Pielęgnacja krocza po porodzie – higiena intymna w połogu

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Połóg to obejmujący sześć tygodni po porodzie okres, w którym następuje powrót organizmu kobiety do stanu sprzed ciąży. W połogu następuje gojenie obrażeń porodowych, np. pęknięć szyjki macicy, oraz gojenie krocza. Niezależnie od tego, czy doszło do pęknięcia i nacięcia krocza podczas porodu czy też nie, w okresie połogu niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja okolic krocza. Jakie są zasady higieny intymnej w połogu?

Fotolia

Odchody połogowe – wydzielina z pochwy po porodzie

 

Połóg jest okresem, kiedy świeżo upieczona mama powinna szczególnie dbać o higienę intymną. Przez sześć tygodni po porodzie z dróg rodnych wypływa wydzielina zwana odchodami połogowymi. Odchody połogowe zawierają resztki zmienionej w okresie ciąży błony śluzowej macicy, krew z jamy macicy oraz treść śluzową i surowiczą. Odchody pojawiają się w wyniku gojenia się ran macicy powstałych w trakcie porodu.

Przez pierwsze kilka dni połogu odchody są krwiste, następnie stają się brunatnoczerwone, brunatnożółte a potem surowicze. Po kilkunastu dniach po porodzie wydzielina z pochwy przybiera charakter śluzu. Około szóstego tygodnia połogu odchody całkowicie zanikają. Należy podkreślić, że odchody oprócz resztek tkankowych i krwi zawierają również drobnoustroje chorobotwórcze (np. paciorkowce i gronkowce), które mogą być groźne dla organizmu kobiety. Dlatego też tak ważna jest odpowiednia higiena i pielęgnacja krocza po porodzie.

 

Krocze po porodzie – jak podmywać okolice intymne?

 

Niemal każda kobieta, szczególnie ta, która urodziła pierwsze dziecko, czuje ból krocza po porodzie. W trakcie porodu prawie zawsze powstają drobne pęknięcia i otarcia tkanek tych delikatnych okolic. Niektóre kobiety mają pęknięte lub nacięte krocze. Dlatego też tak ważna jest odpowiednia higiena okolic intymnych w połogu.

Krocze należy podmywać po każdej wizycie w toalecie oraz po każdej zmianie podpaski. Do higieny intymnej należy stosować żel intymny lub szare mydło. Warto zwrócić uwagę na to, aby były to produkty sprawdzone, nie wywołujące podrażnień i reakcji alergicznych. W aptekach dostępnych jest obecnie wiele preparatów do higieny intymnej np. na bazie ziół, które mają działanie przeciwzapalne i ściągające. Preparaty te dostępne są bez recepty.

Do momentu dopóki nie ustąpi krwawienie z dróg rodnych oraz odchody połogowe, kobieta nie powinna korzystać z kąpieli w wannie. Gorąca kąpiel w wannie może powodować rozszerzenie się naczyń krwionośnych okolic krocza, na skutek czego może wystąpić nasilone krwawienie z dróg rodnych. Długie przebywanie w ciepłej wodzie jest również czynnikiem ryzyka wystąpienia infekcji intymnej.

W związku z powyższym zaleca jest kąpiel pod prysznicem, w bidecie lub w misce z przegotowaną wodą. Koniecznie należy przestrzegać odpowiedniego kierunku podmywania się tj. od wzgórka łonowego w kierunku okolic odbytu, tak, aby nie przenieść drobnoustrojów z odbytu na ranę krocza. Po podmyciu należy delikatnie osuszyć krocze jednorazowym ręcznikiem, ponieważ używany kilkakrotnie ręcznik materiałowy jest ogromnym siedliskiem bakterii.

 

Higiena intymna – jak dbać o krocze w połogu?

 

Prawidłowa pielęgnacja krocza po porodzie przyspieszy gojenie rany i powrót kobiety do dobrej kondycji. Jakich zasad należy przestrzegać?

  • Po porodzie należy nosić przewiewną, bawełnianą, niezbyt obcisłą bieliznę. Nie zaleca się noszenia ciasnych majtek ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów. Nie tylko nasili to dyskomfort kobiety, ale dodatkowo utrudni gojenie ran.
  • Proces gojenia krocza przyspieszy jego wietrzenie. Zaleca się, aby np. podczas leżenia w łóżku, w ogóle nie zakładać bielizny. W tym celu należy rozłożyć na łóżku specjalny podkład, który zabezpieczy materac przed zabrudzeniem.
  • Konieczne jest mycie rąk przed i po każdej zmianie podpaski lub wkładki. Bardzo ważne również jest to, aby nie dotykać rany dopóki ta się nie zagoi.
  • Ważna jest częsta wymiana podpasek lub wkładek, która powinna następować co 3–4 godziny.

Jeśli wystąpią takie dolegliwości jak silny ból w podbrzuszu, opuchnięcie i zaczerwienienie krocza, obfite krwawienie z dróg rodnych, zmiany wyglądu oraz zapachu odchodów połogowych lub podwyższona temperatura ciała, jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza. Opuchnięcie i zaczerwienienie krocza może świadczyć o krwiaku krocza natomiast pozostałe dolegliwości mogą wskazywać na to, że doszło do rozwoju infekcji bakteryjnej lub grzybiczej.

Tematy: krocze po porodzie, jak dbać o krocze po porodzie, higiena intymna po porodzie, higiena w połogu, podmywanie krocza

Komentarze