Dwa porody, dwa połogi

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Połóg po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu tylko pozornie jest taki sam. To prawda, podczas obu goją się rany i organizm wraca do normy sprzed ciąży. Ale ich przebieg bywa różny i na inne sprawy należy zwrócić uwagę.

Po porodzie naturalnym szybciej wrócisz do formy.
Po porodzie naturalnym szybciej wrócisz do formy.

Przede wszystkim połóg po cesarce trwa dłużej, choć teoretycznie 6 tygodni. Poród przez cięcie to operacja, więc ciało potrzebuje więcej czasu, by się zregenerować. Dlatego po cesarce nie możesz od razu wykonywać wszystkich ćwiczeń. Po porodzie naturalnym możesz mieć nieco intensywniejsze treningi. I tak na przykład robienie "brzuszków" jest całkowicie zakazane, podobnie dźwiganie ciężarów. Nawet jeśli masz siłę i nic cię nie boli, nie forsuj się - widzisz jedynie ranę na zewnątrz, kompletnie nie wiesz, co dzieje się w środku i jak długo jeszcze będą goiły się rany wewnątrz.

Mamy, które miały cesarkę, zdecydowanie dłużej pamiętają o porodzie. Na stałe pozostanie po nim pamiątka - blizna. Przez kilka pierwszych tygodni pobolewa, swędzi. Stopniowo będzie stawała się bardziej różowa, aż w końcu zyska odcień nieco jaśniejszy niż skóra. Uważnie ją obserwuj. Gdybyś zauważyła, że rana jest opuchnięta i bardziej bolesna, sączy się z niej wydzielina lub ropa, szybko skonsultuj się z lekarzem.

Z dróg rodnych (z rany po odklejeniu łożyska) wydobywa się krwista wydzielina - najpierw czerwona, potem różowa, brązowa i wreszcie bezbarwna. Będzie się ona utrzymywała około 4 tygodni, po cesarskim cięciu może nieco krócej, zwłaszcza jeśli do cięcia doszło, zanim rozwinęła się akcja porodowa. Pamiętaj, że nie wolno używać tamponów, bez względu na to, czy rodziłaś naturalnie czy poprzez cesarskie cięcie.

Jeśli miałaś cesarkę, twoja pochwa nie ucierpiała podczas porodu. Możesz więc szybciej rozpocząć współżycie niż mamy po porodzie naturalnym. Z powodzeniem możesz się kochać 6 tygodni po porodzie, a niektórzy lekarze uważają, że wystarczą tylko 4 tygodnie. Zawsze jednak należy skonsultować się z ginekologiem.

Jeśli chodzi o ból - po jednym i drugim porodzie dokucza równie intensywnie. Ciągną szwy - tyle że po cesarce na brzuchu, a po porodzie naturalnym w kroczu. Zanim zagoi się krocze, miejsce to jest obrzmiałe i bolesne. Także rana na brzuchu po cesarce najbardziej tkliwa jest w pierwszych dniach po porodzie.

Bez względu na poród tak samo dają się we znaki świeżo upieczonym mamom zaparcia (jelita wolniej pracują), pobolewa dolna część brzucha (to znak, że macica wraca do prawidłowych rozmiarów), doskwierają hemoroidy. Równie dotkliwe jest zmęczenie. Kobiety odczuwają też strach przed kichnięciem czy kaszlnięciem, a toaletę najchętniej omijałyby szerokim łukiem.

W szpitalu... kobieta po cesarce będzie dłużej, zwykle cztery pełne doby (po porodzie naturalnym - trzy). Pierwsze karmienie piersią też się opóźni. To prawda, będzie przystawiała malucha do piersi zaraz po porodzie (może nawet jeszcze na sali operacyjnej), ale laktacje rzadko pojawia się od razu. Nawał pokarmu pojawi się później, w 5.-6. dobie.

Bez względu na to, jak rodziłaś, konieczna jest wizyta kontrolna u ginekologa 6 tygodni po porodzie. Podczas niej lekarz powinien wykonać cytologię.

O tym, co dzieje się w połogu po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu, mówi położna:

 

Tematy: połóg, poród naturalny, cesarskie cięcie

Komentarze