Antykoncepcja po porodzie

Ocena: 2.75/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jeśli właśnie urodziłaś dziecko, raczej nie marzysz w tej chwili o kolejnej ciąży. Jak skutecznie zabezpieczać się po porodzie?

 

 

Jak się chronić przed ciążą w czasie karmienia piersią?

 

Chociaż teoretycznie przez pierwsze tygodnie lub miesiące po porodzie młoda mama karmiąca piersią, jest w stanie niepłodności laktacyjnej, spowodowanej przez wysokiej stężenie prolaktyny, jest to bardzo niepewna metoda zapobiegania kolejnej ciąży. Nie można ufać, że w czasie karmienia na pewno nie zajdzie się w ciążę, szczególnie jeżeli podawanie piersi nie jest regularne, dziecko jest również pojone mlekiem z butelki czy uspokajane smoczkiem. Najlepiej wraz z ginekologiem dobrać metodę antykoncepcji, która będzie bezpieczna dla malucha, a także efektywna.

 

Jeżeli kobieta karmi piersią, to niedozwolone są wszelkie metody hormonalne zawierające estrogeny. Te hormony przenikają bowiem do mleka matki, w wraz z nim dostają się do ciała dziecka, co jest niezwykle niebezpieczne. Wykluczone więc jest zabezpieczanie się tradycyjną pigułką antykoncepcyjną i pierścieniem dopochwowym.

 

Niektóre metody hormonalne są jednak dozwolone. Wiele kobiet wybiera je ze względu na to, że posiadają naprawdę wysoki wskaźnik skuteczności.

 

Antykoncepcja w czasie karmienia piersią:

 

Minipigułka

 

Jest to środek zawierający progestagen, który nie przenika do mleka matki. Należy pamiętać, że stosowanie minipigułki zabezpiecza skutecznie przed ciążą tylko wtedy, kiedy codziennie stosuje się ją o tej samej porze, bez żadnych odstępstw.

 

Zastrzyk hormonalny

 

Zawiera progesteron, który również nie przenika do mleka matki. Zastrzyk aplikuje się raz na 3 miesiące, więc w tym czasie można zapomnieć o konieczności stosowania antykoncepcji. Jest także bardzo skuteczny, ponieważ praktycznie całkowicie wyklucza zajście w ciążę ze względu na to, że stosowanie tej metody nie jest obarczone ryzykiem błędu

 

Wiele kobiet ceni sobie także metody mechaniczne. Nie wymagają wizyty u lekarza, a także nie mają żadnego negatywnego wpływu na dziecko. Są jednak nieco mniej skuteczne niż metody hormonalne. Można zaliczyć do nich takie środki jak:

 

Prezerwatywa

 

Bez problemu można jej używać od razu po porodzie. Jest neutralna dla dziecka i zdrowia kobiety.

 

Diafragma

 

Środek, który nie jest jeszcze bardzo popularny w Polsce, nazywany damską prezerwatywą to również mechaniczny sposób zapobiegania ciąży, który można stosować w trakcie karmienia piersią.

 

 

Dodatkowo od razu po połogu można zdecydować się na metodę „mieszaną” czyli mechaniczną i hormonalną.

 

Wkładka domaciczna z hormonem

 

 

Zawiera progestagen, który nie przenika do mleka matki. Można ją założyć praktycznie od razu po połogu i cieszyć się bezpiecznym seksem przez kolejne 5 lat. W przypadku planowania kolejnego dziecka, wkładkę można wyjąć wcześniej. Wymaga wizyty w gabinecie lekarza ginekologa, który ją zakłada i wyjmuje.

 

 

Antykoncepcja dla kobiet, które nie karmią piersią

 

 

Jeżeli młoda mama od początku karmi dziecko mlekiem modyfikowanym z butelki, to nic nie stoi na przeszkodzie, by mogła używać wszystkich metody wymienionych powyżej oraz metody niedozwolone dla kobiet karmiących piersią, takie jak:

 

Krążek dopochwowy

 

Zawiera dwa rodzaje estrogenów. Aplikuje się do pochwy raz na 21 dni i na 7 dni wyjmuje. W tym czasie następuje krwawienie.

 

 

Tradycyjna pigułka antykoncepcyjna

 

Również zawiera dwa typy estrogenów. Przyjmuję się nią codziennie przez 21 dni, po tym czasie robiąc przerwę na krwawienie. W przeciwieństwie do minipigułki nie wymaga aż tak ostrego reżimu w przyjmowaniu i możliwe są nawet kilkugodzinne odstępstwa, jednakże by można było liczyć na największą skuteczność pigułki, najlepiej przyjmować ją codziennie o podobnej porze. Jeżeli stosuje się ją bez zapominania, dobrze chroni przed nieplanowaną ciążą.

 

 

 

 

 

 

 

Tematy: spirala, antykoncepcja, prezerwatywy

Komentarze