Intymnie o higienie intymnej

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Podczas połogu powinnaś bardziej niż kiedykolwiek dbać o odpowiednią higienę intymną. W ten sposób zapobiegniesz infekcjom.

Po porodzie noś luźną, bawełnianą bieliznę.
Po porodzie noś luźną, bawełnianą bieliznę.

W połogu goją się rany powstałe w czasie porodu - po odklejeniu łożyska, nacięciu, pęknięciu lub zszyciu krocza. Obkurczaniu się macicy towarzyszą tzw. odchody połogowe.

Na początku krwawienie jest obfite i przypomina miesiączkę, z czasem zmniejsza się i zmienia kolor (na brunatny, brązowy i na koniec na szarawy). Odchody połogowe zawierają nie tylko krew i fragmenty tkanek, ale także dużo drobnoustrojów. Jako podkładu używaj dużych i chłonnych podpasek (dobrze sprawdzają się poporodowe podkłady Bella). W połogu zakazane są tampony - zatrzymują w pochwie wydzielinę, co może zakończyć się infekcją.

Aby przyspieszyć gojenie krocza, jak najczęściej je wietrz. Poleguj bez bielizny, a pod pośladki wsuń podkład. Noś luźne bawełniane lub jednorazowe majtki. Jeśli doskwiera ci ból, zastosuj chłodne okłady, np. z kostek lodu zawiniętych w tetrową pieluchę.

Kąpiel odłóż na później

Jak najczęściej podmywaj się pod chłodną bieżącą wodą. Najlepiej, byś robiła to po każdym skorzystaniu z toalety. Myj się od przodu do tyłu, by nie przenosić chorobotwórczych bakterii w okolice pochwy. Używaj żelu do higieny intymnej, szarego mydła Biały Jeleń lub delikatnego mydełka dla niemowląt (zwykłe perfumowane mydło może podrażnić ranę). Możesz też stosować przegotowaną wodę z rozpuszczonym w niej środkiem przeciwzapalnym (np. Tantum Rosa). Po podmyciu osusz bardzo dokładnie krocze papierowym ręcznikiem - nie trzyj nim skóry, a jedynie delikatnie przykładaj. Raczej zrezygnuj z normalnego ręcznika, gdyż może być siedliskiem bakterii.

Dopóki nie ustąpi krwawienie, zapomnij o kąpieli w wannie. Ciepła woda rozszerza naczynia krwionośne, a to może zwiększyć intensywność krwawienia. Istnieje też ryzyko zakażenia, a rozmiękczona rana wokół szwów będzie się dłużej goiła. Podmywaj się pod prysznicem albo w bidecie. Nie kieruj strumienia gorącej wody na brzuch, bo to może nasilić krwawienie.

Nie bój się toalety

Przez kilka dni po porodzie możesz uważać toaletę za miejsce tortur. A, niestety, będziesz ją często odwiedzała, zwłaszcza w pierwszych dniach po porodzie. Wtedy organizm pozbywa się nadmiaru wody - produkuje nawet 3-4 litry moczu dziennie. Staraj się siadać na sedesie w takiej pozycji, by strumień moczu omijał ranę krocza. Jeśli musisz się wypróżnić, nie obawiaj się, że szwy pękną - to się jeszcze żadnej kobiecie nie przydarzyło. Powinnaś załatwić się najpóźniej w 3. dniu połogu. Aby pobudzić jelita do pracy, ruszaj się i pij dużo wody oraz jedz produkty bogate w błonnik.

Jak dbać o higienę intymną po porodzie? Doradza położna:

Tematy: higiena intymna, połóg, infekcje intymne, odchody poporodowe

Komentarze