Higiena krocza po porodzie – higiena intymna w połogu

Połóg to obejmujący sześć tygodni po porodzie okres, w którym następuje powrót organizmu kobiety do stanu sprzed ciąży. W połogu następuje gojenie obrażeń porodowych, np. pęknięć szyjki macicy, oraz gojenie krocza. Niezależnie od tego, czy doszło do pęknięcia i nacięcia krocza podczas porodu czy też nie, w okresie połogu niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja okolic krocza. Jakie są zasady higieny intymnej w połogu?

Czym jest i ile trwa połóg?

Połóg to najprościej mówiąc okres, w którym organizm świeżo upieczonej mamy wraca do stanu z przed ciąży. Trwa on około 4-6 tygodni, licząc od momentu urodzenia przez kobietę łożyska. W tym czasie w organizmie kobiety zachodzą następujące zmiany:

  • Rozpoczyna się laktacja,
  • Goją się poporodowe rany krocza i macicy, które powstały po odklejeniu się łożyska,
  • Macica silnie kurczy się, wracając do rozmiaru z przed ciąży,
  • W trakcie obkurczania się macicy pojawiają się liczne odchody połogowe.

Jak wyglądają odchody połogowe? Na samym początku przypominają one obfite krwawienie miesiączkowe, jednak z czasem ich barwa zmienia się na brudnożółtą by ostatecznie przyjąć szarawy odcień. Co wchodzi w ich skład? To przede wszystkim krew oraz fragmenty tkanek, jednakże w wydzielinie poporodowej pojawiają się ponadto różnego rodzaju bakterie takie jak chociażby paciorkowce czy gronkowce, które mogą działać szkodliwie na organizm kobiety i wywoływać objawy chorobowe.

Z uwagi na wspomniane drobnoustroje oraz rany, by uniknąć powikłań i stanów zapalnych w okresie połogu szczególnie istotna jest prawidłowa higiena intymna.

Przeczytaj również: Jaką antykoncepcję wybrać po porodzie?

Jak dbać o higienę krocza?

By uniknąć powikłań i infekcji intymnych w połogu, należy jak najczęściej myć krocze, z zachowaniem odpowiednich zasad higieny. Zaleca się, by podmywać się po każdej zmianie wkładki lub podpaski czy wizycie w toalecie, bez względu na to czy był oddawany mocz czy stolec. Do podmywania się należy używać delikatnych środków myjących, jak np. szare mydło, płyny do higieny intymnej czy przegotowana woda z dodatkiem preparatów o działaniu przeciwbólowym, dostępnych w aptekach bez recepty, jak np. popularne Tantum Rosa.

Jak prawidłowo podmywać krocze w połogu? Przede wszystkim należy to robić pod prysznicem lub nad bidetem, zaczynając od wzgórka łonowego i kierując się w stronę odbytu, czyli od przodu do tyłu. W ten sposób unikniemy ewentualnego przeniesienia bakterii kałowych w okolice sromu i pochwy. Umyte krocze należy wycierać jednorazowymi ręcznikami papierowymi, rezygnując z tradycyjnych, bawełnianych ręczników, podobnie jak myjek i gąbek, które także mogą być siedliskiem bakterii. Obolałego krocza nie trzeba mocno pocierać, wystarczy osuszyć je lekko dociskając ręcznik do skóry.

Co ważne, niewskazane w trakcie połogu są kąpiele w wannie, zwłaszcza w gorącej wodzie. Ma to związek nie tylko z możliwością rozniesienia chorobotwórczych drobnoustrojów, ale przede wszystkim z faktem, iż taka kąpiel, poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych w drogach rodnych, może nasilać krwawienie połogowe.

Przeczytaj też: Jakie majtki poporodowe wybrać?

O czym jeszcze pamiętać w połogu?

Oprócz troski o prawidłowe zabiegi pielęgnacyjne, warto zadbać również o inne aspekty mające wpływ na higienę intymną w połogu. Pamiętajmy więc o:

  • Noszeniu przewiewnej, bawełnianej bielizny, a w miarę możliwości częstym wietrzeniu krocza co przyspiesza gojenie się ran,
  • Unikaniu obcisłych ubrań, które mogłyby dodatkowo obcierać miejsca intymne,
  • Rezygnacji z tamponów – macica po porodzie przypomina jedną wielką ranę, zakładając tampon zatrzymujemy tam krew i odchody połogowe zwiększając jednocześnie ryzyko zakażenia,
  • Regularnym zmienianiu wkładek i podpasek, nie rzadziej niż co 4 godziny,
  • Rezygnacji ze współżycia w trakcie połogu,
  • Unikaniu kąpieli w basenie i innych zbiornikach wodnych.

Połóg – co powinno nas zaniepokoić?

Choć połóg to okres, w którym nasze ciało ma prawo być jeszcze nieco obolałe, należy uważnie je obserwować i reagować na wszelkie niepokojące symptomy. Jeżeli więc rany krocza zaczynają boleć mocniej niż wcześniej, puchnąć lub sączy się z nich jakiś płyn, koniecznie powinniśmy skonsultować się z lekarzem ginekologiem lub chociaż poradzić się położnej w trakcie wizyty domowej. Odchody połogowe charakteryzują się nieco intensywniejszym zapachem niż zwykłe krwawienie miesiączkowe, jeżeli jednak nabierają cuchnącej, gnilnej woni i zmieniają kolor i konsystencję, może to świadczyć o rozwijającym się w drogach rodnych stanie zapalnym, zwłaszcza jeśli dodatkowo pojawią się gorączka i dreszcze.

Bibliografia

 
  1. http://www.ljosmodir.is/asset/358/okres_saengurlega.pdf
  2. Lek. Justyna Sztajerowska, Pielęgnacja krocza po porodzie, Ginekologia po Dyplomie, 2018/03, dostęp online: https://podyplomie.pl/ginekologia/30524,pielegnacja-krocza-po-porodzie [stan na dzień 28.09.2020]
  3. Narodowy Fundusz Zdrowia, Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki w Szczecinie, Poradnik dla kobiet w ciąży i przyszłych rodziców, dostęp online: http://www.nfz-szczecin.pl/files/5512_nfz_poradnik_dla_kobiet_pop_30_05_ostatecznie.pdf?PHPSESSID=341f8bd0c58d3475c52b8007ba6f4a1c [stan na dzień 28.09.2020]
  4. GINEKOLOGICZNO – POŁOŻNICZY SZPITAL KLINICZNY UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO IM. K. MARCINKOWSKIEGO W POZNANIU, Zalecenia dla pacjentek po porodzie, dostęp online: http://www.gpsk.am.poznan.pl/upload/files/informator/F90-U_Informacja_dla_pacjentki_wypisanej_po_porodzie_do_domu_A4.pdf [stan na dzień 28.09.2020]
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Majtki poporodowe – co to jest, rodzaje, jakie wybrać?

 

Krzyk podczas porodu

 

Skala Apgar– co to jest, punkty i wyniki

 

Doula – kim jest i czym się różni od położnej? Jak zostać doulą?

 

Oznaki porodu: jak rozpoznać początek porodu, objawy porodu

 

Poród ze wspomaganiem

 

Ćwiczenia po cesarce – kiedy wykonywać i jakie są bezpieczne?

 

VBAC, czyli poród naturalny po „cesarce”. Jak się do niego przygotować?