieczne zakładanie szwów, a kobieta nie odczuwa rany zbyt boleśnie.

Przeczytaj też: Ile trwa ciąża?

Typowe nacięcie krocza lub pęknięcie drugiego stopnia obejmuje także mięśnie i wymaga założenia szwów, które rozpuszczą się w ciągu 2-3 tygodni. Tyle samo będzie trwać gojenie się rany, chociaż dyskomfort możesz odczuwać nawet przez miesiąc.

Zdarzają się też, choć rzadko, poważniejsze obrażenia krocza - pęknięcia trzeciego bądź czwartego stopnia, kiedy uszkodzony zostaje również zewnętrzny i wewnętrzny zwieracz odbytu. Leczenie może się wówczas przeciągnąć nawet do kilku miesięcy, a kobieta powinna być przygotowana na takie dolegliwości jak nietrzymanie moczu czy trudności z wypróżnianiem się.

To też może Cię zainteresować: Masaż krocza przed porodem

Co możesz zrobić, by ułatwić gojenie?

Dbaj o higienę. Noś podpaski, najlepiej takie przepuszczające powietrze, i zmieniaj je po każdej wizycie w toalecie. Przemywaj miejsca intymne kilka razy dziennie, a następnie osuszaj je, wycierając jednorazowymi, papierowymi ręcznikami w kierunku pochwa-odbyt, by uniknąć przedostania się bakterii z odbytu do gojących się ran. Wietrz krocze jak najczęściej. Brak higieny to najczęstsza przyczyna infekcji ran krocza.

Ćwicz mięśnie Kegla. Wzmocnisz mięśnie podtrzymujące pochwę i odbyt, a także usprawnisz krążenie krwi w okolicach narządów rodnych, dzięki czemu gojenie przebiegnie sprawniej.

Pij duże ilości płynów i zadbaj o dietę bogatą w błonnik. To ważne, zwłaszcza jeśli w czasie porodu doszło do uszkodzeń zwieracza odbytu. Odpowiednio ułożona, zdrowa dieta zapobiegnie zaparciom, które utrudniłyby gojenie się rozerwanych tkanek.

Unikaj długiego siedzenia, aby nie dopuścić do powstania obrzęków.

Nie przemęczaj się. Energię poświęć na opiekę nad noworodkiem, nie rób rzeczy, w których ktoś inny może cię wyręczyć. Twoje ciało potrzebuje teraz czasu, by się zregenerować.

Ostrożnie z seksem. Dopóki krocze zupełnie się nie zagoi, czyli przez okres 4-6 tygodni, powinnaś powstrzymać się od współżycia. Seks w czasie połogu nie tylko byłby bolesny, ale mógłby też doprowadzić do groźnego zakażenia (z tego samego powodu nie używaj na razie tamponów!). Jeśli obrażenia krocza były poważne, poczekaj z pierwszym stosunkiem do wizyty lekarskiej - pozwól, by ginekolog ocenił, czy rana prawidłowo się goi i czy nie ma przeciwwskazań do rozpoczęcia współżycia.

Czym przemywać krocze?

Przemywając krocze kilka razy dziennie lub nawet po każdej wizycie w toalecie, oczyścisz gojące się miejsca z bakterii, dla których świetną pożywką są odchody poporodowe oraz pozostałości moczu. Używaj:

  • Naparu z rumianku
  • Naparu z kory dębu
  • Naparu z nagietka
  • Roztworu nadmanganianu potasu

Pamiętaj, by zawsze po przemyciu dokładnie osuszyć krocze.

Zgłoś się do lekarza, gdy:

  • Odczuwasz ból w okolicach krocza, który zamiast ustępować, nasila się
  • Bólom towarzyszy gorączka lub dreszcze
  • Zauważyłaś obfite upławy o przykrym zapachu
  • Czujesz, że szwy założone w miejscu nacięcia lub pęknięcia krocza rozchodzą się
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Co się dzieje z dzieckiem po porodzie?

 

Fakty i mity o porodzie naturalnym

 

Twoje prawa na porodówce

 

Pęknięcie krocza w czasie porodu – jak przebiega? Czy można mu zapobiec?

 

Wyprawka na czas połogu

 

Jakie sytuacje mogą być krępujące podczas porodu?

 

Położenie bliźniąt przed porodem

 

11 wstydliwych pytań o poród